۰۵۱۳۸۹۴۶۱۱۰
مشهد، چهارراه صیاد شیرازی، بین پیروزی ۶۳ و ۶۵ پلاک ۱۸۷
برق

آموزش جانمایی دوربین مدار بسته

آموزش جانمایی دوربین مدار بسته

به عنوان یک نصاب دوربین مدار بسته باید جانمایی دوربین مدار بسته را به خوبی بدانید. هیچ تفاوتی ندارد که می خواهید چه مکانی را به سیستم نظارت تصویری مجهز کنید، مهم این است که بر اساس نیاز مشتری، دوربین ها را به گونه ای جانمایی کنید که کمترین نقطه کور را داشته باشید و بتوانید با حداقل تعداد دوربین بهترین میدان دید را فراهم نمایید. در این صورت است که مشتری از نتیجه کار رضایت بالایی داشته و حتی شما را به عنوان یک تکنسین نصب دوربین مدار بسته به دیگران معرفی خواهد کرد.

در هر پروژه ای، مکان های مهمی وجود دارد که برای پوشش دادن آنها باید از دوربین های مدار بسته مخصوص آن استفاده کنید. برای اجرای یک سامانه نظارت تصویری حرفه ای باید فضاهایی که امکان ورود یا نفوذ در آن وجود دارد توسط دوربین های مناسب پوشش داده شود. در این محتوا می خواهیم ۵ نمونه از موقعیت هایی که در جانمایی سیستم های مدار بسته ای باید مورد توجه قرار بگیرد را بررسی کنیم و ببینیم برای پوشش دادن هر موقعیت از چه دوربینی می توان استفاده کرد.

پوشش درب ورودی با دوربین مدار بسته

مهمترین موقعیتی که در هر مکانی باید با دوربین های مدار بسته پوشش داده شود، مبادی ورودی است. هنگام جانمایی دوربین مدار بسته در هر پروژه ای، ابتدا مبادی ورودی مانند درب های ورودی اصلی، درب های ورودی فرعی، درب های خودرویی و سایر ورودی ها را شناسایی و سپس برای هر کدام دوربین های مدار بسته را در موقعیت مناسب جانمایی کنید. هدف از این جانمایی این است که مبادی ورودی از داخل به گونه ای پوشش داده شود که در صورت ورود فرد یا خودرو، صورت افراد و پلاک خودرو به خوبی تصویر برداری شود.

در صورت بروز مشکل، تصاویر دوربین نصب شده در ورودی ها جهت شناسایی افراد یا پلاک خودرو ها و ارائه به مراجع قضایی استفاده می شود. از این رو دوربین مخصوص درب ورود در هر پروژه ای یکی از مهمترین و تعیین کننده ترین دوربین های یک سامانه نظارتی امنیتی به شمار می رود.

دوربین مناسب برای تصویر برداری از درب ورودی

یکی از مشکلاتی که موقع نصب دوربین برای تصویر برداری از ورودی ها با آن مواجه هستیم این است که موقع باز شدن درب ورودی، شدت نور زیادی از فضای بیرون به سمت دوربین پرتاب می شود و این کار تصویر برداری را برای دوربین سخت می کند در اینگونه مواقع، چنانچه از دوربین مدار بسته معمولی استفاده کنید، تصویر دوربین سیاه می شود و شناسایی فرد یا افرادی که وارد می شوند قابلیت شناسایی نخواهد داشت. برای حل این مشکل از قابلیت WDR یا واید داینامیک رنج استفاده می کنیم. اما WDR چیست؟

WDR چیست ؟

دوربین مدار بسته WDR برای پوشش دادن موقعیت هایی استفاده می شود که چند نوع نور مختلف وجود داشته باشد به عنوان مثال در مبادی ورودی ما با دو نوع نور روبرو هستیم، یک نور شدید که در فضای بیرون در وجود دارد و با باز شدن در به سمت دوربین تابیده می شود و نور دوم هم نور ثابتی است که در محل نصب دوربین وجود دارد. برای اینکه دوربین مدار بسته بتواند از فردی که پس از باز شدن در از فضای پر نور بیرونی وارد فضای کم نور تر داخلی می شود، تصویر برداری کند باید از یک قابلیت WDR استفاده کند تا تصویر با کیفیت و شفاف تری ارائه کند. دوربین مدار بسته ای که مجهز به تکنولوژی WDR باشد به دوربین WDR معروف است.

