۰۵۱۳۸۹۴۶۱۱۰
مشهد، چهارراه صیاد شیرازی، بین پیروزی ۶۳ و ۶۵ پلاک ۱۸۷
برق

بهترین روش تغذیه دوربین IP چیست؟ سوئیچ POE یا آداپتور

بهترین روش تغذیه دوربین IP چیست؟ سوئیچ POE یا آداپتور

برای پوشش فضاهای مهم در پروژه های حساس از دوربین تحت شبکه استفاده می شود. رزولوشن بالا، پهنای باند مناسب، پلاک خوانی، تشخیص چهره، آنالیز تصویر، شمارش نفرات، تصویر برداری با کیفیت از مبادی ورودی، ضبط صدا، ضبط تصویر روی حافظه SD و بسیاری موارد دیگر را تنها زمانی که از دوربین IP استفاده شود، می توانیم در اختیار داشته باشیم. حال سوال مهم این است که بهترین روش تغذیه دوربین مدار بسته IP در یک سامانه نظارت تصویری چیست؟ آیا باید از سوئیچ POE برای روشن کردن دوربین ها استفاده کنیم یا برای هر دوربین IP یک آداپتور جداگانه در نظر بگیریم؟ در این محتوا می خواهیم به این مهم بپردازیم.

انواع شیوه های تغذیه دوربین تحت شبکه

چنانچه به عنوان یک تکنسین نصب دوربین مدار بسته IP بخواهید یک سیستم تحت شبکه را طراحی و اجرا کنید، دو راهکار برای تغذیه دوربین های شبکه پیش رو خواهید داشت. شیوه اول، استفاده از سوئیچ POE و شیوه دوم، استفاده از آداپتور برای روشن کردن دوربین مدار بسته IP می باشد. در این محتوا به هر دو شیوه می پردازیم و سعی می کنیم برخی از مهمترین مزایا و معایب هر کدام از این شیوه ها را به زبان ساده توضیح دهیم، همچنین در پایان تجربه بیش از ۲۵۰۰ نفر از جامعه نصابان دوربین را نیز در این خصوص بیان می کنیم.

تغذیه دوربین IP با آداپتور

در این حالت از محل نصب هر دوربین تا سوئیچ شبکه، یک کابل شبکه و یک کابل برق مجزا کشیده می شود. تغذیه دوربین از طریق کابل برق و توسط آداپتوری که باید کنار دوربین قرار بگیرد انجام می شود و تصویر دوربین IP با کابل شبکه منتقل می شود. در این روش، یک آداپتور، کابل برق و کانکتور های مورد نیاز برق به پروژه اضافه می شود، در سوی دیگر شما با معضلی تحت عنوان نویز ناشی از کابل برق و آداپتور که در پروژه های HD با آن روبرو بودید هم سر و کار خواهید داشت و باید به آن توجه کنید.

خب بیایید جمع بندی این روش را یک بار با هم مرور کنیم، در این شیوه به ازای هر دوربین یک آداپتور جداگانه درون باکس کنار دوربین قرار می گیرد، کابل برق و کانکتور های آن نیز بخش دیگر کار هستند در ادامه کار، هزینه کابل کشی برق هم به قیمت تمام شده سیستم اضافه می شود و در پایان چنانچه از آداپتور یا کابل برق با کیفیتی استفاده نکرده باشید، به احتمال بسیار زیاد عملکرد دوربین های تحت شبکه شما با مشکل جدی روبرو خواهد شد.

تغذیه دوربین IP با سوئیچ POE

در این حالت برای روشن کردن دوربین شبکه و همچنین انتقال تصویر آن به سوئیچ و سپس NVR، فقط به یک کابل شبکه و سوئیچ POE نیاز دارید. تغذیه دوربین IP با همان کابل شبکه انجام می شود و نیاز به کابل برق و کانکتور های برقی که در حالت اول گفته شد نخواهید داشت، همچنین، دردسر های مربوط به نویز سیستم و عبور کابل از مکان های پر خطر یا ضعیف شدن آداپتور و کابل برق بی کیفیت را هم نخواهید داشت. در این روش تنها باید از سوئیچ و دوربین POE استفاده نمایید.

تغذیه دوربین IP از طریق سوئیچ POE و تحت استاندارد IEEE.802 انجام می شود. در این استاندارد، چیزی تحت عنوان افت ولتاژ یا جریان نداریم و چنانچه از کابل شبکه و سوئیچ استاندارد استفاده شود، تا مسافت ۱۰۰ متری، سوئیچ می تواند دوربین IP را بدون مشکل روشن کند. نکته جالب دیگر اینکه، اگر از سوئیچ POE معتبر، برای روشن کردن دوربین IP استفاده کنید، می توانید از دوربین های تحت شبکه در برابر نوسانات ناگهانی جریان، از جمله رعد و برق محافظت نمایید. چرا که بسیاری از سوئیچ های شبکه از قابلیت محافظت ولتاژ پشتیبانی می کنند که یک ویژگی کاربردی می باشد.

با این همه، ما در آکادمی ادیسون به دانش پذیران خود توصیه می کنیم، برای اینکه دردسر های کمتری برای تغذیه دوربین های IP داشته باشند از سوئیچ POE بجای آداپتور استفاده کنند.

نوشته شده توسط

آقای مهندس جلال رضایی چاهوکی مدیریت سایت آموزشگاه ادیسون