۰۵۱۳۸۹۴۶۱۱۰
مشهد، چهارراه صیاد شیرازی، بین پیروزی ۶۳ و ۶۵ پلاک ۱۸۷
برق

نکات اساسی مدار کلید تک پل

نکات اساسی مدار کلید تک پل

در این مقاله قصد داریم در رابطه با مدار کلید تک پل و نکات مهم آن صحبت کنیم. کلید یک پل یکی از ابزارهای ساده برقی است که برای قطع و وصل کردن برق و مدار الکتریکی مورد استفاده قرار می گیرد. این تعریفی که از کلید یک پل کردیم ساده ترین تعریف است. در دوران مدرسه در کلاس علوم درباره ساده ترین کلید های یک پل، خوانده اید و حتی مداری را ساخته اید. در این مطلب می خواهیم شما را با نقشه کلید تک پل که یکی از ساده ترین مدار می باشد آشنا کنیم. با ما همراه باشید و درباره نقشه و مدار کلید تک پل مطالعه کنید.

کلید یک پل چیست؟

کلید یک پل یکی از مهم ترین وسیله هایی است که در برق کشی ساختمان از آن استفاده می کنند. از این کلید برای قطع و وصل کردن چراغ های منزل استفاده می کنند. قطع و وصل شدن این کلید توسط انسان و با فشار دادن کلید صورت می گیرد. حتی برای روشن و خاموش کردن پنکه و کولر از کلید های تک پل استفاده می شود. پنکه با روشن کردن با دور ثابت حرکت می کند. مدار کلید تک به گونه است که زمانی که دو سیم را از برق به لامپ وصل کنیم لامپ روشن می شود. برای اینکه کلیدی برای روشن کردن این لامپ قرار دهیم بهتر است یکی از سیم ها را از وسط قطع و کلید یک پل را در آن قرار می دهیم. بهتر است در هنگام قطع کردن سیم، سیم فاز را قطع کنیم. زیرا با قطع و وصل کردن کلید، سیم فاز نیز قطع و یا وصل می شود. برای اینکه تشخیص دهید سیمی فاز است، می توانید از فازمتر استفاده نمایید. در این کلید کنتاکت ‌ها متصل یا باز می باشند.

چگونگی برق کشی و نصب کلید تک پل

کلید هایی که برای برق کشی ساختمان های مسکونی مورد استفاده قرار می گیرند، دو پیچ دارند. که یکی از پیچ ها آهنی و پیچ دیگری مسی است. رنگ این پیچ ها با هم فرق دارند. به همین دلیل عملکرد کلیدها در برق ساختمان درست است. سیم کشی و نصب کلید تک پل به این شکل است که یکی از سیم ها که همان سیم فاز است را قطع می کنیم و یک سر سیم را که همان سیم ورودی است را به پیچ مسی و سر دیگر آن را که به لامپ وصل است را به پیچ آهنی متصل می کنیم. در این صورت کلید می تواند به خوبی کار کند و چراغ با فشار دادن کلید به سمت بالا و یا پایین روشن و یا خاموش می شود.

نحوه لوله گذاری برای تشکیل مدار کلید تک پل به این شکل است که یک لوله ارتباطی که سیم نول و سیم فاز از آن رد می شود وارد کلید می شود. سپس از کلید یک لوله برق به لامپ متصل می شود.

انواع نقشه برای طراحی مدارهای الکتریکی

شمای فنی
شمای حقیقی
شمای مسیر جریان

کاربرد مدار کلید تک پل

از مدار الکتریکی کلید یک پل در برق کشی ساختمان برای روشن و خاموش کردن لامپ استفاده می کنند. این وسیله بیشتر در اتاق ها، انباری ها، حمام، دستشویی، آشپزخانه، پارکینگ، حیاط و … مورد استفاده قرار می گیرد. نکات مهم نصب کلید تک پل می تواند به شما در رفع مشکلات برقی کمک بسیاری کند.

قانون‌ های طراحی مدارهای الکتریکی

سیم برگشت فاز از کلید به لامپ متصل می شود.
نباید سیم های برگشت فاز به همدیگر وصل شوند.
سیم برگشت فاز هر کلید به لامپی می رود که می خواهد آن ها کنترل کند.
ترتیب قرار گرفتن سیم ها در جعبه تقسیم به این صورت است: سیم فاز، سیم اتصال به زمین، سیم نول.
زمانی که مدار را طراحی می کنید بهتر است شکل کلید باز و مدار خاموش باشد.

تفاوت کلید تبدیل با کلید یک پل

بسیاری از افراد کلید تبدیل را با کلید های یک پل اشتباه می گیرند و نقشه کلید تک پل را نیز با کلید تبدیل یکی می دانند. شاید در هنگام نصب نیز متوجه این اشتباه شده باشید. به دلیل اینکه کلید تبدیل شبیه به کلید یک پل است و اگر کسی درباره آن آشنایی نداشته باشد ممکن است اشتباه بگیرد. تفاوتی که کلید تبدیل با کلید های یک پل دارد این است که کلید تبدیل سه پیچ دارد و کلید یک پل دارای دو پیچ است. در کلید تبدیل دو پیچ با هم رنگ یکسانی دارند و پیچ سوم رنگش با دو پیج دیگر متفاوت است. در این کلید به دو پیچی که رنگ یکسانی دارند پیچ های غیر مشترک و پیچ سوم که رنگ متفاوت است، پیچ مشترک می گویند. پیچ های کلید یک پل برای ورودی و خروجی فاز می باشد.

کلید و پریز لمسی روشنایی یک پل

کلید های لمسی روشنایی یک پل طوری طراحی شده است که کار کردن با آن راحت است و حس خوشایندی به افراد می دهد. این کلید ها را می توان با کلید های یک پل قدیمی عوض کرد. کلید لمسی علاوه بر زیبایی که دارد دارای طول عمر بالایی می باشد. همچنین ابعاد این کلید و پریز ۳۳×۸۶×۸۶ میلیمتر است و در سه رنگ سفید و مشکی و طلایی طراحی و تولید شده است. برای راحتی و زیبایی می توانید از این کلید و پریز لمسی استفاده نمایید.

 

نوشته شده توسط

آقای مهندس جلال رضایی چاهوکی مدیریت سایت آموزشگاه ادیسون