۰۵۱۳۸۹۴۶۱۱۰
مشهد، چهارراه صیاد شیرازی، بین پیروزی ۶۳ و ۶۵ پلاک ۱۸۷
برق

پردرآمدترین رشته برق

پردرآمدترین رشته برق

پردرآمدترین رشته برق در ایران، بخش ساخت تجهیزات است. این بخش تحت سلطه چند بازیگر کلیدی از جمله ایران ترانسفو، صنایع آذرآب و شرکت فراب است. این شرکت ها سهم بازار قابل توجهی دارند و موقعیت خوبی برای سرمایه گذاری بر تقاضای رو به رشد محصولات الکتریکی در کشور دارند.

کسب درامد از رشته مهندسی برق چگونه و چقدر است؟ مهندسی برق یکی از رشته های بسیار سخت در دانشگاه است که به دلیل سروکار داشتن افراد با یک نیروی نامرئی فوق العاده قوی و در عین حال خطرناک نیازمند هوش بسیار بالا و دقت و تهعد کاری است. در کل به کسی مهندس برق می گویند که در حوزه های تولید، توزیع و تبدیل برق دانش و مهارت کافی را داشته باشد.

این رشته به صورت کلی دارای ۴ گرایش الکترونیک، مخابرات، کنترل و قدرت است که هر کدام دارای ویژگی ها و زیرمجموعه های خود هستند. بسیاری از افراد هم به دنبال پردرآمدترین رشته برق هستند تا به بالاترین بازدهی برسند. ما در این مقاله قصد داریم راه های کسب درآمد از رشته مهندسی برق را به شما عزیزان معرفی کنیم. از این رو در صورتی که قصد تحصیل در این رشته را دارید، یا به دنبال فرصت های شغلی پردرآمد هستید، با ما همراه باشید تا شما را با گرایش های مختلف این رشته و راه های کسب درآمد از رشته مهندسی برق آشنا کنیم.

حوزه برق و الکترونیک یکی از پرطرف دارترین و درعین حال سخت ترین رشته های دانشگاهی و فنی حرفه ای است که در گرایش های مختلفی تدریس می شود. زمانی که افراد به عنوان یک مهندس یا تکنسین برق فارغ التحصیل می شوند به دنبال راهی برای کسب درآمد هستند.

در میان رشته های برق و الکترونیک برخی از آن ها به عنوان بهترین و پردرآمدترین رشته ها شناخته می شوند. در صورتی که به این رشته و گرایش های آن علاقه دارید و به دنبال شغلی پربازده هستید، توصیه می کنیم تا ادامه این مقاله را که به بررسی فرصت های شغلی پردرآمد این رشته می پردازد، از دست ندهید.

لازم به ذکر است که در این مقاله، تمامی دوره های فنی و حرفه ای برق و الکترونیک که در آموزشگاه ادیسون مشهد برگزار می گردند را برای شما آورده ایم. این دوره های برای تمامی افرادی که علاقه مند به حوزه برق و الکترونیک هستند؛ مناسب است. فارغ از این که رشته تحصیلی و دانشگاهی شما چه بوده است؛ شما می توانید در این دوره ها شرکت کنید و با کسب مهارت و توانایی لازم وارد بازار کار شده و شروع به کسب درآمد کنید.

گرایش الکترونیک

گرایش الکترونیک خود به دو زیربخش میکروالکترونیک و مدار و سیستم تقسیم می شود. زیرگروه میکروالکترونیک نیز خود شامل: علم مواد، فیزیک الکترونیک، طراحی و ساخت قطعات از ساده ترین تا پیچیده ترین است. هداف از مدار و سیستم نیز طراحی و ساخت سیستم ها و تجهیزات الکترونیکی از طریق قطعات ساخته شده توسط رشته های زیرگروه میکروالکترونیک است. شغل های رشته الکترونیک به شرط داشتن دانش آکادمیک، توانایی و مهارت های فردی می تواند منجر به کسب درآمدهای بالا شود.

برق و الکترونیک از رشته های مهم و مادر در علوم مهندسی شناخته می شود که به الکتریسیته سیستم ها و تجهیزات مرتبط است. از این رو برق و الکترونیک را می توان از رشته های پرکاربرد در میان دیگر رشته ها به حساب آورد که به قسمت اعظمی از زندگی ما انسان ها ارتباط پیدا می کند. افرادی که قصد ورود به این رشته را در دانشگاه، سازمان های فنی حرفه ای، هنرستان و کار و دانش دارند، لازم است تا ابتدا رشته ریاضی را انتخاب کنند.

شما برای موفقیت در رشته برق باید در کنار تسلط کافی بر ریاضیات و مفاهیم فیزیک از قدرت تحلیل و خلاقیت بالایی برخوردار باشید. این رشته و گرایش های آن می توانند فرصت های شغلی زیادی را برای علاقه مندان فراهم کنند به طوری که به درآمدهای بالایی برسند.

