۰۵۱۳۸۹۴۶۱۱۰
مشهد، چهارراه صیاد شیرازی، بین پیروزی ۶۳ و ۶۵ پلاک ۱۸۷
برق

9اشتباه رایج در نصب دوربین مدار بسته و راه حل رفع آنها

9اشتباه رایج در نصب دوربین مدار بسته و راه حل رفع آنها

در نصب دوربین مداربسته اشتباهاتی رخ می دهد که ممکن است خسارت های جبران ناپذیری را به بار آورد. به عنوان مثال در لحظه وقوع حادثه دوربین تنها بخشی از تصویر را ثبت کرده و مابقی تصویر را برگ درخت پوشانده. در نظر نگرفتن رویش گیاهان و پوشیده شدن دید دوربین یکی از این اشتباهات رایج در نصب دوربین مداربسته است. تنظیم درست دوربین، فعال کردن قابلیت ها و نصب تجهیزات متناسب همگی کمک می کند تا از بروز اشتباه در نصب دوربین مدار بسته پیشگیری کنیم. در این مقاله به برخی از رایج ترین اشتباهات نصب دوربین مداربسته می پردازیم.

سیستم مداربسته تحت شبکه ترکیبی از چند برند کار نمی کند

یکی از اشتباهاتی که ممکن است رخ دهد این است که افراد در سیستم مداربسته خود از چند برند دوربین و دستگاه ضبط، بدون در نظر گرفتن سازگاری آنها با یکدیگر، استفاده می کنند. در زمان خرید تجهیزات مداربسته به سازگاری آنها با یکدیگر دقت کنید تا در نصب آنها دچار مشکل نشوید. اما جالب است بدانید در موارد بسیاری افراد تجهیزات و دوربین مداربسته تحت شبکه سازگار خریداری کرده اند اما در زمان نصب به مشکل روشن نشدن دوربین و یا دستگاه مواجه شدند. در ظاهر دوربین یا دستگاه با سایر تجهیزات ناسازگار است. با وجود اینکه از Onvif بودن آن مطمئن بوده اند.

با در نظرگرفتن این شرایط از رایج ترین اشتباه در نصب دوربین  مدار بسته این است که دستگاه یا دوربین مداربسته را تعویض کنند. در حالی که راه حل اصلی فعال کردن Onvif روی تجهیزات است. به طور پیش فرض این قابلیت دوربین های تحت شبکه Onvif فعال نیست و با رفتن به بخش تنظیمات آن را فعال کنید و از تصاویر دوربین مداربسته خود لذت ببرید.

در تصویر تنظیمات دوربین مدابسته هایک ویژن نشان داده شده است. بخش Configuration و بعد گزینه Advanced Setting در تب  Integration Porotocol گزینه مربوط به ONVIF (Enable Open Network Video Interface) را تیک بزنید.  در سایر برندهای دوربین مداربسته ممکن است کمی تفاوت داشته باشد. با کمی جستجو و پیدا کردن گزینه های معادل می توانید آن ها را نیز تنظیم کنید.

۲. اشتباه در انتخاب کابل دوربین مداربسته

کابل ها از اجزای مهم سیستم های مداربسته هستند. ارتباط پایدار و با کیفیت به کیفیت کابل ها برمی گردد. بنابراین صرفه جویی در کابل ها از نظر هزینه نباید برای شما وسوسه انگیز باشد. یکی از اشتباهات در نصب دوربین مداربسته نادیده گرفتن کابل های دوربین مداربسته از نظر کیفیت است. در نگاه اول کابل فقط مسیری است که نقطه A را به نقطه B متصل می کند. در حالی که کابل های ارزان قیمت و بدون کیفیت مشکلات زیادی را به همراه دارد. حتی ممکن است اشکالات آنها به خرابی دوربین مداربسته شما نیز منجر شود.

