۰۵۱۳۸۹۴۶۱۱۰
مشهد، چهارراه صیاد شیرازی، بین پیروزی ۶۳ و ۶۵ پلاک ۱۸۷
برق

انواع دید در شب در دوربین های مدار بسته

انواع دید در شب در دوربین های مدار بسته

دید در شب هوشمند، استارلایت و وارملایت سه تکنولوژی رایجی هستند که دوربین های مدار بسته از آنها برای تصویر برداری در محیط های تاریک استفاده می کنند. اگرچه هر سه تکنولوژی به دوربین ها کمک می کنند تا در شب، تصاویر شفافی ارائه کند اما نحوه عملکرد هر کدام با دیگری متفاوت است و باید از هر دوربین در فضای مخصوص خود استفاده کرد. با توجه به اهمیت این موضوع، سعی کردیم تا در این محتوا شما را با این تکنولوژی ها آشنا کنیم.

هر دوربین مدار بسته ای نیاز به نور مناسبی دارد تا تصاویر با کیفیت تری ارائه کند. اگر بخواهیم کامل تر بگویم، زمانی می توانیم تصویر یک شخص یا شی که جلوی دوربین قرار گرفته را مشاهده کنیم که نور مناسب از شخص مورد نظر به لنز دوربین منعکس شود و دوربین بتواند براساس این نور تصویربرداری انجام دهد. این قانون در طول روز یا در محیط های روشن بدون مشکل کار می کند. اما چنانچه دوربین در محیط تاریک نصب شود، نتیجه چگونه خواهد بود؟

دوربین دید در شب هوشمند

دید در شب هوشمند، نخستین تکنولوژی است که می خواهیم در این مقاله به آن بپردازیم. در این حالت دوربین بر اساس طیف مادون قرمزی که از LED های دید در شب تعبیه شده دور لنز به محیط تابیده می شود، در محیط تاریک تصویر برداری می کند. نور مادون قرمز به اشیای جلوی دوربین تابیده می شود و دوربین با استفاده از بازتاب این طیف از محیط تصویر برداری می کند. تصویر دوربین مدار بسته ای که از دید در شب هوشمند استفاده می کند یک تصویر سیاه و سفید شفاف و با کیفیت است.

تکنولوژی دید در شب هوشمند به گونه ای نور مادون قرمز را به محیط می تاباند که چنانچه فردی در نزدیکی دوربین باشد، شدت نور IR دوربین بصورت اتوماتیک به قدری کاهش پیدا می کند که همواره تصویر دید در شب دوربین مدار بسته، کیفیت مناسبی داشته باشد. گفتنی است که نسخه ساده تر این نوع دید در شب، به دید در شب معمولی معروف است که در این حالت با تاریک شدن هوای محیط، LED های مادون قرمز دوربین، نور ثابتی را می تابانند که این نور غیر کنترل شده باعث کاهش کیفیت تصویر دوربین در شب می شود.

از دید در شب هوشمند برای تصویر برداری در محیط هایی استفاده می شود که می خواهیم، افراد متوجه حضور دوربین در شب نشوند. این دوربین ها طیف مادون قرمز را می تابانند که با توجه به فرکانس کاری این طیف، LED های دوربین به زحمت توسط چشم انسان تشخیص داده می شود.

دوربین استارلایت

تکنولوژی دیگری که دوربین های مدار بسته از آن برای تصویر برداری در شب یا محیط های تاریک استفاده می کنند، استارلایت است. استارلایت همانطور که از اسمش پیداست از حداقل نور محیط استفاده می کند تا تصویر رنگی ارائه کند. دوربین استارلایت به گونه ای طراحی شده که بدون استفاده از LED های دید در شب و تنها با استفاده از نور حداقلی محیط، تصویر تمام رنگی ارائه می کند. دوربین استارلایت نسبت به دوربین دید در شب قیمت بالاتری دارد و ویژگی مثبت دیگر آن، تصویر برداری بدون پرتاب مادون قرمز است. از این رو دوربین های استارلایت در شب، هیچگونه نوری ساطح نمی کنند.

از دوربین استارلایت برای تصویر برداری رنگی از محیط هایی استفاده می شود که حداقل یک یا چند چراغ روشن در آن وجود داشته باشد. در واقع دوربین استارلایت برای ارائه تصویر رنگی به نور بسیار کمی نیاز دارد و در محیط هایی که تاریک و فاقد نور هستند، نباید از دوربین استارلایت استفاده کرد. دوربین های استارلایت به دوربین های فول کالر یا تمام رنگی هم نام برده می شود.

دوربین وارملایت

سومین تکنولوژی دید در شب که در دوربین های مدار بسته مورد توجه قرار گرفته، استفاده از وارملایت است. دوربین وارملایت هنگام تاریک شدن هوا، نور مرئی را به سمت محیط می تاباند و با روشن کردن فضای جلوی دوربین باعث می شود که دوربین مدار بسته تصویر رنگی و با کیفیتی از محیط ارائه کند. نور مرئی تابیده شده توسط LED های نور مرئی یا وارملایتی که روی دوربین قرار گرفته شده انجام می شود.

دوربین وارملایت مانند دوربین استارلایت، تصویر رنگی از محیط ارائه می کند با این تفاوت که در دوربین استارلایت، سوژه جلوی دوربین متوجه دوربین نمی شود ( چون LED دوربین استارلایت خاموش است) اما در حالتی که LED وارملایت دوربین روشن شود، سوژه دوربین را مانند یک نورافکن روشن در شب می بیند از این رو از دوربین های وارملایت در موقعیت هایی استفاده می شود که دیده شدن دوربین توسط افراد، چالش جدی نباشد.

یکی از چالش های کارشناس نصب دوربین مدار بسته هنگام جانمایی دوربین ها در یک پروژه این است که از چه نوع دوربینی برای پوشش فضاهای مختلف استفاده کند؟ دوربین دید در شب معمولی، دوربین وارملایت یا دوربین استارلایت؟ با توجه به مطالبی که در این مقاله به آن اشاره شد می توانید برای هر موقعیتی بسته به نیاز مشتری از دوربین مناسب استفاده کنید. چنانچه می خواهید بصورت اصولی نصب دوربین مدار بسته را یاد بگیرید و به درآمد مناسب و دلخواه دست پیدا کنید، پیشنهاد ما به شما پکیج آموزش نصب دوربین مدار بسته موسسه ادیسون است.

نوشته شده توسط

آقای مهندس جلال رضایی چاهوکی مدیریت سایت آموزشگاه ادیسون