۰۵۱۳۸۹۴۶۱۱۰
مشهد، چهارراه صیاد شیرازی، بین پیروزی ۶۳ و ۶۵ پلاک ۱۸۷
برق

مک آدرس ( MAC Address ) دوربین مدار بسته چیست؟

مک آدرس ( MAC Address ) دوربین مدار بسته چیست؟

یکی از مهم ترین مفاهیم شبکه که در دنیای دوربین مدار بسته باید بدانید، درک مفهوم مک آدرس است. مک آدرس MAC Address یا Media Access Control Address یا آدرس سخت افزاری یا آدرس فیزیکی، یک آدرس اختصاصی برای هر کارت شبکه است. هیچ فرقی ندارد که کارت شبکه وایرلس یا با سیم باشد. هر کدام از تجهیزات مدار بسته، شامل دوربین، سوئیچ شبکه، DVR یا NVR و هر قطعه ی دیگری که پورت شبکه دارد، دارای یک مک آدرس ثابت است. در این محتوا سعی می کنیم شما را با مفهوم مک آدرس آشنا کنیم

مک آدرس تجهیزات تحت شبکه را می توان شبیه به شماره ملی هر فرد معرفی کرد. همانطور که هر فردی دارای یک شماره ملی مشخص است، هر دستگاه تحت شبکه ای، یک مک آدرس یونیک دارد که می توان از طریق آن، به اطلاعات شرکت سازنده کارت شبکه و برخی اطلاعات دیگر دست پیدا نمود. همچنین آدرس مک یکی از موارد مهم برای انتقال دیتا و یا تصویر بین تجهیزات شبکه است.

هر کدام از تجهیزات تحت شبکه مانند دوربین آی پی، سوئیچ شبکه و یا دستگاه های DVR و NVR، مک آدرس خاص خود را دارند. برای اینکه تصویر دوربین مدار بسته به دستگاه رکوردر منتقل شود یا از بستر اینترنت بر روی تلفن همراه یا کامپیوتر انتقال یابد، حتما باید از آدرس مک استفاده شود.

ساختار مک آدرس MAC Address

مک آدرس یک آدرس ۴۸ بیتی است. با توجه به اینکه به ازای هر دستگاهی که کارت شبکه دارد، یک آدرس فیزیکی مشخص تعریف می شود از این رو مک آدرس را ۴۸ بیتی انتخاب کرده اند. در واقع ۲۴ بیت از ۴۸ بیت، مربوط به شرکت تولید کننده کارت شبکه است. آدرس سخت افزاری ۴۸ بیتی یا ۶ بایتی است که اگر بخواهیم آن را بصورت هگزا دسیمال نمایش دهیم، می توانیم مک آدرس تجهیزات را بصورت یک عدد ۶ تیکه ای که با خط تیره (-) یا (:) از هم جدا می شوند نمایش بدهیم.

کاربرد مک آدرس در یک شبکه دوربین مدار بسته و تفاوت مک آدرس با آی پی آدرس

مک آدرس یک آدرس ثابت سخت افزاری است که نمی توانیم آن را تغییر بدهیم در صورتی که آی پی آدرس به راحتی قابل تغییر است. از این رو در صورتی که مک آدرس یک دستگاه را بدانیم، می توانیم به راحتی آن دستگاه را در شبکه، شناسایی کنیم!

سوئیچ های شبکه، برای دریافت و ارسال تصاویر در شبکه، از مک آدرس یا آدرس سخت افزاری دوربین ها یا رکوردر ها استفاده می کنند و درون هر سوئیچ شبکه ای، لیستی از مک آدرس تجهیزاتی که ارسال یا دریافت تصویر در آن صورت می گیرد وجود دارد.

با استفاده از مک آدرس می توانید، سطح امنیت دوربین های مدار بسته را ارتقا بدهید. به عنوان مثال می توانید تعیین کنید که تنها کامپیوتر هایی که مک آدرس آنها در DVR یا NVR، معرفی شده اند بتوانند، تصاویر دوربین های مدار بسته را مشاهده کنند.

سرور های DHCP، که آدرس های آی پی را بصورت اتوماتیک، توزیع می کنند برای شناسایی تجهیزات شبکه، از مک آدرس تجهیزات استفاده می کنند.

در مورد مک آدرس می توان مطالب زیادی را مطرح کرد اما ما در این مقاله سعی کردیم که به زبان ساده، شما را با مفهوم مک آدرس یا آدرس سخت افزاری تجهیزات، آشنا کنیم. همچنین می توانید با مشاهده ویدیوی بالا که درباره مفهوم آدرس مک و آدرس آی پی و تفاوت های این دو در دنیای دوربین های مدار بسته در آن توضیح داده ایم، مطالب بیشتری را یاد بگیرید. برای تهیه پکیج جامع آموزش صفر تا صد نصب و راه اندازی دوربین مدار بسته با پشتیبانی می توانید از دوره های متنوع آموزش دوربین مدار بسته سایت دیدن نمایید.

نوشته شده توسط

آقای مهندس جلال رضایی چاهوکی مدیریت سایت آموزشگاه ادیسون