۰۵۱۳۸۹۴۶۱۱۰
مشهد، چهارراه صیاد شیرازی، بین پیروزی ۶۳ و ۶۵ پلاک ۱۸۷
برق

وایرشو چیست ؟

وایرشو چیست ؟

قطعه ای است که برای اتصال کابل ها به وسایل برقی، کابل های دیگر، سطوح و یا دستگاه ها مورد استفاده قرار می گیرد. کابلشو برای وصل شدن هادی کابل به شینه و دیگر قسمت های اتصال لازم، مورد استفاده است. نگه داری سیم یا کابل برای متصل شدن به ترمینال به کمک کابلشو صورت می گیرد.

قطعات زیادی در صنعت برق وجود دارد که برای ایمنی بیشتر در کار از آن ها استفاده می شود. وایرشو نیز برای جلوگیری از پخش شدن رشته های سیم افشان استفاده میشود که در نهایت باعث کاهش میزان برق گرفتکی در حد بالایی می شود. نام دیگر این قطعه کاربردی سرسیم نیز می باشد.

از طرفی استفاده به جا از وایرشو موجب زیبا سازی محیط برقکاری شده و حرفه ای شدن کار می شود.

طرز اتصال وایرشو چگونه است:

قسمت عایق وایرشو و سیم بر روی یکدیگر و قسمت هادی وایرشو بر روی بخشی از سیم که لخت هستش قرار می گیره. پس از اطمینان از محل قرار گیری درست با توجه به اندازه وایرشو و سیم آن با استفاده از دستگاه پرچ مناسب عمل یکی کردن وایرشو و سیم انجام میشود و سپس با استفاده پیچ وایرشو را در محل مناسب سفت میکنیم.

اتصال وایرشو (سرسیم) یا اتصال با چسب برق؟

برای اتصال دو سیم یا باید با استفاده از روش سنتی و عامیانه لخت کردن سر دو سیم و عایق چسب برق استفاده کنیم یا با بهره بردن از وایرشو یک کار حرفه ای، تمیز و بدون ایراد تحویل مشتری دهیم. در ادامه مزیت های وایرشو رو با هم بررسی میکنیم.

مزیت های وایرشو:

افزایش سرعت کار

افزایش ایمنی در کار

عدم استفاده از ابزارهای جانبی مانند چسب در هر باز و بسته کردن محل اتصال

 

انواع سرسیم ، مدل های وایرشو:

وایرشو به دسته های گوناگونی مثل جنس قطعه از نوع الومینیوم و مس و از لحاظ شکل ظاهری به زاویه دار و ساده و از لحاظ کاربرد در کار به دو سوراخه و چند سوراخه تقسیم میشه. وایرشو بر اساس نوع نصب به سه دسته پیچی، پرسی و لحیمی نیز تقسیم می شود. بنا به نیاز در کار شخص برقکار نیاز به استفاده از هر کدارم از انواع این محصول کاربردی در صنعت برق را می کند.

 

در تصویر بالا نیز انواع مختلف وایرشو را نیز میبینید.

چرا در صنعت برق از وایرشو استفاده می شود؟
سیم های افشان به دلیل داشتن رشته های مسی فراوان عمدتاٌ در حین نصب پراکنده شده و خطر برق گرفگی را به دنبال دارد ، به همین دلیل از سرسیم یا وایرشو استفاده می شود تا علاوه بر زیبایی کار ، امنیت را نیز فراهم آورد .
جهت اتصال سریع یک سرسیم در یک سلول ترمینال از وایرشو های روکش دار استفاده می شود.
جهت اتصال مطمئن و سریع یک سیم در یک سلول ترمینال از وایرشو های روکش دار استفاده می گردد. مورد استفاده وایرشو از این قرار است که وایرشو به نحوی روی سرِ سیم قرار می گیرد که قسمت عایق وایرشو روی عایق سیم، و قسمت هادی آن روی سیم برهنه که در نظر است زیر ترمینال جا گذاری و پیچ گردد قرار می گیرد. سپس وایرشو توسط ابزار پرس مناسب (بسته به سایز وایرشو) پرس می گردد تا اتصال مناسب و مطمئن بین وایرشو و سیم برقرار گردد. پس از آن، جهت اتصال سیم و ترمینال کافی است بدنه هادی وایرشو در سلول ترمینال مد نظر قرار و پیچ گردد.
از مزیت های عمده استفاده از وایرشو در سیم کشی در مقایسه با اتصال مستقیم سیم و ترمینال بدون استفاده از وایرشو و استفاده از چسب برق جهت عایق کاری موارد ذیل را می توان نام برد:
اتصال مطمئن تر سیم به ترمینال
ایمنی بالاتر عایق کاری سیم
عدم نیاز به استفاده از چسب برق
سرعت کار بالاتر
قیمت مناسب تر
ب) مشخصات:
جنس هادی: مس با خلوص ۹۵/۹۹%
آبکاری هادی: قلع
جنس روکش: PVC یا نایلون (در صورت درخواست)
بسته بندی: ۱۰۰ عدد در هر بسته
وایرشو های تکی روکش دار دارای ورودی یک سیم می باشد. یک سیم وارد وایرشو تکی شده و با ابزار مناسب پرس می شود تا ارتباط ناگسستنی فیزیکی بین سیم و وایرشو برقرار گردد. عایق وایرشو های تکی به صورت قیفی شکل طراحی شده تا سیم به سهولت در آن قرار گیرد. طول هادی مختلف برای هر سایز وایرشو جهت انطباق با انواع ترمینال ها موجود می باشد. جنس و رنگ روکش وایرشو های تکی روکش دار مطابق با استاندارد DIN می باشد.
ب) مشخصات:
جنس هادی: مس با خلوص ۹۵/۹۹%
آبکاری هادی: قلع
جنس روکش: PVC یا نایلون (در صورت درخواست)
بسته بندی: ۱۰۰ عدد در بسته
سرسیم های حلقوی روکش دار به منظور اتصال سیم به پیچ هادی استفاده می شود. جهت نصب سرسیم حلقوی، پیچ هادی باز شده، قسمت هادی سرسیم حول پیچ جا گذاری، و پیچ بسته می شود. به منظور اطمینان از داخل شدن مقدار کافی سیم در سرسیم و اتصال مطمئن بین آنها، روکش سرسیم به صورت قیفی شکل طراحی شده است.
ب) مشخصات:
جنس هادی: مس با خلوص ۹۵/۹۹%
آبکاری هادی: قلع
جنس روکش: PVC یا نایلون (در صورت درخواست)
بسته بندی: ۱۰۰ عدد در بسته
سرسیم های دو شاخ روکش دار به منظور اتصال سیم به پیچ هادی، بدون نیاز به باز کردن کامل پیچ استفاده می شود. جهت نصب سرسیم دو شاخ، بدون نیاز به باز کردن کامل پیچ، قسمت هادی سرسیم حول پیچ جا گذاری و پیچ محکم می شود. به منظور اطمینان از داخل شدن مقدار کافی سیم در سرسیم و اتصال مطمئن بین آنها، روکش سرسیم به صورت قیفی شکل طراحی شده است.
ب) مشخصات:
جنس هادی: مس با خلوص ۹۵/۹۹%
آبکاری هادی: قلع
جنس روکش: PVC یا نایلون (در صورت درخواست)
بسته بندی: ۱۰۰ عدد در بسته

نوشته شده توسط

آقای مهندس جلال رضایی چاهوکی مدیریت سایت آموزشگاه ادیسون