۰۵۱۳۸۹۴۶۱۱۰
مشهد، چهارراه صیاد شیرازی، بین پیروزی ۶۳ و ۶۵ پلاک ۱۸۷
برق

رزولوشن تصویر دوربین مدار بسته چیست؟

رزولوشن تصویر دوربین مدار بسته چیست؟

رزولوشن تصویر دوربین مدار بسته چیست؟ شاید این یکی از رایج ترین سوالاتی باشد که مشتریان می پرسند. اینکه چه دوربینی با کیفیت تر است؟ دوربین چند مگا پیکسل بخرم؟ بهترین دوربین مدار بسته دنیا چیست و سوالاتی از این دست همواره پرسیده می شود. در این محتوای آموزشی می خواهیم شما را با مفهوم رزولوشن دوربین مدار بسته بیشتر آشنا کنیم. رزولوشن یا وضوح تصویر دوربین مدار بسته نشان دهنده ابعاد تصویر است. به زبان ساده یعنی تصویر دوربین مدار بسته چه ابعادی دارد.

واحد رزولوشن دوربین مدار بسته

پیکسل – Pixel واحد اندازه گیری رزولوشن دوربین است. هر چه یک دوربین تعداد پیکسل های بیشتری داشته باشد، اصطلاحا وضوح تصویر بیشتری دارد و اندازه تصویر آن بزرگ تر خواهد بود. این اندازه تصویر بزرگ تر باعث می شود تا کاربران بتوانند جزئیات بیشتری از تصویر را ببینند. البته پارامتر دیگری تحت عنوان پهنای باند یا بیت ریت نیز در نمایش بهتر جزئیات تصویر وجود دارد که در محتواهای دیگر درباره آن سخن خواهیم گفت. واحد اندازه گیری رزولوشن دوربین های مدار بسته، مگا پیکسل است.

تصویر دوربین مدار بسته در مانیتور را تصور کنید. این تصویر دارای یک طول افقی و یک عرض عمودی است. در واقع رزلوشن از حاصل ضرب تعداد پیکسل های افقی و عمودی تصویر دوربین مدار بسته به دست می آید. هرچه این پیکسل ها بیشتر باشد، یعنی دوربین با کیفیت تر است. به عنوان مثال اگر در برگه مشخصات فنی دوربین مدار بسته، رزولوشن دوربین ۱۹۲۰*۱۰۸۰ پیکسل ( هزار و نهصد و بیست پیکسل در هزار و هشتاد پیکسل ) باشد. این بدان معنی است که ابعاد تصویر این دوربین، شامل ۱۹۲۰ پیکسل افقی و ۱۰۸۰ پیکسل عمودی است که با ضرب کردن این تعداد از پیکسل ها به عدد دو مگا پیکسل دست می یابیم.

تیوی لاین ( TVL) چیست؟

پیش از این گفتیم که واحد اندازه گیری رزولوشن دوربین ها، پیکسل است. پیش از ظهور دوربین های تحت شبکه که رزولوشن بالاتری دارند، استفاده دوربین های آنالوگ با کیفیت تصویر پایین تر مرسوم بود. هر چند هنوز هم استفاده از این دوربین ها در بینن افراد دیده می شود. واحد اندازه گیری وضوح تصویر دوربین مدار بسته آنالوگ قدیمی، تیوی لاین – TVL یا خط تلویزیونی است. در واقع برای بیان وضوح تصویر در دوربین های آنالوگ، به جای پیکسل از TVL استفاده می شود. در واقع رزلوشن دوربین مدار بسته بر حسب تیوی لاین بصورت زیر نوشته می شود.

