۰۵۱۳۸۹۴۶۱۱۰
مشهد، چهارراه صیاد شیرازی، بین پیروزی ۶۳ و ۶۵ پلاک ۱۸۷
برق

محاسبه ظرفیت هارد دوربین مدار بسته به زبان ساده

محاسبه ظرفیت هارد دوربین مدار بسته به زبان ساده

یک سیستم مدار بسته چند دوربینه را در نظر بگیرید که هر کدام از دوربین های آن در یک نقطه نصب شده اند. می خواهیم ببینیم که بر اساس تعداد و رزولوشن دوربین ها و همچنین هاردی که بر روی NVR یا DVR نصب می کنیم، چند روز ضبط تصویر می توانیم داشته باشیم؟ یا چنانچه مشتری بخواهد تعداد روز های مشخصی، ضبط تصویر داشته باشد، باید از هارد چند ترا باید استفاده کند؟ در این محتوا می خواهم یک راه حل دائمی برای محاسبه ظرفیت هارد دوربین مدار بسته به زبان ساده را توضیح دهم پس با من در این محتوا همراه باش.

هر دوربین مدار بسته ای حجم مشخصی از هارد را اشغال می کند، هر چقدر رزولوشن دوربین بیشتر باشد، هارد سریع تر پر می شود. نکته مهمی که باید به آن توجه کنیم این است که هارد ها قیمت بالایی دارند از این رو نمی توانیم به دلخواه از هارد های با ظرفیت بالاتری استفاده کنیم چرا که باعث می شود تا قیمت تمام شده سیستم افزایش پیدا کند و این افزایش در بسیاری از موارد منجر به این می شود که مشتری، قید خرید دوربین مدار بسته را برای همیشه بزند.

به عنوان یک نصاب دوربین مدار بسته باید در ابتدای کار به مشتری خاطر نشان نمایید که مدت زمان معمول برای ضبط تصویر دوربین ها برای او چقدر باشد. زمان ضبط تصویر دوربین مدار بسته به طور معمول، بین دو هفته تا یک ماه می باشد که با توجه به نوع و اهمیت پروژه، انتخاب می شود. ظرفیت هارد دوربین مدار بسته تابع متغیر ها مختلفی است که در این محتوا برخی از مهمترین آنها را توضیح می دهیم و در ادامه با ذکر یک مثال سعی می کنیم محاسبه تعداد روزهای ضبط دوربین مدار بسته را با هم انجام دهیم و این دغدغه را برای همیشه حل کنیم.

تعداد دوربین ها، رزولوشن دوربین ها، مقدار فریم بر ثانیه دوربین ها، فشرده سازی دوربین ها، پهنای باند دوربین های مدار بسته و همچنین نوع ضبط تصویر دوربین ها، ۶ عاملی هستند که بیشترین میزان تاثیر گذاری بر ظرفیت هارد دوربین مدار بسته را دارند. به زبان ساده تر، زمانی می توان مقدار هارد مورد نیاز برای ضبط تصویر دوربین های مدار بسته را حساب کرد که، تعداد، رزولوشن، سرعت فریم بر ثانیه، فشرده سازی، پهنای باند و نوع ضبط تصویر دوربین های مدار بسته مشخص باشد.

محاسبه ظرفیت هارد DVR

برای درک بهتر موضوع محاسبه ظرفیت هارد دوربین مدار بسته یک مثال را مطرح می کنیم. فرض کنید یک سیستم مدار بسته ۸ دوربینه داریم که شامل از چهار دوربین دو مگا پیکسل و چهار دوربین سه مگا پیکسل می باشد و می خواهیم تصاویر ضبط شده این دوربین ها را بمدت سه هفته بصورت ۲۴ ساعته ذخیره کنیم. هدف این است که ببینیم برای ضبط تصویر ۸ دوربین مدار بسته، چه میزان هاردی را باید روی دستگاه NVR یا DVR نصب کنیم.

محاسبه ظرفیت هارد دوربین مدار بسته

همانطور که گفته شد در این مثال دو نوع دوربین داریم که هر کدام با توجه به محل نصب و ماموریتی که برای آن مشخص کرده ایم باید تنظیم شوند. فرض ما این است که در این مثال هر کدام از دوربین ها به صورت زیر تنظیم شوند.


تنظیمات دوربین دو مگا پیکسل

رزولوشن دوربین: ۲ مگا پیکسل

سرعت فریم: ۲۵ فریم بر ثانیه

فشرده سازی: H.264

نوع تصویر برداری: ۲۴ ساعته

پهنای باند: ۲.۵ مگا بیت بر ثانیه

تعداد روزهای ضبط تصویر: ۲۱ روز


تنظیمات دوربین دو مگا پیکسل

رزولوشن دوربین: ۳ مگا پیکسل

سرعت فریم: ۲۰ فریم بر ثانیه

فشرده سازی: H.264

نوع تصویر برداری: ۲۴ ساعته

پهنای باند: ۴ مگا بیت بر ثانیه

تعداد روزهای ضبط تصویر: ۲۱ روز


نرم افزار محاسبه هارد دوربین مدار بسته

ما برای محاسبه هارد دوربین های مدار بسته بر اساس تعداد روزهای ضبط، از نرم افزار CCTV Calculator استفاده می کنیم. این اپلیکیشن در سیستم عامل اندروید در دسترس است و می توانید از آن استفاده کنید. در ios و دستکتاپ هم نرم افزار های شبیه این وجود دارند که با یک جستجوی ساده در دسترس شما خواهند بود. یا اینکه چنانچه از تجهیزات دوربین و nvr برند های معتبر مانند هایک ویژن، داهوا و … استفاده می کنید، پیشنهاد می شود تا از نرم افزار های محاسبه هارد این تجهیزات استفاده نمایید.


محاسبه هارد دوربین

برای محاسبه فضای مورد نیاز دوربین ها، ابتدا حالت اول یعنی فضای مورد نیاز برای ضبط تصویر ۴ دوربین دو مگاپیکسل برای مدت زمان ۲۱ روز را محاسبه می کنیم که تصویر آن را مشاهده می کنید. همانگونه که مشاهده می کنید برای ضبط تصویر این ۴ دوربین به مدت سه هفته، نیاز به حدود ۲.۱ ترا بایت هارد می باشد.

در حالت دوم، دوربین های سه مگا پیکسل را وارد می کنیم، همانطور که مشاهده می کنید برای ضبط ۴ دوربین سه مگا پیکسل برای مدت سه هفته بصورت ۲۴ ساعته به ۲.۶ ترا بایت هارد نیاز می باشد.

حال که فضای مورد نیاز برای ضبط دو نوع دوربین را حساب کردیم، کافیست که دو عدد بدست آمده را با همدیگر جمع کنیم تا مقدار هارد مورد نیاز برای ضبط تصویر ۸ دوربین مدار بسته دو و سه مگا پیکسل را بدست بیاید. با جمع کردن دو عدد ۲.۱ و ۲.۶ به عدد ۴.۷ ترا بایت می رسیم و این یعنی برای ضبط تصویر این تعداد دوربین حداقل به ۵ ترابایت هارد نیاز داریم. در این صورت با توجه به هارد های موجود در بازار می توانید از یک هارد ۶ ترا بایت برای ضبط تصویر دوربین های مدار بسته استفاده کنیم.

نوشته شده توسط

آقای مهندس جلال رضایی چاهوکی مدیریت سایت آموزشگاه ادیسون