۰۵۱۳۸۹۴۶۱۱۰
مشهد، چهارراه صیاد شیرازی، بین پیروزی ۶۳ و ۶۵ پلاک ۱۸۷
برق

ابزار های برق کشی ساختمان

ابزار های برق کشی ساختمان

اگر قصد داریم  برق کشی ساختمان خود را انجام دهیم  یا تعمیرات برق ساختمان خود  انجام دهیم نیاز است که با ابزار های برق کشی ساختمان آشنا باشیم که تعدادی از این ابزار ها در هر منزلی ضروری است که با آنها دراین مقاله آشنا خواهیم شد  تا بتوان  برق کشی منزل خود را  انجام داد یا قسمتی را تعمیر کرد و تعدادی از آنها ابزار مورد نیاز یک برق کار  میباشد.

مهم ترین ابزار برق کشی در ساختمان

  • فازمتر
  • پیچ گوشتی
  • سیم چین
  • انبردست
  • فنر سیم کشی

فازمتر

فازمتر ها یکی از مهمترین ابزار برق کشی ساختمان به شمار می آید فازمتر وسیله ای است که علاوه بر باز وبسته کردن پیچ ها برای تشخیص سیم فاز از نول هم کار برد دارد فازمتر ها در دو نوع بزرگ وکوچک ساخته میشوند ، فاز متر در حقیقت یک اصطلاح عامیانه است و در اصل فاز نما است زیرا این وسیله همان طور که گفتیم سیم فاز را از نول تشخیص میدهد.

پیچ گوشتی

یکی از پر مصزف ترین ابزار ها در برق کشی ساختمان و کار های برقی پیچ گوشتی است پیچ گوشتی انواع بسیاری پیچ گوشتی دارد و هر چقدر دسته پیچ گوشتی بزرگتر باشد راحت تر می توان با آن پیچ را باز وبسته کرد ، زیرا براساس خاصیت اهرم  هر چه طول بازو بزرگتر اشد نیاز به نیروی کمتری است.

پیچ گوشتی ها در دو نوع چهار سو دو سو وجود دارد یک نکته هم که بهتره بدونید اینه که با پیچ کوشتی های دو سو میتوان پیچ های چهار سو را باز وبسته کرد مشروط بر اینکه سر پیچ گوشتی  وسر پیچ هم اندازه باشد.

سیم چین

سیم چین همان طور که از نامش پیداست یک ابزار ضروری برای قطع کردن سیم  ها است  سیم چین یک وسیله مکانیکی است که بیشتر در الکترنیک وبرق کاربرد دارد و از آن برای بریدن ولخت کردن سیم استفاده می شود هر چند از سیم چین برای لخت کردن سیم ها  هنگام برق کشی ساختمان استفاده میشود اما در صورتی که این کار را انجام نداده اید  چند بار به صورت تست با سیم چین ،سیمی که استفاده نمیکنید رو لخت کنید چون اگر برای اولین بار بخواهید سیم را به وسیله سیم چین لخت بکنید احتمال قطع شدن سیم وجود دارد وبهتر است چند بار تمرین کنید تا قلق آن دستتان بیاید.

انبردست

انبر دست یک وسیله است که نه تنها در برق کشی ساختمان بلکه در مواردی مانند : لوله کشی مکانیکی و حتی نعل کرد اسب نیز کاربرد دارد.

و یک خاصیت جالب انبردست  در برق کشی ساختمان که آن را یک ابزار مهم کرده این است که چندین کار را میتوان با آن انجام داد از جمله لخت کردن سیم و محکم کردن اتصال دو سیم به یک دیگر تا خم کردن قطعات فلزی و… را انجام می دهد و این خواص باعث شده که در صنعت نوع برقی آن نیز برای راحتی کار با آن تولید شده است.

فنر سیم کشی

برای عبور دادن سیم از داخل لوله های محل عبور برق که در دیوار ها قرار دارند و ما آنها را نمیبینیم استفاده می شود که در هنگام برق کشی توکار در ساختمان استفاده میشود .

فنر ها از یک نوار نازک وباریک فولادی ساخته شده اند که یک سر آن حالت گوی فلزی یا پلاستیکی است  تا لوله های داخل دیوار به راحتی حرکت کند وسر دیگر آن یک قلاب وجود دارد تا بتوانیم سیم را به آن قلا ب وصل کنیم .

برای سهولت در موقع سیم کشی سر گوی را به وسیله روغن یا گریس آغشته میکنند تا راحت تر  فنر در لوله حرکت کند ودر نهایت برق کشی ساختمان  سریع تر انجام شود.

نوشته شده توسط

آقای مهندس جلال رضایی چاهوکی مدیریت سایت آموزشگاه ادیسون