در نتیجه نسبت به کیفیت کابلی که برای نصب دوربین مداربسته انتخاب کرده اید اطمینان حاصل کنید. برخی از کابل ها با روکش مسی ساخته شده اند (مانند تصویر برش مقطعی از سیم) این کابل چندان توصیه نمی شود سعی کنید کابل مغزی مسی (مس جامد) داشته باشد. حداکثر فاصله کابل دوربین مداربسته را نیز در نظر بگیرید. در ارتباطات شبکه زمانی که از قابلیت PoE استفاده می کنید به طور کلی، حداکثر فاصله کابل شما هنگام استفاده از برق از طریق اترنت ۱۰۰ متر یا حدود ۳۰۰ فوت است. اگر فاصله بین دوربین شما و سوئیچ PoE بیشتر از ۳۰۰ فوت است، بهترین گزینه استفاده از یک توسعه دهنده PoE برای افزایش سیگنال تا ۶۰۰ فوت است.

۳. اشتباه در تنظیم زاویه دید در زمان نصب دوربین

در زمان نصب دوربین مداربسته به علت عجله و کم دقتی ممکن است زاویه دید درستی برای دوربین تنظیم نشود. همین امر موجب می شود بخش زیادی از تصویر برای شما بلا استفاده باشد. به این معنی که سعی کنید دوربین مداربسته را به گونه ای نصب کنید تا تمام فضای مورد نظر با توجه به زاویه دید دوربین تحت پوشش قرار گیرد. تصویر اول و دوم را مقایسه کنید. در تصویر اول بخش زیادی از تصویر آسمان است در حالی که بخش مهمی که باید تحت نظارت قرار بگیرد در دید دوربین نیست.

تصویر۱: اشتباه در جهت دوربین؟ (بیش از نصف تصویر آسمان است)

تصویر۲: تغییر جهت دوربین برای استفاده بهینه از زاویه دید دوربین

۴. فراموش کردن اتصالات در شرایط جوی

در نصب دوربین های مداربسته در فضای باز و بیرون اغلب شرایط دوربین را در نظر می گیرند که مناسب بیرون باشد. دوربین مداربسته هر چقدر درجه یک و مقاوم در برابر آب و گردو غبار باشد، اتصالات اینگونه نیستند. بله در نظر گرفتن نوع دوربین بسیار مهم است اما در کنار آن اتصالات را نیز باید مراقبت کنید. تصاویر زیر نشان می دهد اگر اتصالات را عایق بندی نکنید چه اتفاقی رخ می دهد. نفوذ آب و خوردگی در سوکت کاملاً مشخص است. ضد آب کردن اتصالات به راحتی قابل انجام است شما می توانید از پوشش های عایق بندی کانکتورها استفاده کنید.

تصویر۳: آسیب سوکت براثر نفوذ رطوبت

تصویر۴: سوکت عایق بندی نشده و زنگ زدگی

۵. تست نکردن دید در شب دوربین

اشتباه دیگری که بسیاری در زمان نصب دوربین مداربسته مرتکب می شوند این است که دید در شب را تست نمی کنند. ممکن است چراغ های LED مادون قرمز مسدود شده باشد و یا مانع برای آنها وجود داشته باشد. اگر دوربین را در روز تست کنید تصویر اشکالی ندارد اما حتما دوربین را در شب و موقعیت تاریک نیز تست کنید. همه دوربین ها برای ثبت تصاویر به نور نیاز دارند و دوربین های IR هم همینطور با این تفاوت که نور مادون قرمز به صورت نامرئی است. هنگامی که چراغ ها خاموش می شوند یا محیط تاریک است، چراغ های مادون قرمز در دوربین های IR روشن می شوند تا محیط اطراف خود را روشن کنند. نور مادون قرمز برای چشم انسان قابل مشاهده نیست. بنابراین در اتاقی که بنظر کاملاً سیاه است با نوری روشن شده است که فقط دوربین می تواند آن را ببیند.

تصویر۵: تصاویر ارسال شده دوربین در زمان روشنایی

تصویر۶: تصاویر ارسال شده دوربین در زمان تاریکی

به همین دلیل است که برد LED های مادون قرمز باید آزاد بوده و مسدود نباشد. اگر چیزی مانع نور IR شود دوربین در زمان های تاریکی تصویری ارائه نمی دهد. تصویر زیر نمونه ای از تصویر ایجاد شده با مسدود شدن مسیر IR است. قبل از اینکه نور مادون قرمز به اشیاءبرسد به مانع برخورد کرده و به دوربین باز می گردد.