دوربین WDR به خاطر استفاده از تکنولوژی WDR نسبت به دوربین معمولی قیمت بالاتری دارد. در هر پروژه ای دوربین های درب ورود را حتما با دوربین WDR پوشش دهید تا تصویر شفاف تری از افراد یا پلاک خودرو ها داشته باشید. حال با توجه به این توضیح به موضوع اصلیمان یعنی جانمایی دوربین مدار بسته باز می گردیم.

درب ورودی مخصوص تردد افراد

برای پوشش درب ورودی مخصوص نفرات از دوربین دام یا باکس ( با توجه به محل نصب) با رزولوشن حداقل دو مگاپیکسل استفاده می کنیم. سرعت فریم این دوربین باید حداقل ۲۵ فریم بر ثانیه باشد، پشتیبانی از WDR حداقل ۱۰۰ دسی بل، لنز متغیر با توجه به محل نصب، بدنه مقاوم در برابر ضربه یا وندال ریزیستنس، دید در شب هوشمند حداقل ۲۰ متری و قابلیت هایی شبیه به این از مهمترین ویژگی های پیشنهادی برای دوربین درب ورودی پیشنهاد می شود.

درب ورودی مخصوص تردد خودرو ها

جهت پوشش درب ورودی مخصوص خودرو ها باید از دوربین بولت یا دام ( با توجه به محدودیت های محل نصب) استفاده کنیم. رزولوشن حداقل دو مگا پیکسل، سرعت فریم حداقل ۲۵ فریم بر ثانیه، دید در شب هوشمند حداقل ۲۰ متری، بدنه ضد آب و گرد و غبار و ضد ضربه، WDR حداقل ۱۰۰ دسی بل، لنز متغیر یا موتورایز و همچنین پشتیبانی از قابلیت HLC در این دوربین باید مورد توجه قرار بگیرد. تکنولوژی HLC، برای زمان هایی استفاده می شود که اتومبیل با چراغ روشن از در وارد می شود و دوربین با حذف نور چراغ ماشین، می تواند از پلاک خودرو تصویر برداری کند تا در مواقع لزوم بتوانیم از آن استفاده کنیم.

پوشش فضای بیرونی با دوربین مدار بسته

نتایج یک تحقیق نشان می دهد که بیش از ۸۰% مشکلاتی از قبیل سرقت یا نزاع ها، از چند روز قبل از وقوع در فضای بیرونی محل مورد نظر ساماندهی شده است. فضاهایی مانند بر اصلی یا بر فرعی هر پروژه ای شامل خیایان یا کوچه از جمله مهمترین بخش هایی است که باید توسط دوربین های مدار بسته مناسب این کار به خوبی پوشش داده شود. به عنوان یک کارشناس نصب و راه اندازی دوربین مدار بسته باید بدانید که برای پوشش این فضاها از چه نوع دوربین های مدار بسته ای استفاده کنید.

ماموریت دوربین های مدار بسته ای که برای پوشش بر اصلی یا فرعی نصب می شوند، پوشش چهره افراد و مهمتر از آن پوشش پلاک خودرو ها یا موتور سیکلت ها هستند از این رو در انتخاب محل نصب و نوع این دوربین ها باید دقت زیادی داشته باشید.

برای پوشش فضاهای بیرونی یک پروژه، باید از دوربین های بولت حداقل ۳ مگا پیکسل با سرعت فریم حداقل ۲۰ فریم بر ثانیه، دید در شب هوشمند حداقل ۵۰ متری، WDR مناسب بر اساس شدت نور محیط، HLC و لنز وریفوکال استفاده کنید. بدنه ضد آب و گرد و غبار و مقاوم در برابر ضربه هم اهمیت خودش را دارد. یک نکته مهم دیگر در جانمایی دوربین مدار بسته در محیط بیرون این است که محل نصب دوربین ها باید به گونه ای باشد که در دسترس افراد نباشد تا خطر به سرقت رفتن دوربین ها نیز به حداقل برسد.

پوشش پارکینگ با دوربین مدار بسته

فضای مهم دیگری که باید پوشش داده شود، پارکینگ ها هستند. دوربین ها دو ماموریت مهم در پارکینگ بر عهده دارند، نخستین وظیفه آنها، نظارت بر خودرو هایی است که پارک شده اند تا در صورت بروز مشکلاتی مثل سرقت یا تصادف عمدی یا سهوی ناشی از جابجا کردن خودرو ها، تصویر مناسب در اختیار ساکنان قرار داده شود. ماموریت دوم دوربین های پارکینگ، تصویر برداری از اتاق های مهمی است که در پارکینگ های وجود دارند، انباری ها، اتاق موتور خانه و سایر اتاق های مهم از جمله مهمترین این موارد هستند.

