۰۵۱۳۸۹۴۶۱۱۰
مشهد، چهارراه صیاد شیرازی، بین پیروزی ۶۳ و ۶۵ پلاک ۱۸۷
برق

کاربرد توپ های رنگی روی خطوط انتقال برق

کاربرد توپ های رنگی روی خطوط انتقال برق

کاربرد توپ روی سیم برق

توپ­‌های روی سیم­‌های برق بر روی کابل­‌های برق فشار قوی که در ارتفاعات بالا قرار دارند نصب می­شوند. این توپ­‌های پلاستیکی رنگ­ شده را اکثر مواقع می­توان در بزرگراه­‌ها، در مناطق کوهستانی و دره­‌ها، روی سیم­‌های برقی که از بالای دریا، دریاچه­‌ها و یا رودخانه‌ها می­گذرند، و مهم­تر از همه در اطراف فرودگاه‌­ها مشاهده کرد.

اندازه این توپ­‌ها از بیست اینچ تا سی­ و شش اینچ متغیر است و هرکدام از این توپ­‌ها چیزی حدود هفده پوند (یعنی حدودا ۷.۷ کیلوگرم) وزن دارند. در خطوط انتقال بسیار گسترده که از دره‌­ها و آب­‌ها می­گذرند، اندازه­‌ی این توپ­‌ها نمی­تواند از ۳۶ اینچ (۹۱ سانتیمتر) کمتر باشد.

توپ­‌های کوچکتر ۲۰ اینچی (۵۱ سانتیمتر) تنها می­توانند روی خطوطی نصب شوند که ارتفاع‌شان از سطح زمین کمتر از ۵۰ فوت (۱۵ متر) باشد یا در فاصله ۱۵۰۰ فوت (حدودا ۴۵۸ متر) از خروجی باند یک فرودگاه باشند. اما واقعا نصب این توپ‌­های روی سیم برق برای چیست؟

­توپ­‌های روی سیم­ برق در واقع نوعی نشانگر ایمنی هستند. این توپ­‌های کروی شکل رنگی برای حفظ امنیت هواپیماهایی که در ارتفاعات پایین­‌تر پرواز می­کنند و همینطور محافظت از زیرساخت­‌های الکتریکی خطوط انتقال بر روی سیم‌­ها و کابل­‌های برق نصب می­شوند. این است اساس و علت گذاشتن توپ بین کابل‌های برق که برخی از مردم هنوز چیزی راجع به آن نمی­دانند.

این توپ‌­ها که در نگاه اول به نظر نمی­رسد هدف خاصی از نصب شدنشان روی سیم­‌های برق وجود داشته باشد، در واقع باعث می­شوند که کابل­‌های برق حتی از فاصله­‌ی دور و به آسانی دیده شوند. نصب این توپ­‌ها به خصوص در مواقعی که به دلایل مختلف، دیدن سیم­‌های برق سخت است و یا به هنگام وقوع شرایط بد آب و هوایی، اهمیت زیادی پیدا می­کند.

به این توپ های رنگی که معمولا از رنگ های قرمز , طلایی و یا نارنجی استفاده می شود Marker Ball یا warning ball گفته می شود و جنس آن از آلومینیم یا پلاستیک مقاوم است و همچنین قطر آنها در حدود ۵۰ تا ۸۰ سانتی متر می باشد.
این گوی های رنگی بیشتر در محل تقاطع خطوط انتقال و فوق توزیع یا جاده ها نصب می شود. از اهداف اصلی استفاده از این گوی ها بر اساس اهمیت آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱-به دلیل این که مسیر حرکت بالگردها و گلایدرها معمولا از روی جاده ها می باشد و کابل های خطوط برق فشار قوی به صورت مستقیم روبروی خلبان قرار می گیرد،خلبان گاهی اوقات سیم های فشار قوی را نمی تواند به خوبی ببیند، لذا برای جلوگیری از برخورد با خطوط برق از گوی های رنگی هشدار دهنده استفاده می شود. وجود این توپ‌ها برای همخوانی با توصیه‌های ایکائو لازم است.

