۰۵۱۳۸۹۴۶۱۱۰
مشهد، چهارراه صیاد شیرازی، بین پیروزی ۶۳ و ۶۵ پلاک ۱۸۷
برق

آموزش نحوه آرایش رک دوربین مدار بسته

آموزش نحوه آرایش رک دوربین مدار بسته

آموزش نحوه آرایش رک دوربین مدار بسته

یکی آز آیتم های بسیار مهمی که یک نصاب دوربین مدار بسته باید بداند نحوه درست چینش رک یا آرایش رک دوربین مدار بسته است، در این محتوای آموزشی درباره آرایش رک شبکه دوربین مدار بسته توضیح داده ایم. رک یا کابینت یکی از اجزای مهم یک سامانه نظارت تصویری است. استفاده از رک شبکه در پروژه های متوسط و بزرگ دوربین مدار بسته یک امر رایج است.

وظیفه رک شبکه چیست؟

رک شبکه وطیفه محافظت از تجهیزات رکوردر و سوئیچ های شبکه ای که درون آن نصب می شود را دارد. رک های شبکه را می توان به دو نوع رک ایستاده و رک دیواری تقسیم بندی نمود، البته مدل های دیگر رک نیز وجود دارد اما در دنیای دوربین مدار بسته بیشتر از این نوع رک ها استفاده می شود.

یکی از مهم ترین دلایل استفاده از رک ها، حفاظت ار تجهیزات است. در واقع رک های شبکه، امنیت فیزیکی تجهیزاتی که داخل آنها نصب می شوند را بر عهده دارند. این امر باعث می شود تا عمر مفید تجهیزات افزایش پیدا کند. جالب است بدانید که از نحوه چینش تجهیزات درون رک می توانیم به این مهم پی ببریم که آیا تکنسین نصب دوربین مدار بسته ای که آرایش رک را انجام داده است، یک کارشناس حرفه ای و کاربلد است یا نه؟

از این رو آشنایی با نحوه درست آرایش رک شبکه دوربین مدار بسته اهمیت بسیار زیادی دارد. در این محتوا و همچنین ویدیویی که در بالای این مقاله درج شده است، نحوه چیدمان مناسب رک دوربین مدار بسته را توضیح داده ایم.

آرایش رک دوربین مدار بسته

یک نکته ی مهم درباره آرایش رک شبکه اینکه، تجهیزاتی که وزن بیشری دارند در نیمه پایین رک شبکه نصب می شوند. این امر باعث افزایش پایداری رک دوربین مدار بسته می شود. به عنوان مثال اگر در پروژه مدار بسته خود، سیستم برق اضطراری یا UPS دارین، باید آن را در یونیت های پایینی رک نصب کنید.

نصب UPS در یونیت های پایین رک باعث می شود تا وزن نیمه پایین رک افزایش یابد که در نتیجه پایداری و ایستایی رک را افزایش می دهد. همچنین، در صورت بروز مشکل برای تجهیزاتی مانند UPS که وزن سنگین تری دارند، اگر این تجهیزات در یونیت های بالاتری از رک نصب شده باشد، سقوط آن باعث می شود تا سایر تجهیزاتی که در زیر آن نصب شده اند، دچار آسیب دیدگی شوند.

کیبورد کنسول و مانیتور

در صورتی که در رک شبکه دوربین مدار بسته، تجهیزاتی مانند کیبورد، کنسول و مانیتور وجود دارد، حتما این تجهیزات را در یونیت های میانی رک، نصب کنید. به ترتیب از پایین رک، کیبورد را نصب کنید و در بالای آن کنسول و سپس مانیتور را نصب کنید. نکته ی مهم اینکه این تجهیزات باید به گونه ای درون رک نصب شوند که کار کردن با کیبورد و مشاهده تصاویر روی مانیتور برای نصاب دوربین مدار بسته به راحتی امکان پذیر باشد.

