۰۵۱۳۸۹۴۶۱۱۰
مشهد، چهارراه صیاد شیرازی، بین پیروزی ۶۳ و ۶۵ پلاک ۱۸۷
گردشگری

مراحل صدور کارت راهنمایان گردشگری

مراحل صدور کارت راهنمایان گردشگری

شرایط دریافت کارت تورلیدری

افرادی می‌توانند تورلیدر شوند که در یکی از دوره‌های راهنمایان گردشگری (راهنمایان طبیعت‌گردی یا راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی) شرکت کرده‌باشند. طول دوره‌ها در موسسه طبیعت حدود ۱۱ ماه است. برای دوره راهنمایان طبیعت‌گردی نزدیک به ۳۰ عنوان درسی و برای دوره ایرانگردی و جهانگردی ۲۲ سرفصل درسی ارائه می‌گردد.

وارد سامانه جامع دفاتر خدمات مسافرتی و راهنمایان گشت(سادرا)، به آدرس ta.mcth.ir، شده و از منوی کارتابل، زیرمنوی درخواست جدید و در پوشه راهنمایان گشت، گزینه تمدید کارت را انتخاب نمایید. در این مرحله، درخواست شما، پس از تایید درخواست و تکمیل بودن مدارک، توسط کارشناس مربوطه، به دفتر هماهنگی استان ارسال می گردد.

این دوره‌ها شامل آموزش‌های عملی و تئوری هستند. بعد از پایان هر درس، در امتحانات داخلی موسسه شرکت کرده و پس از کسب نمره قبولی و اتمام دوره از طرف موسسه برای ثبت‌نام در آزمون جامع معرفی می‌شوید. سپس در سامانه وزارت میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی ثبت‌نام کرده و در آزمون جامع گردشگری شرکت می‌کنید. این آزمون از ۷ عنوان درسی در دوره راهنمایان طبیعت‌گردی و ۸ عنوان در دوره راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی تشکیل شده است و ۲ بار در سال برگزار می‌شود. بعد از قبولی در آزمون جامع میراث می‌توانید برای آزمون شفاهی زبان خارجی که توسط خودتان انتخاب شده ثبت‌نام نمایید. آزمون زبان معمولاً ۲ تا ۳ بار در سال برگزار می‌گردد و زمان برگزاری از طریق موسسات اعلام می‌شود. پس از موفقیت در آزمون‌ جامع میراث و مصاحبه زبان، گواهینامه پایان دوره آموزشی توسط وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی صادر می‌شود و شما می‌توانید با مراجعه به معاونت گردشگری استان خود و تشکیل پرونده، کارت تور لیدری خود را دریافت کنید.

این فرآیند در قالب یک جلسه ۳ ساعته و توسط کارشناس آموزش موسسه به طور کامل برای فراگیران توضیح داده می‌شود.

مراحل صدور کارت راهنمایان گردشگری در یک نگاه:

۱. شرکت در کلاس‌های آموزشی دوره مربوطه (راهنمایان طبیعت‌گردی و راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی)

۲. شرکت و قبولی در آزمون‌های داخلی موسسه طبیعت در دوره مربوطه

۳. شرکت و قبولی در آزمون جامع وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی

۴. شرکت و قبولی در مصاحبه شفاهی زبان‌های خارجی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی

۵. صدور گواهینامه پایان دوره آموزشی توسط وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی

۶. مراجعه به معاونت گردشگری استان مربوطه و تشکیل پرونده

مدارک لازم جهت دریافت کارت راهنمایان گردشگری: (کارت تور لیدری)

۱. کپی برابر اصل تمام صفحات شناسنامه

۲. کپی برابر اصل کارت ملی (پشت و رو)

۳. کپی برابر اصل کارت پایان خدمت (پشت و رو)

۴.کپی برابر اصل آخرین مدرک تحصیلی (حداقل مدرک کارشناسی)

