۰۵۱۳۸۹۴۶۱۱۰
مشهد، چهارراه صیاد شیرازی، بین پیروزی ۶۳ و ۶۵ پلاک ۱۸۷
برق

نکات مهم در استفاده از نقشه کلید تبدیل لامپ

نکات مهم در استفاده از نقشه کلید تبدیل لامپ

نقشه کلید تبدیل لامپ نیز همانند نقشه کلید تک پل است. کسی که از قبل درباره آن ها آشنایی نداشته باشد نمی تواند تشخیص دهد. از کلید تبدیل لامپ برای روشن و خاموش کردن یک یا چند چراغ در دو نقطه استفاده می شود. که معمولا از کلید تبدیل برای راه رو ها، راه پله ها، اتاق های دو در و … استفاده می کنند. ما در این مطلب می خواهیم شما را با نقشه کلید تبدیل لامپ آشنا کنیم. با ما همراه باشید  و نحوه نصب کلید تبدیل لامپ و تفاوت کلید تبدیل و دو پل با هم را مطالعه کنید. تا اطلاعات کافی درباره آن ها داشته باشید.

کلید تبدیل چیست؟

برای بسیاری از افراد جای سوال است که کلید تبدیل لامپ چیست و برای چه کاری مورد استفاده قرار می گیرد. کلید تبدیل برای خاموش و روشن کردن چراغ ها در دو نقطه استفاده می شود. به طور مثال از نقشه کلید تبدیل لامپ در راه پله ها می توان استفاده کرد. زیرا بهتر است قبل از راه رفتن از پله ها ابتدا چراغ راه پله را از پایین روشن کنید و بعد از رفتن از پله ها، در بالا چراغ های راه پله را خاموش کنید. برای چنین مواقعی استفاده از کلید تبدیل مناسب است. به تازگی نیز در راه پله ها از تایمر راه پله یا چشم راه پله استفاده می کنند. که دیگر نیازی به روشن و خاموش کردن لامپ به وسیله کلید نیست. این کلید تبدیل شبیه به کلید تک پل می باشد. تنها فرقی که با هم دارند در این است که کلید تبدیل سه ترمینال دارد که دو ترمینال آن نقره ای و یکی از آن ها طلایی می باشد. که به ترمینال طلایی پیچ مشترک نیز می گویند. این موارد می تواند به نصب کلید تبدیل لامپ نیز کمک بسیاری کند.

روش لوله گذاری برای کلید تبدیل لامپ

روش لوله گذاری کلید تبدیل به این صورت است که فاز و نول ورودی را باید وارد یکی از کلیدها کرد و سپس از هر کدام از کلیدها باید یک خرطوم تا چراغ وصل کرد.

روش سیم کشی برای نصب کلید تبدیل لامپ

سیم کشی برای نقشه کلید تبدیل لامپ به این صورت است که باید از کلید تبدیل تا لامپ سه رشته سیم قرار گرفت. که بهتر است دو رشته از سیم ها یک رنگ باشند و این سیم های تک رنگ باید در محل لامپ قطع نشوند و باید تا کلید بعدی امتداد داشته باشند. سپس بهتر است از درون لوله خرطومی دیگر دو رشته سیم آبی و قرمز عبود دهید. همان طور که در تصویر مشاهده می کنید. فاز ورودی به پیچ طلایی رنگ کلید سمت راست وارد شده است و پیچ  نقره ای نیز در دو کلید به یک دیگر وصل شده اند. سپس از پیچ طلایی رنگ کلیدی که در طرف چپ قرار دارد با یک سیم قرمز به لامپ متصل می شود. سیم نول نیز به طور مستقیم به لامپ متصل می شود.

روش دوم برای سیم کشی کلید تبدیل

این روش همان روش بازاری است که می خواهیم برای شما بیان کنیم. زیرا باید برق کار حرفه ای همه این روش ها را باید بداند. زیرا ممکن است در هنگام استفاده از روش سیم کشی در یک خانه قدیمی از روش بازاری استفاده نمایید. اما این روش را پیشنهاد نمی کنند و در هنگام برق کاری توصیه می کنند که از روش اول که یک روش استاندارد است استفاده نمایند.

نقشه کلید تبدیل لامپ برای تعداد زیادی چراغ

زمانی که تعداد لامپ هایی که به کلید تبدیل لامپ متصل است زیاد باشد. بهتر است همه لامپ ها را به صورت موازی وصل کرد. که نقشه کلید تبدیل لامپ برای تعداد زیادی لامپ به شکل زیر خواهد بود.

روش عملکرد کلید تبدیل

نقشه کلید تبدیل لامپ به گونه ای طراحی شده است که در هنگام خاموش و روشن کردن یعنی در هر بار فشار دادن کلید پیچ طلایی یک بار به پیچ نقره ای سمت راست و بار دیگر به پیچ نقره ای سمت چپ متصل می شود. استفاده از کلید تبدیل لامپ موجب می شود تا در مصرف سیم صرفه جویی شود. اما با این حال استفاده از کلید تبدیل برای هر مکانی مناسب نمی باشد و قانونی نمی باشد. به همین دلیل توصیه می شود در هنگام استفاده از کلید تبدیل به مکان مورد نظر توجه داشته باشید تا استفاده از آن برای آن مکان قانونی باشد.

نکاتی درباره کلید تبدیل

  • بهتر است از کلید تبدیل لامپ در راه روها، راه پله ها، اتاق خواب ها، برخی از اتاق هایی که دو در دارند، همچنین خانه های ویلایی که حیاط بزرگ دارند، استفاده نمایید. در این هنگام باید یکی از کلید ها را در کنار درب ورودی و کلید دیگر را در داخل خانه قرار دهید.
  • نقشه کلید تبدیل لامپ به دلیل اینکه شبیه به کلید تک پل است می توان به جای آن استفاده نمود. در استفاده از آن باید به این نکته توجه کنید که یکی از پیچ ها اضافی است و باید آن را در نظر نگرفت. همچنین این کلید از کلید تک پل گران تر است. فقط زمانی که مجبور هستنید می توانید از آن به عنوان کلید تک پل استفاده نمایید.

نوشته شده توسط

آقای مهندس جلال رضایی چاهوکی مدیریت سایت آموزشگاه ادیسون