۰۵۱۳۸۹۴۶۱۱۰
مشهد، چهارراه صیاد شیرازی، بین پیروزی ۶۳ و ۶۵ پلاک ۱۸۷
برق

چگونه DVR داهوا را به NVR تبدیل کنیم؟

چگونه DVR داهوا را به NVR تبدیل کنیم؟

یکی از رایج ترین مرکز کنترل هایی که امروز در پروژه های مدار بسته مورد استفاده قرار می گیرد، دستگاه dvr یا xvr است. dvr تصویر دوربین های آنالوگ و hd را ضبط می کند اما در صورتی که از دوربین های تحت شبکه، در پروژه استفاده کرده باشیم باید از دستگاه xvr استفاده کنیم. دستگاه xvr به گونه ای طراحی شده که با تنظیم آن، می توان تصویر انواع دوربین های مدار بسته آنالوگ، TVI، CVI، AHD و IP را ضبط کنیم.

آیا می توان XVR را به NVR تبدیل کرد؟

گاهی اوقات در پروژه مدار بسته انواع دوربین های مدار بسته شامل آنالوگ، HD و حتی IP وجود دارد و از این رو باید از دستگاه XVR استفاده کنیم تا بتوانیم توامان، همه دوربین های مدار بسته را ضبط کنیم. در برخی مواقع دیگر، تمامی دوربین های مدار بسته یک پروژه از نوع دوربین تحت شبکه هستند از این رو برای ضبط تصویر این دوربین ها باید از دستگاه NVR استفاده کنیم. دستگاه NVR، تنها تصویر دوربین های تحت شبکه را نمایش می دهد یا ضبط می کند. اما نکته ی جالب اینکه می توان با تنظیم دستگاه XVR، آن را به یک دستگاه NVR تبدیل نمود.

برای اینکه بتوانیم با استفاده از دستگاه XVR، تصاویر دوربین های آیپی را هم ضبط کنیم باید از منوی دستگاه XVR وارد قسمت نوع کانال- Channel Type شویم. در این قسمت می توانید تنظیمات هر کانال را به دلخواه انجام دهید. در ویدیوی بالا، نحوه تنظیم XVR داهوا و تبدیل آن به دستگاه NVR را توضیح داده ایم، اما این حالت برای کلیه دستگاه های XVR دیگر نیز به همین صورت انجام می شود و کاربر می تواند با ورود به منوی دستگاه xvr، آن را به گونه ای تنظیم کند که دستگاه، به عنوان یک NVR، کار کند.

در برخی از دستگاه های XVR که تحت عنوان نونیم یا متفرقه در بازار وجود دارند، تنظیمات مربوط به نوع کانال با محدودیت هایی روبرو است. به عنوان مثال در صورتی که تنظیمات کانال یک دستگاه XVR نونیم روی حالت TVI، انتخاب شود، کلیه کانال های فرد دستگاه XVR، فقط در صورتی که دوربین TVI به آن متصل شود. همچنین تعداد کانال های آیپی که روی دستگاه XVR فعال می شود می تواند به تعداد کانال های آن اضافه شود یا در برخی مدل ها این تعداد از تعداد کانال دستگاه XVR کم می شود. به عنوان مثال تصور کنید که یک XVR، هشت کانال نونیم دارید که می خواهید به آن دوربین آیپی وصل کنید. برخی از مدل های نونیم موجود در بازار در صورتی که یک دوربین آیپی به آن وصل کنید، از تعداد کانال های HD آنها یک دوربین کم می شود یعنی مجموع کانال های دستگاه XVR همواره ۸ کانال است.

اما برخی دیگر از دستگاه های نونیم به گونه ای قابل تنظیم هستند که اضافه کردن یک دوربین آیپی هیچ محدودیتی در تعداد کانال های HD دستگاه XVR ایجاد نمی کند و دستگاه XVR بصورت ۹ کاناله کار می کند. تنظیمات حالت کانال دستگاه XVR بسته به نوع و مدل و برند دستگاه XVR می تواند متفاوت باشد از این رو پیش از تهیه دستگاه، حتما برگه مشخصات فنی یا دیتاشیت دستگاه را به دقت بررسی نمایید تا پس از وصل کردن XVR دچار مشکل نشوید. در محتواهای بعدی، در مورد انواع سیستم های مدار بسته و نحوه نصب دوربین مدار بسته بیشتر توضیح خواهیم داد.

نوشته شده توسط

آقای مهندس جلال رضایی چاهوکی مدیریت سایت آموزشگاه ادیسون