۰۵۱۳۸۹۴۶۱۱۰
مشهد، چهارراه صیاد شیرازی، بین پیروزی ۶۳ و ۶۵ پلاک ۱۸۷
برق

ایپلن چیست؟

ایپلن چیست؟

ای پلن (به انگلیسی: ePLAN) یک نرم‌افزار مهندسی بوده که جهت طراحی و نقشه‌کشی سیستم‌های الکتریکی به ویژه تابلو برق استفاده می‌شود. نسخه قدیمی این نرم‌افزار نسخه ۵ بود که برای نخستین بار در سال ۱۹۸۴ عرضه شد که بعدها به نسخه کارآمد P8 تغییر نام پیدا کرد. در نرم‌افزار ePLAN امکانات ویژه‌ای جهت نقشه‌کشی همچون شماره‌گزاری سیم‌ها و مستندسازی و همچنین طراحی نقشه جانمایی تابلو برق به صورت دو بعدی و سه بعدی فراهم شده‌است. نسخه دیگر این نرم‌افزار با نام Pro Panel می‌باشد که در این نسخه امکان طراحی سه بعدی تابلو برق وجود دارد.

تنوع برنامه های نقشه کشی در زمینه برق و الکترونیک بسیار زیاد است. شرکت آلمانی Eplan توانسته با طراحی راهکارهای جدید و هوشمند سازی و همچنین حذف بخش های اضافه موجود در نرم افزار، خود را به عنوان یکی از بهترین نرم افزارهای نقشه کشی در زمینه برق و نقشه کشی مسیر راه ها، در زمینه صنعت و تولید انواع نقشه ها استفاده می شود. شرکت Eplan با تولید انواع نرم افزار ها به عناوین مختلف توانسته است، انواع نرم افزارهای کاربردی چون Eplan PropPlane، Eplan Electric و Eplan Fluid توانسته هر کدام با کاربردهای متفاوت در صنایع مختلف دارای کاربردهای فراوانی باشد.

یکی از ابزارهای اصلی این شرکت نرم افزار eplan p8 می باشد که توسط آن می توان به رسم مدارهای الکترونیکی و همچنین نقشه کشی های مختلف در زمینه برق و صنعت پرداخت. این نرم افزار با داشتن تعداد بسیار زیادی از ابزارهای کاربردی در زمینه برق توانسته به یکی از محبوب ترین برنامه های طراحی در زمینه الکترونیک تبدیل شود و در پروژه های صنعتی بسیار محبوب باشد. یکی از ویژگی های اصلی این نرم افزار استفاده آن در طراحی و راه اندازی کارخانه های مختلف و تاسیسات تازه ساز می باشد که می تواند راندمان کاری را بالا برده و باعث کاهش هزینه های برق رسانی میشود.

نرم افزار eplan p8 با داشتن حالت ها و فایل های آماده متعدد و همچنین ابزارهای بسیار زیادی که در اختیار کاربران میگذارد، میتواند به راحتی انتخاب های بسیار زیادی را به کاربران خود نمایش دهد و کاربران براساس نیاز خود یکی از آنها برگزیند و با یک ویرایش جزئی به مطلوب ترین حالت نقشه کشی خود دست یابد. همچنین در این برنامه می توان با ساخت یک پروژه جدید اقدام به طراحی و تولید ۰ تا ۱۰۰ نقشه توسط خود کاربر نیز نمود و هر فرد و مهندس برق می تواند از آن در پروژه های صنعتی خود استفاده نماید.

ایپلن

با توجه به توضیحات سازندگان این نرم افزار مشخص شده است که در نسخه های جدید این برنامه تمرکز اصلی برنامه به ایجاد راهکارهای اتوماسیونی خودکار برای طراحی و مدیریت سیستم های برقی می باشد که در حالت های عادی بسیار زمان بر و خسته کننده می باشند. از دیگر مزیت های اصلی برنامه eplan p8 می توان به پشتیبانی از استانداردهای مختلف جهانی نیز اشاره نمود و همچنین کاربران می توانند در هنگام استفاده از این نرم افزار یک استاندارد دلخواه را نیز برای کشور خود در صورت نبودن در لیست کشورهای مختلف ایجاد نمود.

چرا از نرم افزار Eplan (ایپلن)استفاده کنیم؟

از مزایای نرم افزار ای پلن در مقایسه با نرم افزار اتوکد الکتریکال می توان به موارد زیر اشاره نمود:
– نرم افزار Eplan نرم افزار اتوکد الکتریکال
– آدرس دهی اتوماتیک با امکان اضافه شدن اتوماتیک آدرس های جدید آدرس دهی دستی بدون امکان اضافه شدن آدرس های جدید
– خروجی گرفتن آسان و سریع هنگام اتمام پروژه خروجی گرفتن زمان بر و خسته کننده
– قابلیت جستجوی سریع و بالا جستجو گر کند
– قابلیت ویرایش جز به جز قسمت های مختلف مدار امکان ویرایش تک به تک قسمت های مدار وجود ندارد
– قابلیت خوانایی هر نوع از فونت فارسی احتمال نخواندن فونت فارسی در اکثر موارد

امکانات و ویژگی‌های نرم‌افزار Eplan (ای پلن)

نرم افزار eplan چیست: برای راه اندازی و طراحی سیستم های الکتریکی، کارخانجات کوچک و تازه تاسیس، بهتر است از نرم افزار Eplan استفاده شود زیرا رابط کاربری نرم افزار بسیار ساده و روان است و سرعت طراحی را بهبود می بخشد. استفاده از این نرم افزار در سیستم الکتریکی کارخانه باعث افزایش راندمان کاری می شود. هم چنین این نرم افزار دارای توابع و حالت های مختلفی است ک به صورت پیش فزض در نرم افزار وجود دارد، این قابلیت این امکان را به کاربران می دهد که از میان حالت های متعدد موجود در نرم افزار، یک مدل را انتخاب کنند.

نرم افزار Eplan (ای پلن) در رشته ی مهندسی برق

نرم‌افزار EPLAN یک نرم افزار در زمینه ی طراحی مهندسی برق است که به وسیله ی آن، مهندسان می توانند سیستم های الکتریکی نظیر سیستم های کنترلی، هیدرولیکی، پتوماتیکی و … را طراحی و نقشه کشی کنند.قبل از عرضه ی نرم افزار Eplan، مهندسان برق از نرم افزار اتوکد الکتریکال استفاده می کردند که در مقایسه با نرم افزار Eplan، نسخه ی ضعیف تر و ناکارآمد تری می باشد.

نوشته شده توسط

آقای مهندس جلال رضایی چاهوکی مدیریت سایت آموزشگاه ادیسون