۰۵۱۳۸۹۴۶۱۱۰
مشهد، چهارراه صیاد شیرازی، بین پیروزی ۶۳ و ۶۵ پلاک ۱۸۷
برق

اتوکد الکتریکال یا ایپلن

اتوکد الکتریکال یا ایپلن

فکر کردم نوشتن یک مقایسه کوتاه بین EPLAN و ACADE مفید است و آن را کوتاه و شیرین نگه می دارم زیرا من نویسنده نیستم و دامنه توجه انسان آنقدر طولانی نیست!

کمی در مورد من و تجربه ام، من در حال حاضر ۱۲ سال است که در صنعت برق هستم و بیش از ۴ سال پیش را به سمت طراحی معطوف کردم از آن زمان تاکنون هر روز از EPLAN استفاده می کنم بنابراین با نرم افزار کاملاً آشنا هستم. من روی پروژه‌های مختلفی از Crossrail، Airbus و بسیاری از اتوماسیون‌ها برای شرکت‌های OEM و Tier 1 کار کرده‌ام. همه اینها شامل طراحی پانل کنترل است و سپس به خطوط نقاله، سلول های ربات و سیستم های مختلف جابجایی ماشین تغییر می کند.

Eplan برای من در پروژه‌های بزرگ‌تر خودش را نشان می‌دهد. کل ساختار پروژه و قابلیت استفاده زمانی که به درستی راه اندازی شود، باعث می شود طراحی روان تر شود. ایجاد صفحات گزارش، اضافه کردن آرم های مشتری و اطلاعات خاصی که آنها در قاب های طرح نیاز دارند، آسان است.

ارائه یک ظاهر شخصی و حرفه ای، هنگامی که طراحی سیم کشی خودکار بسیار مفید است، باعث ایجاد سریعتر صفحات می شود و نشان می دهد که همه چیز در شبکه تراز شده است. چیزهای کوچکی مانند تراز کردن پتانسیل ۳ فاز شما در همان محور X و Y از صفحه ای به صفحه دیگر به راحتی اتفاق می افتد. پرتال داده گسترده برای یافتن قطعات و داده های ساخت عالی است و به روز رسانی مداوم آن یک ویژگی عالی است.

علاوه بر این، می توانید قطعات خود را ایجاد کنید و یک ماکرو ایجاد شده را متناسب با آن اختصاص دهید. کتابخانه نمادها بسیار بزرگ است، با این حال من احساس می کنم شما هنوز به یک سازنده نماد برای شخصی سازی اجزای عجیب و غریب نیاز دارید. ایجاد صفحات گزارش و امکان الگوسازی همه آنها برای اعمال در پروژه های مختلف مفید است.

وقتی EPLAN را توصیف می‌کنم، تایپ کردن را بسیار آسان می‌بینم و وقتی درست استفاده می‌شود، قطعاً همین است. این کار به زمان زیادی نیاز دارد و تنظیمات زیادی وجود دارد که به جای طراحی ساده باید به آنها نگاه کرد، بنابراین من می گویم که فکر می کنم برای درک همه ویژگی های آن به آموزش نیاز دارید. مطمئناً دچار عادات بد خواهید شد و به محض اینکه عملکرد مدیریت خطا را پیدا کردید موهای خود را بیرون خواهید کشید. اصلی‌ترین چیزی که EPLAN را از کار می‌اندازد این است که همه چیز یک افزودنی است، شما به سادگی بسته را خریداری نمی‌کنید و همه قابلیت‌ها را دارید. اگر می‌خواهید نقاشی‌های تک خطی داشته باشید که یک افزونه است، نقاشی‌های سیال یک افزودنی است، بازبینی خودکار یک افزودنی است. شما باید هر سال نرم افزار خود را به روز کنید و حتی پس از خرید نرم افزار، هزینه پشتیبانی سالانه را پرداخت کنید.

قبل از اینکه وارد افکار ACADE خود شوم، تاکید می کنم که فقط یک دوره مقدماتی را انجام دادم و اگرچه به نظر می رسید با آن عالی هستم، عملکردهای زیادی وجود دارد که هنوز استفاده نکرده ام. ACADE به نظر من برای شرکت‌های کوچک‌تری که پروژه‌هایشان واقعاً بیش از ۱۰۰ صفحه نیست، بسیار سودمندتر است. کاربر پسند بودن بسیار خوب است و مطمئناً راحت‌تر می‌توان «انتخاب کرد و رفت» مخصوصاً با بسیاری از مهندسان که در وهله اول از پس‌زمینه اتوکد آمده‌اند.

