۰۵۱۳۸۹۴۶۱۱۰
مشهد، چهارراه صیاد شیرازی، بین پیروزی ۶۳ و ۶۵ پلاک ۱۸۷
برق

آموزش نصب تابلو فرمان آسانسور

آموزش نصب تابلو فرمان آسانسور

نصب تابلو فرمان آسانسور از وظایف یک نصاب آسانسور است که باید آموزش تخصصی دیده باشد

آسانسور یکی از وسایلی است که در اغلب ساختمان‌ها برای رفت و آمد افراد مورد استفاده قرار می‌گیرد. آسانسور در نگاه اول یک اتاق ساده به نظر می‌آید؛ اما از قطعات و اشکال زیادی تشکیل شده است که یکی از آن‌ها تابلو فرمان آسانسور است. در این مقاله در مجله وب سایت ادیسون به شما نکاتی درباره نصب تابلو فرمان آسانسور آموزش داده می‌شود پس با ما همراه شوید.

تابلو فرمان آسانسور چیست

تابلو فرمان آسانسور از جمله قسمت‌های مهم است که خود به تنهایی، قطعات متعددی دارد. تابلو فرمان آسانسور از مدارهای فرمان، ریز پردازنده و قطعات الکترونیکی تشکیل شده است. تابلو فرمان آسانسور وظیفه دارد تا حرکات و رفت و آمد کابین را بررسی کرده و وضعیت‌های مختلف را بیان کند. تابلو فرمان آسانسور در موتور خانه قرار می‌گیرد.

نگاه اجمالی به وظایف تابلو فرمان آسانسور

 • بررسی، کنترل و پردازش حرکت و سرعت موتور اصلی
 • ارزیابی، پردازش درخواست‌های ارسال شده از کابین طبقات
 • هماهنگی و کنترل قطعاتی نظیر سویچ، درب کابینت و ترمز
 • پاسخگویی به قسمت‌های الکتریکی آسانسور
 • شناخت موقعیت کابینت در هر زمان

اجزای تابلو فرمان آسانسور

 • برد اصلی IMC
 • برد آی او
 • برد کابین CAB
 • برد تغذیه و شارژ باطری
 • ترمینال
 • برد کنرل باز
 • منبع تغذیه
 • فیوز

نصب تابلو فرمان آسانسور

تابلو فرمان آسانسور انواع مختلفی دارد و در برندهای مختلف عرضه می‌شود. برای این که بخواهید نصب تابلو فرمان آسانسور را انجام دهید؛ باید از افراد متخصص و با تجربه بهره بگیرید؛ چرا که تابلو فرمان اسانسور جزء قطعات اصلی به شمار می‌رود و هر گونه خطا و اشتباه در آن می‌تواند آسانسور را با مشکلات جدی رو به رو کند. تابلو فرمان آسانسور در برندهای مختلف عرضه می‌شود که شرکت سازنده برای هر یک از آن‌ها از دفترچه راهنمایی دارند که باید با توجه به آن‌ها خدمات نصب انجام شود.

نکات کلی درباره نصب تابلو فرمان آسانسور

تابلو فرمانی که در دست شما قرار دارد یک سری قوانین سیم کشی دارد که باید با توجه به استاندارد شرکت رعایت شود. همچنین قطر سیم تابلو فرمان در قدرمت موتور نقش مهمی می‌گذارد. از طرفی شرایط آب و هوایی در انتخاب قطر سیم تاثیر زیادی دارد، گرمای بیش از حد و یا سرما در قطر آن تاثیر می‌گذارد؛ از این رو یک نصاب حرفه‌ای باید در این زمینه تخصص و تمرکز خیلی خوبی داشته باشد.

رعایت ایمنی تابلو فرمان آسانسور

علاوه بر نکات گفته شده، درباره نصب تابلو فرمان آسانسور باید عوامل مهمی هم درباره ایمنی آن رعایت کنید. ابتدا باید گوشواره در کناره‌های تابلو قرار بگیرد و برای نصب آن از پیچ روپلاک شده استفاده شود که دربسته متعلقات نصب تابلو فرمان آسانسور قرار دارد. یکی دیگر از نکاتی که باید به آن توجه شود این است که تابلو فرمان را در محلی قرار دهید که موتور به آسانی قابل دید بوده و ورود به موتور خانه به راحتی انجام شود؛ چرا که در زمان بروز حادثه بتوان به سرعت به موتور خانه رفت و برق تابلو برق را قطع نمود.

 

انواع تابلو فرمان آسانسور در ایران

تابلو فرمان آریان کنترل

تابلو فرمان پار کنترل

تابلو فرمان آرمان فراز پیمان

تابلو فرمان عصر نوین

تابلو فرمان داتیس

یادگیری نصب تابلو فرمان آسانسور

تابلو فرمان آسانسور قطعه‌ای است که وجود آن برای کارکرد آسانسور حیاتی است. از طرفی بیشتر آسانسورها زمانی که به مشکلی بر می‌خورند، تابلو فرمان آن‌ها درگیر است؛ از این رو اگر به عنوان یک نصاب تابلو فرمان و قطعات آسانسور فعالیت کنید، بازار کار خوبی خواهید داشت؛ چرا که درآمد خوبی هم دارد.

اگر بخواهید به عنوان یک تکنسین در حوزه تابلو فرمان آسانسور کار کنید باید در کلاس‌ها و دوره‌های آموزش نصب آسانسور ثبت نام کنید تا طرز کار تابلو فرمان را به خوبی بیاموزید. تابلو فرمان قطعات زیادی دارد که هر یک از آن‌ها نیز از ریز نکات تخصصی برخوردار است؛ از این رو باید برای این کار زمان و انرژی زیادی بگذارید. اموزشگاه فنی و حرفی فنی شو دوره‌های تکمیلی آسانسور و تکنسین فنی آسانسور را همراه با ارائه مدرک رسمی فنی و حرفه ای قابل ترجمه برای کار در خارج از کشور را برگزار می‌کند.

نوشته شده توسط

آقای مهندس جلال رضایی چاهوکی مدیریت سایت آموزشگاه ادیسون