۰۵۱۳۸۹۴۶۱۱۰
مشهد، چهارراه صیاد شیرازی، بین پیروزی ۶۳ و ۶۵ پلاک ۱۸۷
برق

نقشه کلید دوپل و نکات ویژه آن

نقشه کلید دوپل و نکات ویژه آن

نقشه کلید دوپل کار سختی نیست اما باید با دقت این کار انجام شود. کلید دو پل به دلیل روشن و خاموش کردن جریان برق ۲ لامپ نصب می شود. این نوع کلید در صنعت ساخت و ساز بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. به همین دلیل بهتر است با این نوع کلید آشنا شوید. افراد برق کار امروزه با این کلید دو پل بیشتر سر و کار دارند. ما می خواهیم در این مطلب شما را با نقشه کلید دوپل آشنا کنیم. با ما همراه باشید و این مطالب مفید را مطالعه کنید. در ادامه با طرز بستن کلید برق دوپل به طور کامل آشنا می شوید.

کلید دو پل چیست؟

کلید دو پل برای روشن و خاموش کردن دو چراغ استفاده می شود. به طور مثال در برخی از اتاق ها و پذیرایی که بیشتر از یک لامپ وجود دارد از این نوع کلید دوپل استفاده می کنند. زمانی که از کلید دو پل استفاده می شود، از وسایلی مانند سیم و لوله و کلید کمتر استفاده می شود. کلید دو پل همان دو کلید یک پل است. که به جای استفاده از دو کلید یک پل از یک کلید دو پل استفاده می کنند. که هر کدام از این پل ها می توانند به صورت مستقل عمل کنند. کلید دو پل انواع محتلفی نیز دارد که در ادامه به آن اشاره می کنیم. حال که به خوبی با کلید دوپل آشنا شدید با طرز بستن کلید برق دوپل نیز بهتر آشنا می شوید.

انواع کلید دوپل

کلید دو پل دو نوع می باشد که ما در این مطلب این دو نوع را برای شما بیان خواهیم کرد.

کلید دو پل روکار

این نوع کلید به صورت روکار بر روی دیوار نصب می شود و نیازی به قوطی برای نصب ندارد.

کلید دو پل توکار

این نوع کلید به صورت قوطی هایی که از قبل کار شده است در ساختمان نصب می شوند.

طرز بستن کلید برق دوپل

نحوه نصب کلید دوپل با دیگر کلیدها متفاوت است. طرز بستن کلید برق دوپل به این صورت است که ابتدا سیم فاز را از فیوز به جعبه تقسیم می برند و سپس به پیچ مشترک که به رنگ قرمز است و با حرف P مشخص می کنند، متصل می کنند. سیم را از دو پیچ غیر مشترک به لامپ ها متصل می کنند. سپس سر پیچ ها را از بدنه به نول شبکه وصل می کنند. اگر تعداد لامپ ها بیشتر بود باید سر پیچ ها به دو دسته تقسیم شود. که در هر دسته باید چند سر پیچ با هم موازی شود. در این هنگام باید  سیم برگشت و سیم نول به نقطه ی اتصال مشترک سرپیچ ها متصل شود.

نحوه لوله گذاری کلید دوپل

بعد از کشیدن نقشه کلید دوپل باید ابتدا شروع به لوله گذاری کرد. که این لوله گذاری توسط یک برق کار حرفه ای انجام  می شود. به صورت کلی یک لوله به کلید دو پل وارد می شود. سپس از کلید دو پل نیز به هر کدام از چراغ ها لوله ای وارد می شود. برخی از برق کارها از یک لوله برای دو یا چند لامپ استفاده می کنند.

نقشه کلید دوپل برای چهار لامپ

نقشه کلید دوپل برای چهار لامپ با نقشه کلید دوپل برای دو لامپ متفاوت است. در این حالت باید سیم نول بین تمام لامپ ها مشترک باشد و هر ۲ لامپ از یک سیم فاز تغذیه کند. یعنی دو لامپ که در طرف چپ قرار دارند از سیم قرمز و دو لامپ دیگر که در طرف راست قرار دارد از سیم سبز تغذیه می کنند. شما می توانید عکس مدار کلید دوپل برای چهار لامپ را در زیر مشاهده کنید.

اشتباهات متداول در برق کشی کلید دوپل

در زمان برق کشی کلید دو پل ممکن است برخی از اشتباهات رخ دهد. در این هنگام اگر سیم ها را جا به جا وصل کنید و فاز را به جای خودش متصل نکنید. اتفاق جالبی خواهد افتاد. زمانی که برق خانه را وصل کنید خواهید دید که یکی از لامپ ها به لامپ دیگری وابسته است. با خاموش  و روشن کردن کلید دو پل لامپ روشن و یا خاموش نمی شود یعنی کلید عمل نمی کند. با باز کردن کلید دو پل متوجه خواهید شد که سیم ها را جا به جا بسته اید و باید به رنگ پیچ ها دقت کنید.

تفاوت های کلید دوپل وتک پل در موقع برق کشی

کلید دوپل نیز همانند کلید تک پل می باشد اما در هنگام نصب دو تفاوت دارد که برای شما بیان می کنیم.

  • کلید های دو پل برای خاموش و روشن کردن دو لامپ مورد استفاده قرار می گیرد اما کلید های تک پل که از نامشان نیز پیداست برای روشن و خاموش کردن یک لامپ استفاده می شود.
  • برای بستن سیم ها در کلید دو پل سه پیچ وجود دارد. که رنگ یکی از این پیچ ها با دو پیچ دیگر فرق دارد. این تفاوت رنگ نیز به این دلیل است که مشخص شود که برق ورودی به کلید دوپل به آن پیچ متصل شود. اما در کلیدهای تک پل دو پیچ به رنگ طلایی و نقره ای وجود دارد.

نوشته شده توسط

آقای مهندس جلال رضایی چاهوکی مدیریت سایت آموزشگاه ادیسون