۵. کپی برابر اصل گواهینامه پایان دوره

۶. تکمیل فرم تقاضانامه

کارت راهنمای گردشگری ۱۴۰۲ چیست؟

یکی از مشاغلی که در کشور ما، طرفداران خاص خود را داشته، شغل راهنمای گردشگری یا تور لیدری بوده که همانند سایر مشاغل، امروزه، برای انجام آن، اعم از اینکه متقاضی، قصد ثبت شرکت گردشگری و آژانس مسافرتی را نیز داشته یا نداشته باشد، لازم است تا کارتی اخذ گردد که کارت راهنمای گردشگری، نام داشته که دارای نحوه دریافت و تمدید مخصوصی بوده و انجمن صنفی راهنمایان گردشگری استان مربوطه نیز مشاوره های تخصصی مرتبط با آن را ارائه می کند.

به همین دلیل، در این مقاله، پس از معرفی سامانه دریافت کارت راهنمای گردشگری ۱۴۰۲، به بررسی مراحل و نحوه دریافت و تمدید این کارت، می پردازیم. بدین منظور، ابتدا، به توضیح مفهوم کارت تور لیدری، پرداخته و بقیه مباحث را نیز در بخش های بعد، طرح خواهیم کرد.

لازم به ذکر است تمامی موارد اعلام شده در متن مقاله، مربوط به سال گذشته بوده و به محض اعلام برای سال ۱۴۰۲، در متن مقاله اطلاع رسانی می گردد.

در پاسخ به این سوال که کارت راهنمای گردشگری چیست، باید گفت، کارت راهنمای گردشگری یا کارت تور لیدری۱۴۰۲، مجوز فعالیت همراهی با مسافران ایرانی و خارجی در داخل و خارج از ایران و در قالب تورهای گردشگری و طبیعت گردی بوده که از سوی وزارت میراث فرهنگی و گردشگری، صادر می گردد.

افرادی که شرایط دریافت این کارت را داشته، لازم است تا مطابق مقررات مربوط به نحوه دریافت کارت تور لیدری، برای ثبت نام و اخذ کارت، اقدام نموده و در مواعد ۱ یا ۳ ساله نیز کارت خود را تمدید کنند. انجمن صنفی راهنمایان گردشگری استان تهران ttga نیز در کنار سایر ارگان های قانونی، به ارائه مشاوره به متقاضیان دریافت کارت راهنمای گردشگری ۱۴۰۲، پرداخته و افراد متقاضی می توانند با مراجعه به دفتر این انجمن، در تهران، از مشاوره های تخصصی، بهره مند گردند.

سامانه دریافت کارت راهنمای گردشگری ۱۴۰۲

از آنجا که در سال های اخیر، سامانه ها و سایت های دولتی متعددی، مانند سامانه جامع ثبت شرکت ها، تاسیس و راه اندازی شده و زمان صدور مجوزهای دولتی را به میزان قابل توجهی کاهش داده است، ممکن است این سوال، در رابطه با نحوه دریافت کارت تور لیدری ۱۴۰۲ نیز مطرح گردد که سامانه دریافت کارت راهنمای گردشگری، چه سایتی است؟

در پاسخ به سوال فوق، باید گفت، علی رغم ایجاد سامانه انجمن صنفی راهنمایان گردشگری استان، به آدرس اینترنتی ttga.ir، این سایت، صرفا پیگیر حقوق راهنمایان گردشگری و تورلیدری بوده و خدماتی در زمینه دریافت و تمدید کارت تور لیدری، ارائه نمی کند.

لذا، متقاضیان دریافت این کارت در ۱۴۰۲، جهت اخذ آن، باید به سامانه جامع دفاتر خدمات مسافرتی و راهنمایان گشت(سادرا) مراجعه کرده و درخواست خود را برای اخذ و تمدید کارت، ثبت نمایند. آدرس سادرا یا همان سامانه دریافت کارت راهنمای گردشگری، ta.mcth.ir بوده و ورود به آن، مستلزم ثبت نام در سامانه می باشد.

نوشته شده توسط

آقای مهندس جلال رضایی چاهوکی مدیریت سایت آموزشگاه ادیسون