۰۵۱۳۸۹۴۶۱۱۰
مشهد، چهارراه صیاد شیرازی، بین پیروزی ۶۳ و ۶۵ پلاک ۱۸۷
برق

۵ تفاوت مهم MCB و MCCB

۵ تفاوت مهم MCB و MCCB

تفاوت اصلی بین MCB (Miniature Circuit Breaker) و MCCB (Molded Case Circuit Breaker) در ابعاد و کاربردهای آن‌ها است. MCB یک دستگاه کوچک و مینیاتوری است که به طور عمده برای حفاظت در سیستم‌های برق خانگی و کاربردهای کم حجم مورد استفاده قرار می‌گیرد. این در دسته‌بندی تجهیزات نوع افتراقی و اتصال کوتاه قرار دارد.

از طرف دیگر، MCCB بزرگتر است و در سیستم‌های برق صنعتی و تجاری با بارهای سنگین استفاده می‌شود. این تجهیزات قابلیت تنظیم دقیق جریان و ارائه حفاظت‌های پیشرفته‌تری مثل حفاظت در برابر جریان بالا، حرارت بالا، و ولتاژ پایین را دارد. در نتیجه، انتخاب میان MCB و MCCB به میزان جریان مورد نیاز و نوع سیستم برقی مورد استفاده بستگی دارد.

در مقاله­‌ی «MCCB یا کلید کامپکت چیست؟» در مورد کلیدهای کامپکت توضیح داده شد، در این مقاله قصد داریم به پنج مورد از مهم‌ترین و اساسی‌ترین تفاوت MCB و MCCB را شرح دهیم.

تفاوت اول: قابلیت تنظیم

یک تفاوت اساسی بین MCCB و MCB ، قابل تنظیم بودن برخی از مدل های MCCB است. به طوری که MCCB قابل تنظیم بوده و می‌توان تریپ آن را تنظیم کرد، اما MCB در هیچ کدام از مدل هایش قابلیت تنظیم ندارد.

تفاوت دوم: رنج

دومین تفاوت mcb و mccb ، این است که رنج MCCB بیشتر از رنج MCB است. به عبارت دیگر، MCB ها تا رنج ۶۳ آمپر و در برخی موارد در رنج ۱۰۰ آمپر و ۱۲۰ آمپر نیز موجود هستند.

در حالی که MCCB ها تا رنج ۱۶۰۰ آمپر و در برخی موارد تا ۲۵۰۰ آمپر موجود هستند. لذا اگر قصد دارید از ۱۰۰ آمپر به بالا را حفاظت کنید، باید از کلیدهای کامپکت یا همان MCCB استفاده نمایید.

تفاوت سوم: حالت تریپ

سومین تفاوت mcb و mccb مربوط به حالت تریپ آن ها است، به طوری که MCB ها دو حالت قطع و وصل دارند. در حالی که MCCB ها علاوه بر دو حالت قطع و وصل، حالت تریپ نیز دارند. MCCB ها در حالت تریپ نه قطع هستند و نه وصل، بلکه اهرم آن ها در قسمت وسط قرار می گیرد.

نکته: اگر MCB قطع شود، نمی توان تشخیص داد که نیروی انسانی آن را قطع کرده یا خودش تریپ داده و قطع شده است، اما اگر MCCB تریپ دهد، اهرم آن در حالت وسط قرار گرفته و با زمانی که نیروی انسانی آن را قطع کند، تفاوت داشته و قابل تشخیص است، لذا در مانیتورینگ و نظارت موثر است.

تفاوت چهارم: قابلیت موتورایز شدن (Motorized)

MCCB ها قابلیت موتورایز شدن (Motorized) را داشته و می توان روی آن ها موتور نصب نمود تا به جای حرکت دادن اهرم با دست، از یک موتور استفاده کرده و آن را قطع و وصل کرد، در حالی که MCB این قابلیت را ندارد.

تفاوت پنجم: قابلیت نصب رله

MCCB ها قابلیت نصب رله مانند رله آندر ولتاژ و رله شنت تریپ و همچنین تیغه ی کمکی بر روی خود را دارند. این قابلیت باعث می شود که بهره وری کلیدهای کامپکت یا همان MCCB ها افزایش یافته و راحت تر بتوان آن ها را کنترل کرد.

نوشته شده توسط

آقای مهندس جلال رضایی چاهوکی مدیریت سایت آموزشگاه ادیسون