Resolution: Horizontal TVlines * Vertical TVlines

بالاترین رزولوشن دوربین آنالوگ، D1 است که معادل ۷۲۰*۵۷۶ تیویلاین است، و این یعنی بهترین دوربین مدار بسته آنالوگ از عرض افقی ۷۲۰ خط تلویزیونی و طول عمودی ۵۷۶ تیوی لاین ساخته شده است. از این دو عدد را در هم ضرب کنیم به ۴۱۴۷۲۰ تیوی لاین می رسیم که اگر بخواهیم آن را بر حسب مگا پیکسل بیان کنیم، به عدد ۰.۴ مگا پیکسل می رسیم و این یعنی رزولوشن بهترین دوربین مدار بسته آنالوگ دنیا، تنها ۰.۴ مگا پیکسل است. با این مقایسه می توانیم به میزان کیفیت تصویر دوربین آی پی نسبت به دوربین آنالوگ پی ببریم.

رزولوشن CIF

کوچک ترین رزولوشن تصویر دوربین مدار بسته که از آن استفاده می شود، رزولوشن CIF است. این رزولوشن در استاندارد های PAL و NTSC دارای ابعاد مختلفی است. ابعاد رزولوشن CIF را در ادامه مشاهده می کنید.

PAL: 352*258 TVL

NTSC: 352*240 TVL

رزولوشن ۴CIF

۴CIF به عنوان یکی از رایج ترین رزولوشن های دوربین مدار بسته در دنیای آنالوگ است و در دو غالب PAL و NTSC وجود دارد که در ادامه می توانید ابعاد تصویر دوربین ۴CIF را مشاهده کنید.

PAL: 704*576 TVL

NTSC: 704*480TVL

رزولوشن VGA

رزولوشن VGA را نمی توان به عنوان یک رزولوشن اساسی در گروه رزولوشن دوربین های مدار بسته قرار داد اما با توجه به اینکه در بیان عامه، یکی از رزولوشن های رایج است در این محتوای آکادمی مهندس وجودی، آن را معرفی می کنیم. رزولوشن تصویر VGA معمولا معادل ۶۴۰*۴۸۰ است که معمولا در مورد دوربین های تحت شبکه با کیفیت پایین تر استفاده می شود. با نگاهی به ابعاد رزولوشن VGA، در می یابیم که این وضوح تصویر حتی از رزولوشن ۷۰۰TVL دوربین های آنالوگ هم ابعاد کوچک تری دارد.

رزولوشن ۹۶۰

رزولوشن ۹۶۰ یک استاندارد جدید برای بیان وضوح تصویر دوربین های مدار بسته است. این رزولوشن از D1 بزرگ تر است از این رو به آن WD1 هم گفته می شود. در ادامه ابعاد رزلوشن ۹۶۰ را مشاهده می کنید.

PAL: 960*576 

NTSC: 960*480

رزولوشن یک مگا پیکسل – ۷۲۰P

این رزولوشن، کوچک ترین وضوح تصویر رایج در دنیای دوربین های مدار بسته تحت شبکه است. رزولوشن ۷۲۰P معادل ۱۲۸۰*۷۲۰ پیکسل است. این وضوح تصویر، نام های دیگری نیز دارد که رایج ترین آنها شامل رزولوشن ۷۲۰P و رزولوشن HD است. HD مخفف High Defenition می باشد و یک استاندارد رایج برای نمایش تصویر دوربین آی پی به شمار می رود.

رزولوشن ۲ مگا پیکسل – ۱۰۸۰P

رزولوشن استاندارد بعدی نمایش تصویر، رزولوشن دو مگا پیکسل یا ۱۰۸۰P یا Full HD است. این رزلوشن شامل ۱۹۲۰*۱۰۸۰ پیکسل است که از لحاظ اندازه، معادل دو میلیون پیکسل یا ۲ مگا پیکسل می باشد.

رزولوشن ۳ مگا پیکسل

۳ مگا پیکسل معادل ۲۰۴۸*۱۵۳۶ پیکسل است. این وضوح تصویر از رزولوشن های ۱ و ۲ مگا پیکسل با کیفیت تر است و تصویر دوربین های ۳ مگا پیکسل، برای پوشش دادن مناطقی که در آن، جزئیات تصویر بیشتر مورد نظر است، یک گزینه مناسب می باشد.