۲- در بعضی از مواقع که خطوط برق زیادی از یک مسیر عبور میکنند رنگ این گوی ها نشان دهنده سطح ولتاژ خطوط عبوری برای نیرو های عملیاتی و گروه تعمیرات نیز می باشد.
۳- برخی از این گوی های مورد استفاده با استفاده از امواج میدان مغناطیسی می توانند در شب نیز روشن شده و با تولید نور به دیدین بهتر آن کمک کرده و مشاهده آنرا راحت تر نماید.

رنگ‌بندی توپ‌ها

رنگ‌­های روشن و براق این توپ­‌ها باعث می­شود که در هر شرایطی راحت دیده شوند و رنگ آن­ها مهم­ترین عامل برای بالا بردن وضوح سیم‌­های برق است. به طور معمول، بیشترین رنگی که در ساخت این توپ­‌ها استفاده می­شود رنگ نارنجی است. اما برخی از این توپ­‌ها هم هستند که با رنگ­‌های دیگری مثل قرمز، زرد، و یا حتی سفید دیده می­شوند.

این تنوع رنگ به این دلیل است که بسته به ناحیه و زمینی که دکل برق در آن قرار دارد، برخی اوقات ممکن است دیدن رنگ­‌های دیگر از رنگ نارنجی که استاندارد محسوب می­شود آسان­تر باشد.

شاید برایتان جالب باشید بدانید که در طول زمان حدس و گمان‌­­های مختلفی در­ مورد کاربرد توپ روی سیم برق وجود داشته است. برخی اعتقاد داشتند که این توپ­‌ها وزن کابل‌­های برق را بیشتر می­کنند و در نتیجه از حرکت شدید آن در هنگام وزش باد جلوگیری می­کنند. افرادی هم فکر می­کردند که درون این توپ‌­ها سنسور­های آب و هوا جای­گذاری شده است. برخی از افراد تخیل قوی­تری داشتند و فکر می­کردند این توپ­‌ها نوعی دوربین کنترل سرعت هستند. در صورتی که تمامی این حدس­‌ها و فرضیه­‌ها غلط می­باشند و تنها علت گذاشتن توپ بین کابل‌های برق همان چیزی است که در ابتدا ذکر کردیم، یعنی نشان دادن هر­چه واضح­‌تر سیم­‌های برق و حفظ ایمنی سیم­‌ها و هواپیماها.

چگونگی نصب توپ­‌ها بر روی سیم برق

توپ­‌های نشانگر باید در طول خطوط انتقال برق با فاصله­ یکسانی از هم نصب شوند. این فاصله به طور معمول حدود ۲۰۰ فوت (۶۱ متر) است. در نواحی ضروری­‌تر مثل نزدیک خروجی باندهای فرودگاه، این فاصله باید کمتر باشد (چیزی حدود ۳۰ تا ۵۰ فوت معادل ۱۰ تا ۱۵ سانتیمتر).

این توپ­‌ها باید روی سیم برقی که بالاترین ارتفاع را دارد نصب شوند. در برخی مواقع که در مرتفع‌­ترین نقطه دکل چند سیم با هم وجود دارند، توپ­‌ها به نوبت روی هر سیم با حفظ همان فاصله‌ی استاندارد ۲۰۰ فوتی نصب می­شوند. این روش باعث می­شود وزن توپ­‌ها در سرتاسر سیم به طور مساوی تقسیم شود.

پس متوجه شدیم که علت گذاشتن توپ بین کابل‌های برق چیست و این توپ­های رنگی دقیقا چه استفاده­‌ای دارند. شاید باورش سخت باشد که توپ­‌هایی که از دور تا این حد کوچک به نظر می­رسند، باعث جلوگیری از برخوردهای احتمالی هوایی و صدمه دیدن ساختار سیم‌­های برق شوند، اما واقعیت این است که اهمیت کاربرد توپ روی سیم برق از چیزی که فکر می­کنیم بسیار بیشتر است.

از این به بعد هر وقت که در بزرگراه در حال رانندگی بودید یا در هر مکان دیگری این توپ­‌های پلاستیکی را روی سیم­‌های برق دیدید و کسی از شما پرسید که این توپ‌­های روی سیم برق برای چیست؟ پاسخ دهید: برای حفظ امنیت. چرا که برخلاف تصور بسیاری از مردم، نصب این توپ­‌ها واقعا دلیل دیگری ندارد.

نوشته شده توسط

آقای مهندس جلال رضایی چاهوکی مدیریت سایت آموزشگاه ادیسون