۰۵۱۳۸۹۴۶۱۱۰
مشهد، چهارراه صیاد شیرازی، بین پیروزی ۶۳ و ۶۵ پلاک ۱۸۷
برق

آشنایی با Preset، Patrol و Pattern در دوربین متحرک

آشنایی با Preset، Patrol و Pattern در دوربین متحرک

آشنایی با Preset، Patrol و Pattern در دوربین اسپید دام

یکی از ویژگی های که در دوربین های اسپید دام یا متحرک وجود دارد، امکان تعریف قابلیت هایی مانند Preset، Patrol و همچنین Pattern است. با توجه به اینکه دوربین متحرک قابلیت چرخش در سطح افقی یا عمودی را دارد یا می تواند روی موقعیت های مختلف زوم کند و تصاویر را با کیفیت بهتری نمایش دهد، از این رو  قابلیت های اضافه تری نسبت به دوربین مدار بسته ثابت دارد که امکان تعریف Preset و Patrol و Pattern از جمله آنها به شمار می رود.

قابلیت Preset در دوربین اسپید دام چیست؟

همانگونه که اشاره شد، دوربین متحرک می تواند در سطوح مختلف حرکت کند یا بر روی نقاط دلخواه در میدان دید دوربین زوم کند تا تصویر بهتری نمایش داده شود. در این قابلیت می توان نقطه یا نقاط مشخصی را که در میدان دید دوربین وجود دارد و کاربر می خواهد این نقاط توسط دوربین پوشش داده شود را تحت عنوان Preset در دوربین اسپید دام تنظیم کرد. هر کدام از نقاط، تحت عنوان یک Preset در دوربین متحرک، تنظیم می شود و کاربر با کلیک روی Preset مشخص یا وارد کردن عدد Preset در منوی دوربین یا DVR یا NVR، به دوربین فرمان می دهد تا نقطه مورد نظر را تصویر برداری کند.

دوربین های اسپید دام، امکان تنظیم ۳۰۰ نقطه از پیش تعریف شده را برای کاربران فراهم می کنند. کاربران می توانند نقاط مورد نظر در میدان دید دوربین را تحت عنوان Preset دوربین متحرک تنظیم کند تا در صورت نیاز به صورت دستی یا اتوماتیک توسط دوربین تصویر برداری شود. در دوربین های متحرک حرفه ای تر، تعداد Preset ها می تواند بیشتر از ۳۰۰ عدد نیز باشد. تعداد Preset دوربین متحرک در برگه مشخصات فنی یا دیتاشیت دوربین اسپید دام نوشته شده است.

قابلیت Patrol دوربین متحرک چیست؟

حال که با مفهوم Preset در دوربین اسپید دام یا متحرک آشنا شدید، می خواهیم درباره پاترول در دوربین متحرک صحبت کنیم. پس از اینکه نقاط مورد نظر را تحت عنوان Preset در دوربین اسپید دام تعریف کردید، می توانید تعداد معینی از Preset ها را در غالب یک پاترول مشخص روی دوربین تنظیم کنید. در قابلیت Patrol، کاربر به دوربین فرمان می دهد تا چند تصویر چند Preset از پیش تعریف شده را بصورت پشت سر هم، نمایش بدهد.

در تنظیمات Patrol دوربین اسپید دام، شما می توانید مدت زمانی که دوربین روی هر نقطه یا Preset، متوقف می شود را هم تنظیم نمایید. بسته به مدل دوربین مدار بسته، تعداد پاترول های آن می تواند متغیر باشد به عنوان مثال یک دوربین اسپید دام معمولی می تواند بین ۴ تا ۱۶ پاترول داشته باشد که کاربر می تواند با توجه به نیاز خود آنها را در منوی دوربین تنظیم نماید.

تعداد Patrol دوربین متحرک در دیتاشیت دوربین متحرک نوشته شده است و کاربر می تواند با وارد کردن شماره Patrol در دوربین اسپید دام آن را فراخوانی نماید. همچنین در صورتی که نیاز به این قابلیت نداشته باشید، نیازی به تنظیم پاترول در دوربین متحرک نمی باشد.

قابلیت Pattern در دوربین متحرک

ویژگی سومی که در دوربین متحرک نسبت به دوربین مدار بسته فیکس وجود دارد، امکان تعریف پترن در دوربین متحرک است. در این حالت کاربر، صرفنظر از Preset و Patrol که بر روی دوربین تعریف کرده است می تواند مسیر مشخصی را به دلخواه روی دوربین متحرک تنظیم کند. این مسیر می تواند شامل، مجموعه ای از نقاط مختلف، حرکت های در سطح افقی و عمودی و یا زوم بر روی نقاط مورد نظر کاربر باشد. در واقع کاربر دوربین متحرک با استفاده از ویژگی Pattern دوربین متحرک، یک مسیر دلخواه را روی دوربین تنظیم می کند، تا در صورت فراخوانی آن، دوربین متحرک، کل مسیر را به ترتیب تصویر برداری نماید.

امکان تعریف تعداد مشخص پترن بسته به مدل دوربین متحرک روی آن وجود دارد. به عوان مثال دوربین های متحرک معمولی می توانند بین ۴ تا ۱۶ پترن داشته باشند که کاربر از منوی دوربین یا رکوردر می تواند پترن های دوربین متحرک را تنظیم کند.

سخن آخر

به عنوان یک نصاب دوربین مدار بسته یا کارشناس سیستم های نظارت تصویری، آشنایی با نصب و راه اندازی دوربین متحرک یا اسپید دام از اهمیت ویژه ای برای شما برخوردار است. برای سفارش پکیج جامع آموزش نصب دوربین مدار بسته می توانید از منوی بالای سایت وارد بخش دوره های آموزشی شده و سفارش دهید.

نوشته شده توسط

آقای مهندس جلال رضایی چاهوکی مدیریت سایت آموزشگاه ادیسون