نصب NVR در رک شبکه

برای نصب سرور ها، DVR ها و NVR ها درون رک باید توجه کنید که این تجهیزات هم باید در نیمه پاینی رک شبکه دوربین مدار بسته نصب شوند. به عنوان مثال در صورتی که در رک دوربین مدار بسته، هم UPS و هم کیبورد و مانیتور داشته باشد، آنگاه سرور ها و رکوردر ها را باید بین این تجهیزات نصب کنید. ( UPS در کف رک و کیبورد و مانیتور در بخش میانی رک )

یک دلیل دیگر نصب تجهیزات سنگین تر در یونیت های پایین رک، سهولت عیب یابی و چک کردن تجهیزات درون رک است. در صورتی که یک NVR شصت و چهار کانال را در یونیت ۲۰ یک رک دوربین مدار بسته، نصب کنید، عیب یابی و جابجایی آن در هنگام خدمات دادن با مشتری، امری سخت و زمان بر خواهد بود که در صورت عدم رعایت اصول ایمنی، حتی می تواند منجر به آسیب دیدن رکوردر و هارد های درون آن شود.

برخی مواقع در پروژه های بزرگ تر، تعداد سرور ها به حدی زیاد است که در یک پروژه، تمامی یونیت های رک شبکه توسط سرور ها پر می شود. در اینگونه مواقع توصیه می شود که رک شبکه توسط مهار کننده مناسب رک به زمین یا دیوار محکم شود تا در صورت بروز مشکلاتی مانند زلزله یا برخورد فیزیکی، رک شبکه سقوط نکند و تجهیزات سرور که عموما گرانقیمت هستند، دچار مشکل نشوند.

نصب تجهیزات در رک دوربین مدار بسته

در مورد سوئیچ های شبکه، روتر ها و پچ پنل ها هم باید مجدد به قانون گفته شده در بالا رجوع شود. در صورتی که این تجهیزات وزن زیادی دارند، حتما آنها را در نیمه پایینی رک نصب کنید و اگر نسبت به بقیه تجهیزات نصب شده درون رک، وزن کمتری دارند، می توانید آنها را در نیمه بالایی رک دوربین مدار بسته نصب کنید.

معمولا سوئیچ های شبکه ای که برای پروژه های مدار بسته، مورد استفاده قرار می گیرند، وزن کمی دارند از این رو می توانید سوئیچ های شبکه را در یونیت های بالاتر رک شبکه دوربین مدار بسته، نصب کنید تا دسترسی و خدمات دادن به آن، راحت تر باشد.

جالب است بدانید که موارد مطرح شده در این مقاله و ویدیوی آموزشی آکادمی وجودی، هیچ کدام استاندارد های  قطعی شبکه یا مدار بسته نیست که باید حتما رعایت شود، اما رعایت کردن این اصول مطرح شده باعث می شود تا شما یک رک با آرایش کابل و تجهیزات مناسب داشته باشید که بحث دسترسی به تجهیزات و ارائه خدمات به مشتری را برای شما راحت تر می کند.

در مورد پاور ماژول ها هم می توانید این تجهیزات را در قسمت بالایی یا پایینی رک آنها را نصب کنید. در برخی مواقع هم پاور یونیت های رک شبکه را در قسمت پشتی رک نصب می کنند. همچنین استفاده از بلنک پنل ها نیز به شما کمک می کند تا یونیت های خالی رک شبکه را که فعلا هیچ وسیله ای روی آن نصب نمی شود را بپوشانید و آرایش رک شبکه را بهتر انجام دهید. در قسم های بعدی درباره دیاگرام رک شبکه و همچنین مهار کننده های کابل افقی و عمودی توضیح خواهیم داد.

برای مشاهده ویدیو های بیشتر به کانال ما در یوتیوب و یا پیج اینستاگرام ادیسون سر بزنید. همچنین می توانید جهت تهیه پکیج جامع آموزش صفر تا صد دوربین مدار بسته با قیمت باور نکردنی، وارد بخش دوره های آموزشی آکادمی ادیسون در منوی بالای سایت شوید و یک بار برای همیشه، نصب و راه اندازی دوربین های مدار بسته را اصولی یاد بگیرید.

نوشته شده توسط

آقای مهندس جلال رضایی چاهوکی مدیریت سایت آموزشگاه ادیسون