توانایی های لازم برای ورود به رشته برق و الکترونیک

افرادی که قصد ورود به رشته برق و الکترونیک و کسب درآمد از طریق گرایش های آن را دارند لازم است تا به خوبی مفاهیم ریاضیات و اصول فیزیک را فرا بگیرند به طوری که به تسلط کافی بر تمامی مباحث آن دست پیدا کنند. همچنین یک مهندس برق باید از توانایی جسمی لازم برای انجام کارهای عملی برخوردار باشد و به اندازه کافی در بخش های مختلف آن تبحر پیدا کند.

تنها قوی بودن در فیزیک و ریاضیات کافی نیست، زیرا شما در صورتی به یک مهندس برق توانمند و حرفه ای تبدیل می شوید که هم توانایی تئوری و هم عملی داشته باشید. بهتر است قبل از انتخاب این رشته به عنوان شغل آینده خود توانایی ها و مهارت های خود را به طور کامل بسنجید.

معایب و سختی های رشته برق و الکترونیک

برخی از افراد بر این باور هستند که رشته برق و الکترونیک هیچ عیبی ندارد و به دلیل درآمد بالایی که می توان از آن به دست آورد، می تواند بهترین رشته باشد، اما برای این رشته نیز عیب هایی می توان برشمرد که بهتر است قبل از انتخاب به طور کامل با آن ها آشنا شوید. از بزرگ ترین عیب های مهندسی برق می توان به فشار روانی ناشی از کار آن اشاره کرد که می تواند تأثیرات مخربی رو روحیه شما بگذارد.

همچنین برق یکی از کشنده ترین و قوی ترین نیروهایی است که مهندسین برق با آن در ارتباط هستند و در صورت کوچک ترین اشتباه جان آن ها و حتی جان مردم نیز به خطر خواهد افتاد؛ بنابراین اگر نمی توانید از تمرکز کافی در حین کار برخوردار باشید بهتر است قید این رشته را بزنید؛ زیرا کوچک ترین خطای شما مساوی می شود با خسارت های جانی و مالی زیادی که در برخی مواقع جبران ناپذیر هستند. برای موفقیت در این راه مطالعه کتاب های مختلف را در زمینه های مختلف شروع کنید و به دنبال کسب تجربه نزد افراد متخصص و دوره دیده باشید.

درآمد رشته الکترونیک

رشته الکترونیک به عنوان پردرآمدترین رشته برق به شمار می رود. این رشته با دستمزدهای بالا در کشورهای خارجی مورد توجه بسیاری از دانشجویان می باشد. میانگین حقوق یک مهندس برق در گرایش الکترونیک، سالانه به طور میانگین، ۱۰۲۲۷۴ دلار می باشد. البته تا به این لحظه این مبلغ افزایش داشته است.

گرایش را می توان به عنوان یکی از پردرامدترین رشته های مهندسی برق نام برد؛ چرا که براساس وب سایت معتبر glassdoor، بیشترین درآمد مهندس برق در گرایش Electronic Technologist یا همان الکترونیک، ۴۸۱ هزار دلار در سال می باشد!!! البته که این آمار مربوط به آخرین ماه سال ۲۰۲۱ است.

گرایش الکترونیک

گرایش الکترونیک دو زیرشاخه میکروالکترونیک و مدار و سیستم را شامل می شود. زیرگروه میکروالکترونیک از علم مواد، طراحی و ساخت قطعات و فیزیک الکترونیک تشکیل شده است. در مدار و سیستم ها ما به طراحی و ساخت تجهیزات الکترونیکی با کمک قطعات ساخته شده در رشته های میکروالکترونیک می پردازیم. شما به شرط برخورداری از دانش و خلاقیت کافی می توانید در مشاغل مرتبط با رشته الکترونیک درآمدهای بالایی را کسب کنید. این رشته به عنوان یکی از پردرآمدترین رشته های برق شناخته می شود.

برخی از فرصت ها و موقعیت های شغلی که می توانید در رشته برق گرایش الکترونیک دنبال کنید و در آن ها مشغول به کار شوید عبارت اند از:

مهندسی معکوس برد های الکترونیک
مهندس رباتیک (دوره تخصصی)
متخصص آردویتو
متخصص تعمیرات برد های الکترونیک (دوره آموزشی)
کارشناس نرم افزار آلتیوم دیزاینر
متخصص طراحی برد الکترونیک (کلاس آموزشی)
و …

گرایش مخابرات

با پردرآمدترین رشته برق (از نگاه برخی دیگر از مهندسان) آشنا شوید. گرایش مخابرات نیز متشکل از دو زیرمجموعه میدان و سیستم است. در زیرمجموعه میدان، مفاهیم میدان های مغناطیسی، امواج، ماکروویو، آنتن و … مورد بررسی قرار می گیرند. هدف از آموزش این مفاهیم به دانشجویان آن است که بتوانند به منظور انتقال امواج از نقطه ای به نقطه دیگر بهترین وسیله را پیدا کنند.