ممکن است دید در شب دوربین دچار اشکال دیگری شود و تصاویر مه آلودی ارائه دهد. علت آن بازتاب نور مادون قرمز از یک جسم در مجاورت دوربین به لنز است. برای رفع این مشکل دوربین را در جای مناسب تری نصب کنید و یا از پایه یا جعبه اتصال استفاده نمایید.

۶. اصلاح وضوح تصویر بعد از ثبت تصویر

یکی از اشتباهات رایج در نصب دوربین مداربسته این است که افراد تصور می کنند بعد از تصویربرداری می توانند روی سوژه زوم کنند و جزئیات را با وضوح بالایی مشاهده کنند. مانند فیلم های جنایی که روی تصویر فرد مجرم زوم کرده و تصویر را واضح می کنند. اغلب سیستم های مداربسته به زوم دیجیتال مجهز هستند. این امکان برای کاربر وجود دارد که روی تصویر زوم کند و آن را از نزدیک ببیند. این زوم منجر به کشیدگی تصویر شده و هیچ پیکسل جدیدی برای تصویر ایجاد نمی شود. در زوم دیجیتال تنها پیکسل هایی که از قبل در تصویر هستند بزرگ تر می شوند. هیچ ابزار و نرم افزاری نیز نمی تواند پیکسل جدیدی به تصویر به طور جادویی اضافه کند.

در زمان بازبینی فیلم ها ضبط شده اند و نمی توانید به عقب برگردید تا وضوح بالاتری به آن دهید. بنابراین اگر می خواهید تا جایی که ممکن است جزئیات ثبت شوند از همان ابتدا روی دوربین با وضوح بالا سرمایه گذاری کنید. تصاویر گرفته شده برای مقایسه سه دوربین با وضوح متفاوت است که بعد از زوم روی تابلو تفاوت به روشنی دیده می شود.

۷. نصب دوربین مداربسته بدون نقشه

اگر نقشه سیم کشی و جانمایی دوربین مداربسته ندارید برای نصب دوربین مداربسته اقدام نکنید. تا زمانی که به طور چنین نقشه ای آماده نشده است شما اجرای موفقی نخواهید داشت. تا زمانی که دقیقاً نمی دانید قرار است دوربین در چه محل هایی نصب شوند نمی دانید با چه مشکلاتی روبرو خواهید شد. از نداشتن سیم و کابل کافی تا نداشتن قدرت سیگنال کافی ممکن است اتفاق بیفتد. فضا را کاملاً بررسی کنید. نقاط حساس، نقاط کور، فضای تحت نظارت، پریز برق و… را مشخص کنید. با این کار تعداد و نوع دوربین ها مشخص می شوند. همچنین فاصله آنها از منبع تغذیه، دستگاه ضبط و متراژ کابل مورد نیاز مشخص خواهد شد.

ضمن اینکه در صورت قرارگیری دوربین در محل رویش گیاهان و یا محل زندگی حیوانات تدابیری برای کور نشدن دید دوربین مداربسته باید صورت گیرد. شاید در لحظه نصب مشکلی برای تصویربرداری رخ ندهد. اما به مرور زمان با رویش گیاهان ممکن است تمام یا بخشی از دید دوربین بسته شود. همچنین وجود حیوانات در نزدیکی دوربین ممکن است به آن آسیب زده و یا روی آن لانه سازی کنند.

۸. ذخیره سازی اطلاعات دوربین مداربسته

از اشتباهات نصب دوربین مداربسته می توان به نحوه ذخیره سازی فیلم دوربین مداربسته اشاره کرد. اگر تصور می کنید ذخیره شدن فیلم دوربین مداربسته در فضای ابری دسترسی به آن را در هر زمان و مکانی برای شما ممکن می کند باید بگوییم اینطور نیست. فضای ابری از بسیاری جهات محل ذخیره سازی خوبی است اما دسترسی به اینترنت به طور دایم برای مشاهده تصاویر الزامی است. ذخیره تصاویر در کارت های حافظه نیز نمی تواند در طولانی مدت انتخاب مناسبی باشد. اگر فیلم ها در دستگاه ضبط ذخیره می شوند می توانید هر از چندگاهی در صورت مهم بودن تصاویر از آنها نسخه پشتیبان بگیرید.