برای پارکینگ های مسقف می توانید از دوربین ها دام ضد ضربه، حداقل ۲ مگا پیکسل، ۲۵ فریم بر ثانیه، دید در شب هوشمند حداقل ۳۰ متری، HLC، WDR با لنز ثابت استفاده کنید. در فضاهایی مثل پارکینگ، دوربین ها را به گونه ایی جانمایی کنید که هر دوربین در میدان دید دوربین دیگر قرار داشته باشد تا در صورت بروز مشکل برای هر دوربین، تصویر توسط دوربین روبرو پوشش داده شود. همچنین در صورتی که پارکینگ ها روباز باشند می توانید از دوربین های بولت با مشخصات فنی گفته شده در این پاراگراف استفاده نمایید.

پوشش هر فضایی که برای مشتری اهمیت دارد با دوربین مدار بسته

در این بخش باید به نیاز مشتری توجه کنید، اینکه چه فضاهایی را می خواهد توسط دوربین مدار بسته پوشش بدهد، لابی، آسانسور، اتاق های مهم، فضای صندوق، محوطه مشتریان، زیر زمین، حیاط و مواردی که می تواند در این بخش قرار بگیرد را باید به خوبی جانمایی کنید. برای جانمایی فضای مورد نظر به یک نکته مهم توجه کنید و آن هم ماموریت دوربین است.

مهم است بدانید که هر دوربین مدار بسته ای می تواند یکی از دو نوع ماموریت را انجام دهد. یا دوربین وظبفه شناسایی افراد یا پلاک خودرو ها را بر عهده دارد که در این صورت ماموریت دوربین، شناسایی است. مامویت دوم، نظارت بر یک محیط مشخص است. در این حالت دوربین تنها وظیفه ارائه یک تصویر کلی از محوطه را دارد در این حالت دوربین ماموریت نظارت را انجام می دهد.

برای پوشش فضاهایی که نیاز نظارتی دارند می توانید از دوربین های حداقل دو مگا پیکسل ( با توجه به طول و عرض فضای جلوی دوربین ) استفاده کنید، فریم حداقل ۲۰ فریم بر ثانیه، لنز ثابت و مواردی مثل WDR ( چنانچه دوربین رو به نور نصب شده باشد) از دیگر ویژگی های دوربین های با ماموریت نظارتی است.

برای پوشش فضاهای حفاظتی هم می توانید از دوربین حداقل دو مگا پیکسل ۲۵ فریم بر ثانیه، لنز متغیر و مواردی مثل WDR ( چنانچه دوربین رو به نور نصب شده باشد) استفاده کنید. هر چه طول و عرض بیشتری توسط دوربین پوشش داده می شود باید از دوربین رزولوشن بالاتر استفاده کنید. اما نکته این است که دوربین هایی که ماموریت شناسایی یا حفاظتی بر عهده دارند طول کوتاهتری را نسبت به دوربین های با ماموریت نظارتی پوشش می دهند. در واقع هنگام جانمایی باید از تعداد دوربین های بیشتری برای پوشش یک طول مشخص که نیاز به شناسایی افراد در آنجا وجود دارد، استفاده شود.

پوشش NVR یا DVR با دوربین مدار بسته

محل نصب دستگاه ضبط تصویر دوربین ها یکی مهمترین بخش هایی است که باید هنگام جانمایی دوربین مدار بسته به آن توجه کنید. هیچ فرقی نمی کند که سیستم مدار بسته شما IP باشد یا HD، آنچه اهمیت دارد این است که محلی که در آن دستگاه ضبط تصویر را جانمایی می کنید توسط یک دوربین مدار بسته جداگانه پوشش داده شود. گاهی اوقات اتاق NVR یا DVR، در موقعیتی قرار دارد که نمی توانیم در آنجا دوربین نصب کنیم ( به عنوان مثال، اتاق مدیر عامل و …) باید دوربین مدار بسته را به گونه ای جانمایی کنید که درب ورودی اتاق NVR در میدان دید دوربین مدار بسته قرار داشته باشد.

برای پوشش این موقعیت می توانید از دوربین دام یا بولت ( بسته به محل نصب ) حداقل دو مگا پیکسل ۲۵ فریم بر ثانیه با لنز ثابت و دید در شب هوشمند حداقل ۲۰ متری استفاده نمایید.

نوشته شده توسط

آقای مهندس جلال رضایی چاهوکی مدیریت سایت آموزشگاه ادیسون