در زیرمجموعه سیستم نیز دانشجویان می آموزند که چگونه این سیگنال ها و امواج را از شکلی به شکل دیگر تغییر دهند. بنابراین در این گرایش افراد بیشتر با امواج و سیگنال ها سروکار دارند. این که چگونه و با استفاده از چه وسیله ای سیگنال ها و امواج را از اتاقی به اتاق دیگر یا از شهری به شهر دیگر منتقل یا حالت آن ها از شکلی به شکل دیگر تبدیل کنند. همچنین بتوانند امواج مزاحم مانند: نویز ها یا پارازیت ها را تشخیص و حذف کنند تا امواج اصلی توسط دستگاه هایی مانند آنتن ها دریافت شوند.

این گرایش به دو زیر مجموعه میدان و سیستم تقسیم می شود. در بخش میدان به بررسی میدان های مغناطیسی، امواج مایکروویو، آنتن و موارد دیگر پرداخته می شود. در این آموزش ها به دنبال این هستند که بهترین وسیله را به منظور انتقال امواج از نقطه ای به نقطه دیگر پیدا کنند.

تغییر شکل سیگنال ها و امواج در زیر مجموعه سیستم مورد بررسی قرار می گیرد. حذف نویزها و پارازیت ها مسئله مهم دیگری است که در بخش سیستم به آن توجه می شود. بر اساس تحقیقات صورت گرفته درآمد افراد در گرایش مخابرات نسبت به الکترونیک کم تر است، اما کاری که انجام می دهند، آسان تر خواهد بود. برخی از بهترین موقعیت های کاری برای علاقه مندان رشته برق گرایش مخابرات عبارت اند از:

متخصص نصب و اجرایی کردن انواع فیبر های نوری (دوره تخصصی)
متخصص ساخت انواع تجهیزات ماهواره ای مانند آنتن
کارشناس نصب و به کار انداختن مکانیزم های رادیویی
متخصص نصب تلفن های سانترال کم ظرفیت و پرظرفیت (دوره آموزشی)
متخصص ساخت و تولید انواع دکل های مخابراتی
کارشناس تعمیر و نگهداری سیستم ها و لوازم مخابراتی
و …

درآمد گرایش مخابرات

یکی دیگر از گرایش های رشته برق، گرایش مخابرات است که مبلغ کمتر اما کار آسان تری نسبت به گرایش الکترونیک را انجام می دهید. اما ملاک برای انتخاب گرایش صحیح را نباید براساس آسانی کار،‌ بلکه براساس علاقه انجام دهید. یک مهندس مخابرات به طور میانگین بین ۳۲ و ۹۷ هزار دلار در سال دستمزد می گیرد. عکس زیر اطلاعات تکمیلی در این زمینه را به شما نشان می دهد.

گرایش کنترل

مهندسین گرایش کنترل در حقیقت سیستم هایی را طراحی می کنند که بتوانند عملکرد یک دستگاه را در حد مطلوب آن نگه دارد. مثلاً اگر در یک کارخانه نورد بخواهند قطعات آهنی را به شکل مورد نظر درآورند، باید دو قطعه اصلی نورد که توسط موتور های الکتریکی به چرخش درمی آیند، چرخش یکسانی داشته باشند.

برای ایجاد این هماهنگی دقیق بین دستگاه ها، یک سیستم کنترل بسیار دقیق لازم است که توسط مهندسین گرایش کنترل طراحی می شود. بنابراین مهندسین گرایش کنترل یک مدار الکتریکی را طراحی می کنند تا دستگاه ها بتوانند چرخش یکسانی داشته باشند و محصول مورد نظر با دقت بسیار بالا تولید شود. کنترل رشته ای است که علاوه بر حوزه برق در سایر حوزه های علمی مهندسی و حتی در رشته علوم انسانی کاربرد دارد. خودکار شدن یا اتوماتیک شدن خط تولید کارخانجات نیز از دیگر فعالیت های مهندسین کنترل به شمار می رود.

درآمد گرایش کنترل مهندسی برق

این گرایش درآمد قابل قبولی دارد. طبق آخرین تحقیقات درآمد یک مهندس برق که در گرایش کنترل تحصیل کرده است، حدود ۹۵ هزار دلار در سال می باشد.

گرایش کنترل

مهندسین گرایش کنترل در حقیقت سیستم هایی را طراحی می کنند که بتوانند عملکرد یک دستگاه را در حد مطلوب آن نگه دارد. مثلاً اگر در یک کارخانه نورد بخواهند قطعات آهنی را به شکل مورد نظر درآورند، باید دو قطعه اصلی نورد که توسط موتور های الکتریکی به چرخش درمی آیند، چرخش یکسانی داشته باشند.

