۰۵۱۳۸۹۴۶۱۱۰
مشهد، چهارراه صیاد شیرازی، بین پیروزی ۶۳ و ۶۵ پلاک ۱۸۷
برق

موتور کلید اتوماتیک (عملگرهای موتوری)

موتور کلید اتوماتیک (عملگرهای موتوری)

موتور کلید اتوماتیک یا عملگرهای موتوری (Motor Operators) اجزایی هستند که در سیستم‌های برقی و مکانیکی مورد استفاده قرار می‌گیرند تا موتورهای الکتریکی را کنترل کنند. این عملگرها معمولاً بر روی مخزن‌ها یا کنترل‌های موتور نصب می‌شوند و برای فعال‌سازی یا غیرفعال‌سازی موتورهای الکتریکی، کنترل چرخه‌های کاری، و تنظیمات مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند.

در مقاله­‌ی دیگری از سایت در مورد تفاوت های کلیدهای کامپکت (MCCB) و کلیدهای مینیاتوری (MCB) توضیح داده شد، در این مقاله قصد داریم، در مورد عملگرهای موتوری و قابلیت نصب آن­‌ها بر روی کلیدهای کامپکت صحبت نماییم. با هم به تشریح موتور کلید اتوماتیک می پردازیم.

موتور کلید اتوماتیک چیست؟

همانطور که می دانیم، کلیدهای کامپکت (کلیدهای اتوماتیک) در حالت معمولی به صورت دستی ON و OFF می شوند، اما در مکان ها و صنایع خطرساز مانند صنایع نظامی، صنایع کشتیرانی و تاسیسات بیمارستانی که برق باید به طور پیوسته متصل باشد، اگر به هر دلیلی برق قطع شود، نمی توان سریعا به محل رفته و به طور دستی کلید را ON یا OFF نمود، لذا این تغییر وضعیت، باید به طور اتوماتیک صورت گیرد.

برای این که MCCB ها به طور اتوماتیک قطع، وصل و یا ریست شوند، باید از عملگرهای موتوری یا MOP (motor operator) استفاده کرد.

موتور کلید اتوماتیک یا عملگر موتوری، تجهیزی است که بر روی MCCB ها نصب شده و با برق دار شدن پایه های آن، اهرم MCCB به طور اتوماتیک در سه وضعیت ON، OFF و تریپ سوئیچ می شود.

نکات مهم

نکته اول: هر عملگر موتوری را نمی توان روی هر MCCB نصب کرد، بلکه هر دو باید از یک برند باشند.

نکته دوم: حتی اگر هر دو از یک برند باشند نیز، قبل از نصب، باید اطمینان حاصل کرد که هر دو از نظر سطح ولتاژ، ابعاد و رنج جریان متناسب با یکدیگر باشند.

مزایای موتور کلید اتوماتیک

نصب عملگر موتوری روی MCCB ها، ویژگی و مزایای خاصی را ارائه می کند، که در زیر به آن ها اشاره کرده ­ایم.

عملگر موتوری امکان قطع، وصل و یا ریست MCCB را از راه دور فراهم می کند.
از سوئیچ ها و رله های داخلی برای کنترل عملکرد موتور استفاده می شود تا از شرایط اضافه بار جلوگیری شود.
عملگر موتوری قابلیت استفاده ی دستی را نیز فراهم می کند.
دکمه ی PUSH-TO-TRIP موجود بر روی عملگر موتوری، به کاربر این امکان را می دهد تا به طور دستی تریپ انجام دهد.

نوشته شده توسط

آقای مهندس جلال رضایی چاهوکی مدیریت سایت آموزشگاه ادیسون