۰۵۱۳۸۹۴۶۱۱۰
مشهد، چهارراه صیاد شیرازی، بین پیروزی ۶۳ و ۶۵ پلاک ۱۸۷
برق

انواع سیم و کابل برق خانگی

انواع سیم و کابل برق خانگی

سیم و کابل امروزه بیشتر از هر زمان دیگری در منازل مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ سیم و کابل برای انتقال جریان برق، تلویزیون، آیفون و تلفن همگی با استفاده از سیم و کابل کار می‌کنند.

نگاهی به سیم

سیم و کابل از جنبه کاربرد با هم دیگر تفاوت دارند. کابل‌ها عموما از دو یا چند سیم تشکیل شده است که در داخل یک غلاف قرار می‌گیرند.

سیم‌ها از ضخامت‌های مختلفی تشکیل شده‌اند و معمولا از ۰۰۰۰ تا ۴۰ وجود دارند که شماره‌های ۱۰ تا ۲۰ آن پر کاربردتر از بقیه هستند و در منازل مورد استفاده قرار می‌گیرند. از طرفی بعضی از سیم‌ها ضخامت خوبی دارند که توانایی انتقال برق در آن‌ها بیشتر است؛ به عبارتی دیگر هر چقدر سیم ضخیم تر باشد قدرت انتقال آن بالاتر است. ضمنا بیشتر سیم‌ها از رسانایی مثل مس یا مس قلع اندود تشکیل شده اند؛ چون که این مواد در برابر ورود جریان الکتریسیسته، مقاومت خیلی کمتری دارند. در لوازم خانگی برای اتصال به زمین از سیم‌های کم مقاوم استفاده می‌کنند تا از برق گرفتگی افراد جلوگیری کنند.

نگاهی به کابل

کابل از دو یا چند رشته سیم تشکیل شده است که داخل یک غلاف قرار دارند. اغلب کابل‌ها دارای یک سیم فاز و یک سیم خنثی هستند که یک سیم اتصال به زمین هم دارند.  کابل‌ها را بر اساس تعداد سیم و ضخامت‌شان نامگذاری می‌کنند که در آن‌ها از یک حرف و یک اعشار و دو عدد استفاده می‌شود. در نامگذاری کابل عدد کنار خط اعشار بیان گر تعداد سیم و عدد بعدی آن بیانگر قطر و ضخامت آن است.

انواع گوناگون کابل به صورت کلی

به صورت کابلی کابل انواع گوناگونی دارند که می‌توان به آن‌ها اشاره کرد. کابل دو سیم، این مدل کابل به صورت عمده از دو مدل سیم سفید و سیاه تشکیل شده است. در این مدل کابل رنگ مشکی برای سیم انتقال دهنده برق و رنگ سفید متعلق به خنثی است. در زمان استفاده از این مدل کابل نباید از سیم سفید برای جریان برق استفاده کرد. کابل سه سیم مدل دیگری است که علاوه بر سیم سفید و سیاه دارای سیم قرمز است.

سیم قرمز و سیاه در این کابل هردو سیم انتقال دهنده هستند و سیم سفید هم مانند قبلی نول می‌باشد و خنثی است. ضمنا کابل ترموستاتیک مدل دیگری از کابل است که توانایی انتقال ولتاژ آن کم می‌باشدو این مدل کابل برای زنگ هشدار و سیم مخابراتی کارایی دارد. معمولا این مدل کابل‌ها افشان هستند و روکش پلاستیکی دارند. انواع مدل کابل ترموستاتیک دارای سیم مسی عایق پلاستیکی است.

سیم و کابل تلویزیون

سیم و کابل تلویزیون برای متصل کردن تی وی به آنتن کارایی دارد؛ از این رو به آن کابل آنتن هم گفته می‌شود. کابل آنتن برای گرفتن امواج یو اچ اف کارایی دارد که حدودا ۳۰۰ اهم هم مقاومت آن است. از بین رفتن جریان برق در این مدل سیم و کابل خیلی کم است و برای این که رعد و برق به آن آسیب نزند از یک گیرنده در بغل آن استفاده می‌کنند تا به سمت زمین آن را هدایت کند.

کابل شبکه در منزل

کابل شبکه تنها برای شرکت‌ و موسسات نیست در منازل برای رادیو، اینترنت و ماهواره از سیم شبکه استفاده می‌کنند که به همدیگر وصل هستند و به یک شبکه مرکزی متصل می‌شوند. سیم و کابل شبکه در منزل اغلب شامل سیم و کابل کواکسیال، کت ۵ و ۳ هستند. سیم و کابل کواکسیال در جاهای مختلفی در منزل کارایی دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به تلویزیون، ماهواره، ویدیو، فکس و سیستم کامپیوتری اشاره کرد. ضمنا برای اتصال دادن این سیم و کابل از فیش هم استفاده می‌کنند که می‌تواند به سایر لوازم خانگی وصل شود.

سیم و کابل انتقال سیار

سیم و کابل انتقال دهنده جریان برق در منازل معمولا دارای دو رنگ سفید و قهوه ای است که بین ۱۸۰ تا ۴۰۰ سانتی متر طول دارند. سیم و کابل سیاری که بیرون از لوازم خانگی استفاده می‌شود ۱۶*۳، ۱۴*۳ و ۱۲*۳ هستند که معمولا ۲۵ متر هم طول دارند.

امنیت سیم و کابل در منزل

سیم و کابل و هر وسیله ای که جریان برق در آن وجود داشته باشد خطرناک است و می‌تواند حوادث زیان باری به دنبال داشت هباشد. از این رو بهتر است چندین نکته را مد نظر قرار دهید برای لوازم خانگی از سیم‌هایی استفاده کنید که استاندارد بین المللی دارند، سیم‌های بدون ضمانت خطرناک هستند. از طرفی از در معرض قرار دادن سیم و کابل در دسترس کودکان و در جاهای پر رفت و آمد خودداری کنید. چرا که در این رفت و آمد پریز خراب شده و خطر ایجاد می‌شود. ضمنا در زمان استفاده از کابل اگر اندازه آن کوچک بود از رابط استفاده کنید.

نوشته شده توسط

آقای مهندس جلال رضایی چاهوکی مدیریت سایت آموزشگاه ادیسون