برای ایجاد این هماهنگی دقیق بین دستگاه ها، یک سیستم کنترل بسیار دقیق لازم است که توسط مهندسین گرایش کنترل طراحی می شود. بنابراین مهندسین گرایش کنترل یک مدار الکتریکی را طراحی می کنند تا دستگاه ها بتوانند چرخش یکسانی داشته باشند و محصول مورد نظر با دقت بسیار بالا تولید شود. کنترل رشته ای است که علاوه بر حوزه برق در سایر حوزه های علمی مهندسی و حتی در رشته علوم انسانی کاربرد دارد. خودکار شدن یا اتوماتیک شدن خط تولید کارخانجات نیز از دیگر فعالیت های مهندسین کنترل به شمار می رود.

هدف از گرایش کنترل، طراحی سیستم هایی است که در آن عملکرد دستگاه در بهترین حد ممکن نگه داشته شود. برای ایجاد دقیق ترین هماهنگی بین دستگاه ها لازم است تا یک سیستم کنترل بسیار دقیق توسط مهندسان این گرایش تولید شود.

گرایش کنترل نه تنها در حوزه برق بلکه در دیگر حوزه های علمی مهندسی و حتی رشته های علوم انسانی وجود دارد. این که خط تولید کارخانه ها به صورت اتوماتیک فعالیت خود را انجام دهند به دانش مهندسین گرایش کنترل بستگی دارد. مهندسین فعال در این گرایش می توانند درآمد بالایی را کسب کنند. برخی از موقعیت های کاری که علاقه مندان رشته برق گرایش کنترل قادرند به راحتی در آن ها شروع به کار کرده و کسب درآمد کنند را در ادامه برای شما آورده ایم:

کارشناس تعمیر و نگه داری و عیب یابی و نصب انواع PLC
متخصص نصب و تعمیرات انواع پنل های خورشیدی
کارشناس برقکار صنعتی و نصب و تعمیرات انواع تابلو برق ها
متخصص هوشمند کردن انواع خانه و اماکن تجاری و صنعتی
کارشناس شبیه سازی و طرح ریزی انواع ابزار دقیق و تجهیزات کنترلی
متخصص بخش بهره برداری و بازگانی در شرکت های سازنده وسایل کنترلی
متخصص سیستم های کنترلی در صنایع نف و گاز و راکتور های صنعتی
و …

درآمد گرایش کنترل مهندسی برق

این گرایش درآمد قابل قبولی دارد. طبق آخرین تحقیقات درآمد یک مهندس برق که در گرایش کنترل تحصیل کرده است، حدود ۹۵ هزار دلار در سال می باشد.

گرایش قدرت

گرایش برق قدرت خود شامل سه زیرگروه تولید، انتقال و توزیع و ماشین های الکترونیکی است که در هر بخش مفاهیم کاربردی بسیار مهمی آموزش داده می شود. به طور کلی هدف اصلی از آموزش این گرایش تولید برق در نیروگاه ها، انتقال برق توسط خطوط انتقال و در نهایت توزیع آن در شبکه های شهری برای مصارف خانگی و کارخانجات است.

از این رو مهندسین برق قدرت روش های مختلف تولید برق، خطوط انتقال نیرو و سیستم های توزیع را می آموزند. در زیرشاخه تولید دانشجویان با انواع نیروگاه های آبی، گازی، سیکلی ترکیبی و … و در زیرشاخه انتقال و توزیع با شیوه های مختلف انتقال برق از طریق کانال های هوایی و زیرزمینی آشنا می شوند.

برق قدرت، سه زیر گروه انتقال و توزیع، تولید و ماشین های الکترونیکی را شامل می شود که هر کدام از آن ها مفاهیم مهمی را در برمی گیرند. در گرایش برق قدرت به دنبال تولید برق در نیروگاه ها، انتقال آن توسط خطوط انتقال و توزیع برق به شبکه های شهری هستند.

آشنایی با نیروگاه های آبی، گازی و سیکل ترکیبی و موارد دیگر در زیرشاخه تولید صورت می گیرد. انتقال برق از طریق کانال های هوایی و زیرزمینی نیز به زیرشاخه انتقال و توزیع مربوط می شود. در ادامه برخی از نام آشنا ترین فرصت های شغلی موجود برای دوستداران رشته برق گرایش قدرت برای شما آورده ایم:

متخصص نصب و تعمیر و نگه داری از تابلو برق
کارشناس نصب انواع آنتن های مرکزی در ساختمان
کارشناس برقکاری و سیم کشی برق ساختمان
برقکار صنعتی (مسلط به انواع تابلو برق ها و پی ال سی های متنوع)
متخصص هوشمندسازی اماکن و منازل و واحدهای صنعتی و تجاری
کارشناس سیم پیچی انواع موتورهای الکتریکی
متخصص نصب و تعمیرات انواع پی ال سی ها
کارشناس نصب و نگه داری از پنل های خورشیدی
و …