دوربین ۵ مگا پیکسل

در پله ی بعدی دوربین ۵ مگا پیکسل وجود دارد که معادل ۲۵۳۶*۱۹۲۰ پیکسل است و وضوح تصویر بسیار بالایی دارد. از این دوربین ها برای پوشش مناطقی که کیفیت تصویر بسیار بالایی مورد نیاز است استفاده می شود.

نکته ی مهم اینکه، با افزایش وضوح تصویر دوربین مدار بسته، معمولا تعداد فریم های تصویر، محدود می شود و همچنین، برای ضبط تصویر دوربین های با رزلوشن بالاتر، نیاز به NVR یا DVR های حرفه ای تری می باشد از این رو باید برای انتخاب دوربین های با وضوح تصویر بالاتر، دقت بیشتری کرد زیرا انتخاب بی مورد این دوربین ها، باعث افزایش قیمت سیستم نظارت تصویری می شود.

رزولوشن ۸ مگا پیکسل یا ۴K

۴K یا ۸ مگا پیکسل معادل ۳۸۴۰*۲۱۶۰ پیکسل است. این وضوح تصویر یکی از با کیفیت ترین رزولوشن های تصویری است که در دنیای دوربین های مدار بسته مورد استفاده قرار می گیرد. در این صورت هم دوربین مدار بسته و هم رکوردر باید از این وضوح تصویر پشتیبانی کنند.

نکته مهمی که باید به آن توجه کنید این است که، پس از انتخاب دوربین مناسب، باید از رکوردری استفاده کنید که، قابلیت نمایش و  همچنین ضبط تصویر دوربین مورد نظر را داشته باشد. به عنوان مثال در صورتی که در یک پروژه مدار بسته ۱۶ دوربینه، از یک دوربین ۸ مگا پیکسل در کنار دوربین های دو مگا پیکسل استفاده نمایید، آنگاه حتما باید DVR یا NVR شما، امکان ضبط تصویر دوربین ۴K یا ۸ مگا پیکسل را داشته باشد. در غیر این صورت، تصویر دوربین مورد نظر در رکوردر نمایش داده نمی شود.

دوربین چند مگا پیکسل بخریم؟

هر چه رزولوشن دوربین بالاتر باشد، تصویر دوربین با کیفیت تر است اما توجه داشته باشید که با افزایش کیفیت تصویر دوربین، قیمت آن هم بیشتر می شود که در نهایت باعث افزایش قیمت کل سیستم مدار بسته خواهد شد. در این آموزش دوربین مدار بسته سعی می کنیم برخی از مهم ترین پارامتر هایی که باید برای خرید دوربین مدار بسته به آنها توجه کنید را بصورت تیتر وار بیان کنیم.

  • با توجه به ماموریت هر دوربین و میزان فضایی که پوشش می دهد، رزولوشن دوربین را انتخاب نمایید.
  • یک سیستم مدار بسته، پارامتر های حیاتی دیگری بجز رزولوشن دوربین مدار بسته هم دارد که باید به آن توجه کنید.
  • اگر کیفیت تصویر دوربین و دستگاه ضبط با هم مطابقت نداشته باشد، تصویر دوربین قابل مشاهده نخواهد بود یا در مواردی کیفیت تصویر به میزان زیادی افت خواهد کرد( به اندازه حداکثر رزولوشنی که دستگاه رکوردر، پشتیبانی می کند)

در این محتوا سعی کردیم تا به زبان ساده شما را با مفهوم رزولوشن دوربین مدار بسته آشنا کنیم. برای مشاهده ویدیو های آموزش دوربین مدار بسته ما در آکادمی دوربین مدار بسته می توانید به پیج ما در اینستاگرام، کانال ما در یوتیوب و آپارات مراجعه نمایید. همچنین می توانید برای سفارش پکیج جامع آموزش صفر تا صد نصب و راه اندازی دوربین مدار بسته، از بخش دوره های آموزشی در منوی بالای سایت اقدام نمایید.

نوشته شده توسط

آقای مهندس جلال رضایی چاهوکی مدیریت سایت آموزشگاه ادیسون