۰۵۱۳۸۹۴۶۱۱۰
مشهد، چهارراه صیاد شیرازی، بین پیروزی ۶۳ و ۶۵ پلاک ۱۸۷
برق

استاندارد های برق

استاندارد های برق

برخی از مهم ترین استانداردها در زمینه تجهیزات الکتریکی شامل استانداردهایANSI ،DIN ،VDE ،IEC ،IEEE  و … هستند. مهندسین برقی که درصنعت برق مشغول به کار می باشند به این استانداردها نیاز دارند و در صنعت کم و بیش با آنها در ارتباط هستند. یکی از استانداردهای معتبر و مورد تایید در جهان، استاندارد IEC می باشد. دو استاندارد DIN و IEC در ایران بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند.

استاندارد VDE آلمان

استاندارد VDE آلمان

یکی دیگر از استانداردهای برق، استاندارد VDE (Verband der Elektrotechnik) است. نشان استاندارد آن به منظور اعلام ایمنی و کیفیت در فناوری های برق و اطلاعات است. مؤسسه آزمایش و صدور گواهینامه VDE یک مؤسسه معتبرملی و بین المللی درآلمان در زمینه آزمایش و صدور گواهینامه استاندارد دستگاه ها، تجهیزات و اجزای سیستم های برقی است. کدهای استاندارد VDE به صورت متریک تدوین و اعلام شده اند و بر این اساس در ایران کاربرد زیادی دارد. 

استاندارد IEC

استاندارد IEC

سازمان IEC (International Electro technical Commission)  یا کمیسیون بین المللی الکتروتکنیک که در سال ۱۹۰۶ با همت دانشمندان متخصص از کشورهای مختلف سراسر دنیا تأسیس شده است، وظیفه انجام و گسترش  استانداردهای بین المللی IEC در حوزه وسیع برق و الکترونیک و همچنین زمینه های مرتبط با آن در جهت انجام استاندارد سازی آنها ،بر عهده دارد. استانداردهای IEC شامل طیف وسیعی از تکنولوژی و فناوری های  زیر می باشد، و همچنین آنها را تحت پوشش قرار می دهند.

  • در زمینه های تولید، انتقال و توزیع نیرو
  • نیمه رساناها
  • فناوری های نانو و فیبر نوری
  • نحوه ساخت و نصب دستگاه های برقی
  • و…

پایگاه  این کمیسیون تا سال ۱۹۴۸ در شهر لندن بود که از آن سال به بعد به شهر ژنو در کشور سوئیس منتقل شد.

امروزه دفاتر منطقه ای IEC در سراسر جهان از جمله سنگاپور، برزیل، آمریکا و…  می باشد.

بالغ بر چندین هزار متخصص برق از شرکت ها، دانشگاه ها و لابراتوارها و… در زمینه علاقمندی و تخصص آنها  با این سازمان بین المللی همکاری لازم را ایفا می کنند. همچنین این استاندارد نقش بسزایی در توسعه و پیشبرد واحدهای اندازه گیری از قبیل گاوس، وبر، هرتز و … داشته است.

هدف از تشکیل IEC، ارتقاء همیاری و هماهنگی در بیشتر موارد استاندارد سازی و مسایل مربوطه می باشد که باعث بالارفتن همکاری لازم بین المللی نیز می شود. هدف اصلی از تشکیل این سازمان بین المللی، برقراری هماهنگی لازم در استانداردهای ملی کشورهای مختلف مبنی بر فعالیت های ارزیابی و گواهی محصولات برقی  به منظور تسهیل تجارت بین المللی نیز می باشد.

برخی از استاندارهای IEC، به شرح ذیل می باشد:

  •  علائم گرافیکی مورد استفاده در تجهیزات برق IEC 60417
  •  IP درجه حفاظت بدنه تجهیزات -IEC 60529
  • علائم مورد استفاده در برق -IEC 60027
  •  استاندارد رنگ سیم کشی IEC 60446

در جدول زیر برخی از سمبل های استفاده شده در مدارات برق جهت این دو استاندارد بیان شده است: 

استاندارد VDE  استاندارد IEC  نام سمبل 
 

 

 NO contact

 

 

 

  NC contact

 

 

   COIL
  Pushbutton, NC contact
 Pushbutton, NO contact

 

 

نوشته شده توسط

آقای مهندس غلامحسن سامی مدیر و موسس و مربی برق

آقای مهندس شاهین سعید نامقی کارشناس امور اداری و مدیر و مربی برق و دپارتمان اتوماسیون صنعتی