درآمد مهندسی برق چقدر است؟

یک مهندس برق می تواند در شاخه ها و گرایش های مختلفی پا به عرصه رقابت بگذارد. نمی توان یک عدد قطعی و دقیق برای درآمد مهندسی برق در نظر گرفت؛ زیرا این عدد به عوامل مختلفی بستگی دارد. به طور مثال اگر شما یک فرد بسیار متخصص در برق ساختمان و برقکاری  باشید، خب طبیعی است اگر به شما یک پروژه برج های بزرگ برخورد کند درآمد شما سر به فلک می کشد! پس نمی توان به طور دقیق میانگین حقوق مهندس برق در ایران را تعیین کرد.

توانایی ها و محدودیت های رشته مهندسی برق

همان طور که قبل تر نیز اشاره شد، علاقه مندان به این رشته و گرایش های آن باید تسلط کاملی بر مفاهیم فیزیکی و اصول ریاضیات، همچنین ذهنی خلاق و تحلیل گر داشته باشند. علاوه بر این مسائل فرد علاقه مند به این رشته باید تبحر و توانایی کافی در انجام کار های عملی را نیز داشته باشد.

زیرا افراد زیادی هستند که در مفاهیم ریاضی و فیزیک بسیار قوی هستند، اما متأسفانه توانایی کافی در انجام کار های عملی را ندارند. از این رو نمی توانند در این رشته موفق شوند و سرخورده خواهند شد. بنابراین قبل از ورود به این رشته توانایی ها و مهارت های خود را به خوبی بسنجید تا در میانه راه دچار مشکل نشوید.

معایب رشته برق

این رشته علی رغم درآمد و فرصت های شغلی بسیاری که دارد، به دلیل حساسیت بالای آن معایب و محدودیت هایی نیز دارد. یکی از بزرگترین عیب و محدودیت در این رشته فشار روانی ناشی از کار است. همان طور که می دانید مهندسین برق با نیرویی بسیار قوی، کشنده و در عین حال پرکاربرد سروکار دارند که کوچکترین سهل انگاری و اشتباه در کار می تواند جان عده بسیاری از مردم را به خطر اندازد.

از این رو مهندسین برق باید همیشه در برابر کاری که انجام می دهند در مقابل دیگران پاسخگو باشند. پس اگر یک فرد سر به هوا هستید و نمی توانید به خوبی بر روی کارتان تمرکز کنید، از ورود به این رشته شدیداً خودداری کنید. زیرا کوچکترین خطا و سهل انگاری شما می تواند صدمات و خسارات مالی و جانی سنگینی را به دنبال داشته باشد.

برای به حداقل رساندن این مشکلات و بی دقتی ها همواره پیشنهاد می شود تا کتاب های مهندسی برق بیشتر مورد مطالعه قرار بگیرد. به همین دلیل هم بهترین کتاب های مهندسی برق را در یک مقاله برای شما جمع آوری کرده ایم. البته طبیعی است که هیچ چیزی جایگزین تجربه شما نخواهد شد و صرفا خواندن این کتاب ها در ابتدای راه کمک شما می باشند.

 

بازار کار رشته های مهندسی برق

در کل رشته های مهندسی برق نسبت به سایر گرایش ها دارای بازار کار بسیار مناسب تری است. اما برای آن که بعد از فارغ التحصیل شدن در این رشته بتوانید یک شغل مناسب و پردرآمد را برای خود بیابید باید علم خود را به روز نگه دارید و از تخصص کافی برخوردار باشید. در این بخش بازار کار گرایش های مختلف رشته مهندسی برق را به صورت مختصر برای شما عزیزان شرح می دهیم.

حال که با گرایش های رشته برق آشنا شدیم وقت آن رسیده است که به سراغ بازار کار و فرصت های شغلی موجود در این حوزه برای هر یک از گرایش های ذکر شده برویم تا شما عزیزان بتوانید با آگاهی بیشتر در مورد ورود به صنعت برق تصمیم بگیرید.

بازار کار مهندسی برق قدرت

همان طور که می دانید علم و تکنولوژی روز به روز در حال پیشرفت است. وجود نیروگاه های مختلف در کشور و همچنین پروژه های ساخت نیروگاه های جدید نشان دهنده نیاز کشور به متخصصین خبره در حوزه برق به ویژه گرایش قدرت است. زیرا تمامی این نیروگاه ها برای نگهداری سیستم های قدرت، انتقال نیرو و راه اندازی ماشین های مختلف نظیر: ماشین های الکتریکی، ژنراتور ها و … به نیرو های متخصص و کاردان در رشته مهندسی برق قدرت نیاز دارند. بنابراین این رشته نه تنها امروز بلکه در آینده نیز جایگاه شغلی بسیار مناسبی خواهد داشت.

