۰۵۱۳۸۹۴۶۱۱۰
مشهد، چهارراه صیاد شیرازی، بین پیروزی ۶۳ و ۶۵ پلاک ۱۸۷
برق

نصب ترموستات صنعتی دیجیتالی و آنالوگ

نصب ترموستات صنعتی دیجیتالی و آنالوگ

کنترل دما در برق صنعتی به چه صورت است؟

کنترل دما در برق صنعتی کاربرد های فراوانی دارد و قرار هست در این مقاله در ادیسون به آن بپردازیم و جزئی از مهم ترین مباحث برق صنعتی می باشد. برای کنترل دما ما به سنسور – ترموستات و گرم کننده یا سرد کننده نیاز داریم.

ساده ترین نمونه ترموستات به این صورت هست که یک کنتاکت دارد که زمانیکه به آن مقدار تنظیم شده رسید کنتاکت عمل می کند در کل به عنوان یک کلید عمل می کند ما می توانیم آن را در مسیر مدار فرمان قرار دهیم تا مدار را قطع و وصل کند.

سنسور کنترل دما

سنسور شامل ترموکوپل و RTD هست، ترموکوپل در واقع دو عدد فلز متفاوت از هم هست که در یک نقطه به هم وصل شده اند و به آن نقطه HOT JUNCTION گفته می شود. در خروجی ترموکوپل یک ولتاژ به صورت mv (میلی ولت) مشاهده خواهد شد.

RTD ها در سه نوع فلز پلاتین، نیکل و مس موجود هستند که رایج ترین آن ها از نوع فلز پلاتین هست این سنسور ها از نوع مقاومتی هستند که با اختلاف دما مقاومتی از خود نشان می دهند و با حرف PT نمایش داده می شود و در سه نوع دوسیمه، سه سیمه و چهارسیمه هست که دو سیمه به علت دقت پایین و چهارسیمه به علت قیمت بالا کمتر استفاده می شوند و بیشتر از RTD سه سیمه استفاده می شود.

سنسور به کنترلر دما وصل می شود تا در خروجی، مقدار دما و رله قطع و وصل در اختیار ما قرار دهد تا از آن استفاده کنیم.

کنترلر دما (ترموستات)

خب در این قسمت باز ما سه نوع کنترل دما داریم نوع ساده آن فقط مقدار دما را به ما نشان خواهد داد نمونه دیگر مقدار دما و تنظیمات قطع و وصل خروجی و نمونه سوم PID کنترل هست که از این در زمان هایی استفاده می شود که مقدار دما باید روی یک عدد ثابت باشد چونکه با خاموش و روشن شدن گرم کننده یا سرد کننده دما تغییر می کند و ما می توانیم با PID کنترلر این مقدار دما را ثابت نگه داریم. برای تنظیم کردن مقادیر ترموستات به MANUAL آن مراجعه می کنیم تا تنظیماتش را انجام بدهیم.

در کنترلر دماهایی که گزینه PID وجود دارد در ابتدا تعیین می کنیم که به صورت ساده فعالیت کند یا پیشرفته، اگر بخواهیم دما را به صورت حرفه ای کنترل کنیم از گزینه PID استفاده می کنیم و با انتخاب این گزینه، گزینه های بیشتری در اختیار ما قرار می گیرد.

نوشته شده توسط

آقای مهندس جلال رضایی چاهوکی مدیریت سایت آموزشگاه ادیسون