۰۵۱۳۸۹۴۶۱۱۰
مشهد، چهارراه صیاد شیرازی، بین پیروزی ۶۳ و ۶۵ پلاک ۱۸۷
برق

بانک خازنی چیست؟

بانک خازنی چیست؟

در مورد موضوع بانک خازنی چیست و چه کاربردی دارد می توان گفت که وظیفه بانک خازنی ذخیره کردن و یکنواخت کردن سطح انرژی الکتریکی است که یک بانک خازن از چند بانک خازن تشکیل شده است که به صورت سری یا موازی به هم متصل هستند و برای تنظیم جریان انرژی و ذخیره انرژی الکتریکی از آن استفاده می شود .

نک خازنی دستگاهی است که به شبکه برق کمک می کند و هم تولید اکتیو و هم راکتیو می کند که همین مسئله باعث می شود در هزینه های برق صرفه جویی شود که به همین منظور ما در این مقاله به بررسی بانک خازنی چیست و چه کاربردی دارد می پردازیم.

بانک خازنی چیست ؟

در مورد موضوع بانک خازنی چیست و چه کاربردی دارد می توان گفت که وظیفه بانک خازنی ذخیره کردن و یکنواخت کردن سطح انرژی الکتریکی است که یک بانک خازن از چند بانک خازن تشکیل شده است که به صورت سری یا موازی به هم متصل هستند و برای تنظیم جریان انرژی و ذخیره انرژی الکتریکی از آن استفاده می شود . در اصل می توان گفت که بانک خازن یک نوع از انواع تابلو برق است که برای کارخانه ها ، واحدهای صنعتی ، مجتمع های مسکونی ، کارخانجات و غیره قابل استفاده است.

عملکرد بانک خازنی چیست ؟

در مورد بانک خازنی چیست و کاربرد آن می توان به عملکرد این دستگاه هم اشاره کرد که توان شبکه برق دو گونه مصرف می شود توان اکتیو و توان راکتیو زمانی که برق ساختمان ها روشن است و وسایل برقی در حال کار کردن است انرژی برق مصرف می شود که به آن توان اکتیو می گوییم ولی بعضی از دستگاه ها با نوع راکتیو کار می کنند که در اینجا بانک خازنی توان راکتیو را برای ما وارد مدار می کند و نیاز ما را برای توان راکتیو فراهم می کند و در اصل فشار کمتری به شبکه برق وارد می شود و مصرف برق هم کاهش پیدا می کند و در جاهای که افزایش مصرف برق وجود دارد مانند مراکز صنعتی از این دستگاه بسیار استفاده می شود.

مزایای استفاده از بانک خازنی

از مزایای این دستگاه جبران توان راکتیو است و تصحیح ضریب توان که در برق صرفه جویی می شود . از مزایای دیگر این دستگاه کاهش هزینه برق مصرفی و تغییر فاز در منبع تغذیه است ، از مزایای دیگر این دستگاه جبران افت ولتاژ و ثابت نگه داشتن ولتاژ می باشد . برای کاهش ضریب توان زیر ۹٪ از این دستگاه استفاده می شود و جزو بهترین دستگاه ها برای جلوگیری از صاعقه و رعد و برق و خسارات ناشی از برق می باشد.

اجزای بانک خازنی

بانک خازنی با توجه به نوع و کاربردش اجزای متفاوتی دارد که شامل تابلو برق ، خازن سه فاز ، کلید ورودی ، کنتاکتورخازنی ، رگلاتور بانک خازنی ، فیلتر هارمونیک ، شینه ، کلید گردان می باشد‌.

کاربرد و دلایل استفاده از بانک خازنی

در مورد بانک خازنی چیست و کاربرد آن می توان گفت که این دستگاه برای جبران افت ولتاژ ، تنظیم ولتاژ و ثابت نگه داشتن ولتاژ برای دستگاه های برقی کاربرد دارد . همچنین باعث کاهش هزینه برق مصرفی ، باعث اصلاح ضریب توان برق و کاهش سطح مقطع سیم ها ، مقابله با اثرات منفی سلف ، گرفتن توان راکتیو کاربرد دارد. امروزه به علت کاربرد مهمی که این دستگاه دارد از پر فروش ترین تجهیزات برقی در بازار می باشد و چون قیمت مناسبی دارد و مقرون به صرفه است از خرید آن بسیار استقبال شده است.

محل نصب بانک خازنی

در مورد بانک خازنی چیست و چه کاربردی دارد باید به طراحی و محل نصب آن توجه کرد که محاسبه و اندازه بانک خازنی توسط رگولاتور می باشد و محل نصب درست باعث عملکرد و کارایی درست دستگاه می شود . محل نصب این دستگاه باید بعد از کنتور برق باشد و به تجهیزات برقی نزدیک باشد و این کار باعث کاهش تلفات در نصب می شود.

ویژگی های بانک خازنی ایده ال

بانک خازنی دارای انواع مختلفی می باشد که هر کدام کاربردهای مهمی دارند و برای کنترل توان راکتیو از این بانک خازنی استفاده می شود که بهبود ضریب توان یکی از دلایل مهم استفاده از بانک خازنی در صنایع می باشد . همچنین قابلیت تحمل حرارت زیاد ، عایق بودن در دماهای بالا و پایین ، امکان تحمل جریان اولیه بالا در زمان اتصال به شبکه از ویژگی های این دستگاه می باشد.

سخن پایانی

بانک خازنی چیست و چه کاربردی دارد را بیان کردیم که این دستگاه باعث تنظیم و ثابت نگه داشتن ولتاژ می شود و از آسیب دیدن به دستگاه ها و خسارات ناشی از صدمات برق جلوگیری می کند. طاها ترانس تولید کننده انواع ترانس های خانگی و صنعتی با بهترین کیفیت می باشد.

نوشته شده توسط

آقای مهندس جلال رضایی چاهوکی مدیریت سایت آموزشگاه ادیسون