بازار کار مهندسی برق کنترل

برای انجام فرآیند های صنعتی و تولیدی از الآن تا همیشه به مهندسین برق کنترل نیاز است. به عنوان مثال به منظور کنترل جنگنده های مختلف از طریق محاسبات ریاضی، وجود یک مهندس خبره کنترل لازم و ضروری است. با این حال این رشته نسبت به دیگر گرایش های مهندسی برق دارای نوسانات بیشتری در بازار کار است. اما همچنان نسبت به رشته های دیگر غیر از برق همچنان بازار کار بسیار بهتری دارد. فراموش نکنید که شرط جذب شما در بازار کار داشتن مهارت و توانایی های کافی است. بدون دانش، مهارت و تخصص انتظار جذب شدن در بازار کار و همچنین پیشرفت شغلی را نداشته باشید.

بازار کار مهندسی برق الکترونیک ،پول درآوردن از برق!

همانطور که مطلع شدید این رشته به عنوان پردرآمدترین رشته برق شناخته می شود. این گرایش از مهندسی برق دارای قدمت و محبوبیت بسیار زیادی در بین دیگر گرایش ها است. از طرفی به همان اندازه که محبوبیت دارد، از بازار کار مناسب و بسیار خوبی نیز برخوردار است. علاوه بر کار در شرکت های خصوصی، علاقه مندان به شغل های دولتی می توانند در وزارتخانه های مختلف مانند: صنایع، دفاع، ارتباطات و … مشغول به کار شوند.

بازار کار مهندسی برق مخابرات

برای آن که بتوانید در این رشته جذب بازار کار شوید باید تسلط کاملی بر روی نرم افزار های مختلف مرتبط با این گرایش داشته باشید. با استفاده از نرم افزار های این رشته به راحتی می توانید در ارگان های مختلف دولتی به خصوص ارتش و سپاه مشغول به کار شوید.

پردرآمدترین رشته برق (پول درآوردن از برق)

تا اینجا مقاله شما را با رشته مهندسی برق، گرایش های آن، کاربرد و بازار کار گرایش های مختلف ان آشنا کردیم. اما در این بخش می خواهیم پردرآمدترین گرایش را در بین سایر شاخه های مهندسی برق به شما عزیزان و دلیل پردرآمد بودنش را معرفی کنیم. شاید گرایش الکترونیک برای بسیاری از شما علاقه مندان به رشته برق، جالب و دوست داشتنی باشد.

اما اگر بخواهیم واقع بینانه به آن بنگریم، در این رشته همانند دیگر گرایش ها پول نیست. حتی پیدا کردن کار برای فارغ التحصیلان این رشته جذاب بسیار سخت و پرچالش است. اما گرایش قدرت نه تنها شاخه ای است که در ان فیزیک مسأله کاملاً روشن است بلکه نیاز مبرم کشور های جهان سومی محسوب می شود. به عبارتی کشور ما نیاز شدیدی در بحث تولید، انتقال، توزیع، مدیریت، اصلاح و … در زمینه برق به مهندسین برق قدرت دارد. در واقع این گرایش را می توان مادر دیگر شاخه های برق دانست.

زیرا در تمام فعالیت ها از تولیدکنندگان گرفته تا مصرف کنندگان همگی به برق نیاز دارند. حتی با نگاهی به آینده شغلی این گرایش می توان گفت که فرصت های شغلی بسیاری برای فارغ التحصیلان آن وجود دارد. زیرا امروزه بزرگترین مشکل بسیاری از کشور ها آلودگی هواست که برای رفع آن به سمت تولید خودرو های برقی رفته اند.

این تنها مثالی ساده از نیاز جهان به رشته برق قدرت است. برای اطلاع از بازار جهانی این رشته کافیست سرچ کوچکی در اینترنت بزنید. با یک سرچ ساده متوجه خواهید شد که اروپا به شدت بر روی تولید انرژی و آمریکا در انتقال آن سرمایه گذاری های هنگفتی کرده اند. کشور خود ما نیز پتانسیل بسیار بالایی برای پیشرفت در این زمینه دارد و روز به روز شرایط برای فارغ التحصیلان این گرایش بهتر و بهتر می شود.

فرصت های شغلی برای کسب درامد از رشته مهندسی برق

مشاغل و فرصت های شغلی این رشته گسرتدگی بسیار زیادی دارند. اما همان طور که گفتیم برای موفقیت و پیشرفت در این رشته و گرایش های مختلف ان حتماً باید دانش، مهارت، توانایی و دقت بالایی داشته باشید. در این بخش چند شغل پردرامد از رشته مهندسی برق در کشور را برای شما عزیزان ارائه می دهیم تا بتوانید با بازار کار و فرصت های شغلی پیش رؤیتان بیشتر آشنا شوید.