برخی از افراد به دلیل آنکه دوربین های در دید افراد هستند و دستگاه ضبط را کسی نمی بینند نسبت به نگهداری و محفوظ ماند دستگاه ضبط اقدامی انجام نمی دهند. دوربین مداربسته از تجهیزات امنیتی است و تصاویر آن نباید در دسترس عموم و به ویژه افراد سودجو قرار بگیرد. همچنین دستگاه ضبط به عنوان منبع تصاویر و فیلم های دوربین باید از دسترس و آسیب سارقان و مجرمان در امان باشد. دستگاه ضبط را در اتاق و جایی قرار دهید که از نظر شرایط تهویه، رطوبت، دما و تابش نور خورشید شرایط استانداردی داشته باشد. دستگاه در معرض نور شدید خورشید در طولانی مدت قرار نگیرد. گرما و سرما بیش از حد معمول به دستگاه آسیب می رساند. رطوبت نیز ر.ی عملکرد دستگاه اختلال ایجاد می کند.

علاوه برای این شرایط این اتاق نباید محل رفت و آمد افراد زیادی باشد و تنها افرادی که مجاز هستند اجازه ورود به این اتاق را داشته باشند. از رک نیز برای محافظت بیشتر دستگاه می توانید استفاده کنید.

۹. مکان نصب دوربین مداربسته از نظر قانون

یکی دیگر از اشتباهات رایج نصب دوربین مدار بسته در نظرنگرفتن قانون نصب دوربین مداربسته است. با وجود اینکه نصب دوربین مداربسته به طور کلی مانعی ندارد اما در مکان های مختلف می تواند این قانون را تغییر دهد. به عنوان مثال نصب دوربین مداربسته در رخت کن غیر قانونی است. حال برخی صاحبان هتل رستوران ها و یا تالارها با هدف حفظ اموال مشتریان در رخت کن اقدام به نصب دوربین مداربسته می کنند. بنظر هدف کارفرما مشکلی ندارد اما به لحاظ قانونی این کار جرم محسوب می شود و غیر قانونی است.

مثال دیگر نصب دوربین مدار بسته در آپارتمان است که منع قانونی ندارد اما اگر دوربین ها به گونه ای نصب شود که منزل و حریم افراد را تحت پوشش قرار داده باشد مورد پیگیرد قانون قرار خواهد گرفت. بنابراین قبل از نصب دوربین مداربسته از قوانین نصب دوربین مداربسته مطلع شوید تا دچار ضرر و زیان نشوید.

۱۰. جلوگیری از اشتباهات رایج نصب دوربین مدار بسته

بهترین راه کار برای جلوگیری از اشتباه در نصب دوربین مداربسته کسب آگاهی و اطلاعات درست از متخصصین این حوزه است. در این مقاله رایج ترین مشکلات و اشتباهاتی که در نصب دوربین مداربسته رخ می دهد مطرح شد. ممکن است در زمان نصب اشتباهات دیگری نیز رخ دهد که با داشتن اطلاعات صحیح به راحتی می توانید آن را شناسایی و رفع کنید. از دیگر راه حل های موثر برای پیشگیری از اشتباه در نصب دوربین مداربسته به کار نگرفتن افراد مبتدی و نامطمئن است.

نصب دوربین امنیتی از اقداماتی است که به علت حساسیت بالا نیاز است تا افراد مطمئنی به جزئیات سیستم دسترسی داشته باشند. در غیر اینصورت دسترسی به تصاویر و سوء استفاده از آنها توسط افراد به راحتی امکان پذیر خواهد بود. بی تجربگی و عدم مهارت موجب می شود علاوه بر اینکه نصب به درستی انجام نشود، سیستم مداربسته نیز دچار آسیب شود. این تنها هزینه مادی است که افراد متحمل می شوند. دسترسی افراد مخرب و سودجو به اطلاعات و تصاویر نیز نوع دیگری از خسارت به کارفرماست که ممکن است جبران ناپذیر باشد.

نوشته شده توسط

آقای مهندس جلال رضایی چاهوکی مدیریت سایت آموزشگاه ادیسون