با دستورات و ویژگی های الکتریکی اضافه شده، همه عملکردهای مشابه را خواهید یافت. این قطعاً من را در نحوه مدیریت پروژه‌ها در حال حاضر شگفت‌زده کرد، دیگر نیازی به باز کردن صفحات جداگانه نیست، شما یک پنجره مدیریت پروژه دارید و به راحتی می‌توانید صفحات را تعریف و ساختار دهید. فرآیند طراحی ساده است، شما می توانید چندین خط اتوبوس را در جای خود قرار دهید، فاصله بین آنها را تعیین کنید و ۹۰ درجه بچرخانید.

قرار دادن اجزا با استفاده از منوی ICON که به خوبی پر شده است، ساده است. پیمایش آنها در پوشه ها می تواند دشوار باشد. برای مثال مدتی طول کشید تا کنتاکتوری را پیدا کنم که نمی‌دانستم در زیر پوشه کنترل موتور قرار دارد. ویرایشگر نماد عالی است و استفاده از آن آسان است و تمام آن قطعات عجیب و غریب را که شرکت ها از آن استفاده می کنند به راحتی ایجاد کرده و به کتابخانه قطعات اضافه می کنند.

یک سیستم والد و فرزند وجود دارد که نمادها را از یک مؤلفه به هم پیوند می‌دهد و به شما امکان می‌دهد مخاطبین را از یک سیم پیچ در صفحه دیگری قرار دهید و می‌توانید بین آنها «گشت‌ورزی» کنید. برای افرادی که در Inventor تجربه دارند، منوی کلیک راست را بسیار شبیه به هم می بینید و عالی عمل می کند. چیزی که من با ACADE کمی آزاردهنده می دانم این است که اگر اشتباه می کنم، مرا تصحیح کنید، به نظر نمی رسد که میانبرهای صفحه کلید دارید، باید در نوار فرمان در پایین تایپ کنید چیز کوچکی که می دانم اما واقعاً سرعت را کاهش می دهد. روند. از آنجایی که یک سیستم اتوکد است، برای طراحی پنل دو بعدی عالی است و می توانید اجزای مورد استفاده را از لیست اجزای شماتیک به راحتی قرار دهید.

خوب است که یک عملکرد سه بعدی را ببینید، اما ضروری نیست. چیزی که من واقعاً در مورد ACADE دوست دارم این است که وقتی نرم افزار را خریداری می کنید، که اشتراک سالانه است اما قیمت آن بسیار رقابتی است، شما تمام ویژگی های آن را دارید تا هیچ چیز دیگری برای پرداخت هیچ افزونه ای ارائه ندهد.

برای خلاصه کردن هر دوی آنها، واقعاً نمی توانم بگویم که از نظر طراحی کدام بهتر است، زیرا احساس می کنم هر دو دارای کیفیت عالی هستند که برای پروژه های مختلف به طور یکسان مناسب هستند، اما برای من به عنوان یک پیمانکار قطعاً یک نسخه از اتوکد الکتریکی خریداری خواهم کرد. با توجه به هزینه، فکر نمی‌کنم بتوانید از پس آن برآیید و در آینده نزدیک به دنبال کار از طریق شرکت من هستم.

اگر تا اینجا پیش رفته اید، مایلم وقت بگذارم و آموزشی را که برای اتوکد برق از آموزش ادیسون دریافت کردم، به شدت توصیه کنم. اساتید ادیسون، متخصص هستند و زمانی را صرف کردند تا برخی از ویژگی‌های پیشرفته‌تر را به من نشان دهند، زیرا من اصول اولیه را خیلی راحت انتخاب کردم. من با بچه ها در ادیسون صحبت کرده ام و آنها موافقت کرده اند که برای هر کسی که مایل به خرید یک دوره آموزشی است، ۱۰٪ تخفیف در آنجا قرار دهند. هنگامی که دوره را به چرخ دستی اضافه می کنید

نوشته شده توسط

آقای مهندس جلال رضایی چاهوکی مدیریت سایت آموزشگاه ادیسون