شغل هایی که با برق سروکار دارند:

در ادامه لیستی کامل از شغل هایی که با برق سروکار دارند در اختیار شما قرار داده ایم. اگر در ذهن خود سوال چگونه از برق پول در بیاوریم مثل یک پروانه می چرخد، کافیست مطالب زیر را مطالعه کنید.

برقکار ساختمان

همان طور که می دانید برق ساختمان یکی از مهم ترین بخش هایی است که باید با دقت بسیار زیاد انجام شود. از طرف دیگر افزایش کار های عمرانی و ساخت و ساز فرصت های شغلی بسیاری را ایجاد خواهد کرد. به همین دلیل این شغل یکی از پردرامدترین گرایش های مهندسی برق محسوب می شود و بازار کار بسیار خوبی نیز دارد. علاوه بر برق ساختمان، نصب انواع سیستم های رفاهی و امنیتی مانند: دزدگیر، دوربین مدار بسته، اعلام حریق و … از مورادی است که به حوزه برقکاری ساختمان مربوط می شود.

یکی از کارهای مهمی که در کارهای ساخت وساز و عمرانی باید صورت گیرد، برق کار ساختمان است. از این رو این شغل بازار کار بسیار خوبی دارد و در صورت وجود هر مشکلی در سیستم برق کشی ساختمان، به یک برق کار حرفه ای نیاز است. همچنین کارهایی مانند نصب دوربین های مداربسته، دزدگیر، سیستم اعلام حریق و موارد دیگر به عهده برق کار ساختمان قرار دارد.

آموزش برق ساختمان

نصب و برنامه ریزی تابلو های PLC

افزایش چشم گیر واحد های صنعتی و تجاری نیز نیاز به نصب و برنامه ریزی تابلو های PLC را بسیار بیشتر کرده است. بنابراین این شغل را نیز می توان از پردرامدترین مشاغل این رشته به حساب آورد. علاوه بر نصب و راه اندازی، تعمیر و عیب یابی این تابلو ها نیز کاری تخصصی است که تنها از عهده مهندسین برق برمی آید.

آموزش تابلو plc

برقکار صنعتی

برق صنعتی در بخش های مختلف تجاری، صنعتی، اداری، فروشگاهی، مسکونی و … مورد استفاده قرار می گیرد. به همین دلیل این شغل را نیز می توان از پردرآمدترین فرصت ها در زمینه برق و الکترونیک دانست. یک برقکار صنعتی باید به بررسی، مدیریت، عیب یابی و سیم کشی سیستم های برق در بخش صنعتی بپردازد.

آموزش برق صنعتی

دوره های آموزش برق آموزشگاه ادیسون کدام اند؟

همان طور که گفته شد برخی از مشاغل رشته برق می تواند درآمدهای بالایی را برای افراد متخصص در این حوزه رقم بزند. از این رو ادیسون مشهد، دوره های برق و الکترونیک متعددی را برای افراد علاقه مند به این حوزه برگزار می کند تا دانش و توانایی های لازم را در هر کدام از زمینه های موردعلاقه خود به دست آورند.

دوره های برق و الکترونیک ادیسون مشهد شامل موارد زیر می شود. دقت داشته باشید که تمامی این دوره ها هم برای افرادی که در دانشگاه یکی از گرایش های رشته برق خوانده اند؛ مناسب است و هم برای افرادی که در هنرستان رشته برق و الکترونیک را انتخاب کرده اند.

دوره های برق صنعتی و ساختمان

آموزش برق صنعتی
کلاس تابلو برق صنعتی
دوره پی ال سی PLC
کلاس برق ساختمان درجه ۲
دوره برق ساختمان درجه ۱
دوره اتوماسیون صنعتی
آموزش ایپلن
آموزش اتوکد الکتریکال

تعمیرات موبایل و وسایل الکترونیکی

امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی استفاده از ابزار و گوشی های هوشمند بسیار بیشتر از گذشته شده است. حتی در سال های آینده نیز استفاده از این گونه ابزار بسیار بیشتر نیز خواهد شد. به دنبال این موضوع مشکلات و چالش های استفاده از این ابزار نیز زیاد می شود.

مواردی از قبیل شکستن ال سی دی تلفن همراه، مشکلات باتری صدا، دوربین و…، همچنین مشکلات نرم افزاری و سخت افزاری باعث شده تا با بازار کار بسیار خوبی برای مهندسین برق ایجاد شود. زیرا افزایش تقاضا برای خرید تلفن ها و وسایل هوشمند، تقاضا برای تعمیر را نیز افزایش خواهد داد. بنابراین تعمیرات موبایل یکی دیگر از شغل های پردرامد محسوب می شود.

برق خودرو | یکی از بهترین روش های پول درآوردن از برق

یکی از بخش های بسیار مهم و اساسی در خودرو ها، برق آن است. به گونه ای ایجاد خلل و مشکل در عملکرد صحیح آن منجر به از کار افتادن خودرو خواهد شد. بنابراین فعالیت در این شغل می تواند شما را به درآمد بسیار بالایی برساند. ورود به این حرفه کار دشواری نیست و حتی بدون تحصیل در دانشگاه و تنها با گذراندن دوره ای در آموزشگاه های فنی و حرفه ای می توانید مهارت ها و توانایی های لازم را برای این شغل کسب کنید.

پیاده سازی پروژه های هوشمند سازی ساختمان های اداری و مسکونی

یکی دیگر از مسائلی که اخیراً بسیار مورد توجه قرار گرفته، بحث هوشمندسازی ساختمان ها است. در این پروژه ها از ابزارها و تجهیزات الکترونیکی به منظور هوشمندسازی خانه ها و ادارات استفاده می شود. بدون شک تا کنون مواردی از هوشمندسازی را دیده اید. مثل درب هایی که به صورت ریلی و تنها با نزدیک شدن به آن ها باز می شوند.

این درب ها به وفور در ادارات و فروشگاه ها قابل مشاهده هستند. ایجاد سیستم های امنیتی فوق پیشرفته، سیستم های کنترل سرمایش و گرمایش محیط داخلی و … نمونه هایی از هوشمندسازی هستند که مهندسین برق می توانند در این زمینه فعالیت داشته و درامد بسیار بالایی را کسب کنند.

سیم پیچی موتور

یکی دیگر از شغل های پردرامد این رشته، سیم پیچی موتور است. این شغل کاملاً فنی و نیازمند تخصص اندک است. از طرفی بخش صنعتی و تولید ژنراتور ها و موتور الکتریکی امروزه نقش بسیار مهمی در انجام صحیح فرآیند ها دارند. از این رو سوختن سیم پیچ ها می تواند مشکلات متعددی را ایجاد کند که نشان دهنده بازار کار مناسب این حوزه شغلی است.

جمع بندی | چگونه از برق پول در بیاوریم؟

ما در این مقاله از ادیسون سعی کردیم با معرفی رشته مهندسی برق و گرایش های آن، همچنین بازار کار و کسب درآمد از رشته مهندسی برق به شما عزیزان در انتخاب گرایش و شغل مناسب کمک کنیم. مطالب بسیاری زیادی در ارتباط با راه های پول درآوردن از برق و شغل هایی که با برق سروکار دارند، پیش روی شما قرار دادیم تا در ادامه مسیر ذهنیتی کامل در ارتباط با پردرآمدترین رشته برق داشته باشید.

امیدواریم که توانسته باشید با خواندن این متن به پاسخ سؤال هایتان رسیده باشید.

سوالات متداول

پردرآمدترین رشته برق کدام رشته است؟

گرایش ها و رشته های مختلفی در ارتباط با مهندسی برق وجود دارد که اختلاف نظرهای بسیاری هم وجود دارد. یکی از جذاب ترین پیشنهادات به عنوان پردرآمدترین رشته برق، گرایش الکترونیک می باشد که می توانید با پیشرفت و کار تخصصی در این رشته به درجات بالا از احترام و درآمد برسید.

مشاغل مرتبط با گرایش الکترونیک از پردرآمدترین رشته های برق است که شما با پیدا کردن تخصص در این زمینه می توانید در کنار به دست آوردن درآمدهای بالا به جایگاه های اجتماعی بالایی برسید.

شغل هایی که با برق سروکار دارند، چه مشاغلی هستند؟

مشاغل مختلفی در ارتباط با مهندسی برق هستند که عبارتند از: برق کار صنعتی، برق خودرو، برقکار ساختمان، نصب تابلو های PLC و … هستند که به طور مفصل در این مقاله براتان شرح شده است.

رشته برق چه معایبی دارد؟

فشار روانی ناشی از سختی کار و مباحث آموزشی از مهم ترین عیب های این رشته است. همچنین شما به تمرکز بالایی نیاز دارید، زیرا در صورت کوچک ترین مشکل خسارت های جبران ناپذیری به وجود می آید.

برای تبدیل شدن به مهندس برق به چه توانایی هایی نیاز دارید؟

شما باید در کنار داشتن تسلط کافی به مباحث ریاضیات و فیزیک در مهارت های عملی نیز تخصص کافی داشته باشید.

نوشته شده توسط

آقای مهندس جلال رضایی چاهوکی مدیریت سایت آموزشگاه ادیسون

برق

استاندارد های برق

برق

الکتریسیته

برق

جریان الکتریکی

برق

مدرک فنی حرفه ای برق