۰۵۱۳۸۹۴۶۱۱۰
مشهد، چهارراه صیاد شیرازی، بین پیروزی ۶۳ و ۶۵ پلاک ۱۸۷
برق

نرم افزار اتوکد الکتریکال چیست و چه کاربردهایی دارد؟

نرم افزار اتوکد الکتریکال چیست و چه کاربردهایی دارد؟

نرم افزار اتوکد الکتریکال از مجموعه نرم افزارهای اتوکد است و کار آن بیشتر طراحی مدارهای الکتریکی می باشد و در طراحی نقشه برقی مربوط به نقشه های برقی و سیستم های الکتریکی و تابلوهای برقی کاربرد دارد. از این نرم افزار بیشتر مهندسان برق و الکترونیک در طراحی استفاده می کنند.
با استفاده از نرم افزار اتوکد شما می توانید در محیط هایی مثل محیط های یک بعدی و دو بعدی و سه بعدی طراحی های خودتان را انجام دهید. اگر شما دانشجوی رشته برق هستید و یا در کامیپوتر و الکترونیک فعالیت می کنید می توانید از نرم افزار اتوکد الکتریکال استفاده کنید.
در این مقاله ما قصد داریم که نرم افزار اتوکد الکتریکال را بررسی کنیم و جزییاتش را نیز مورد بررسی قرار دهیم پس تا انتها همراه ما باشید تا برای شما در این زمینه نکاتی را مطرح سازیم.

کاربرد و تفاوت اتوکد با اتوکد الکتریکال

autocad

تفاوت اتوکد با اتوکد الکتریکال بیشتر بر مبنای عملکرد است. به عنوان مثال باید بدانید که اتوکد الکتریکال زیرمجموعه اتوکد است و برای طراحی های مربوط به مدارهای الکترونیکی مورد استفاده قرار می گیرد.
همچنین باید بدانید که نرم افزار اتوکد الکتریکال محصول شرکت اتودسک می باشد و در نمونه سازی های دیجیتالی در صنعت برق و الکترونیک و کامپیوتر نیز کاربرد دارد که باید آن را در نظر داشته باشید چون مهم است و توجه به آن خالی از لطف نمی باشد. همه چیز در مورد اتوکد الکتریکال و امکانات آن را در این مقاله از سایت ادیسون بخوانید.

اتوکد الکتریکال چیست؟

اتوکد الکتریکال چیست؟

اتوکد الکتریکال یک نرم افزار جهت طراحی است که به صورت های مختلف مثل یک بعدی و دو بعدی و سه بعدی کاربرد دارد. همچنین باید بدانید که اتوکد الکتریکال همان طور که گفته شد محصول شرکت اتودسک می باشد و شما می توانید از آن برای طراحی مدارهای الکتریکی و مدارها و مقاومت ها استفاده کنید.اتوکد الکتریکال یک نرم افزار جهت طراحی است که به صورت های مختلف مثل یک بعدی و دو بعدی و سه بعدی کاربرد دارد. همچنین باید بدانید که اتوکد الکتریکال همان طور که گفته شد محصول شرکت اتودسک می باشد و شما می توانید از آن برای طراحی مدارهای الکتریکی و مدارها و مقاومت ها استفاده کنید.
در واقع اگر بخواهیم به طور کلی بیان کنیم باید بدانید که شما از طریق نرم افزار اتوکد دیجیتال می توانید در صنایع برقی طراحی های مربوط به سیستم های کنترل الکترویکی را انجام دهید و باید آن را در نظر داشته باشید. همچنین این امر نوعی نمونه سازی دیجیتال می باشد.

تفاوت اتوکد با اتوکد الکتریکال

در قسمت های قبل اشاره به این موضوع داشتیم که اتوکد الکتریکال زیرمجموعه برنامه اتوکد هست که در طراحی های یک بعدی و دو بعدی و سه بعدی کاربرد دارد. همچنین باید بدانید که تفاوت اصلی که اتوکد الکتریکال باید برنامه اصلی اتوکد دارد این است که این برنامه برای طراحی برقی کاربرد دارد به عنوان مثال می توانید از نرم افزار اتوکد در طراحی و ساخت مدارهای الکتریکی و نقشه کشی فنی موتورهای گرمایی و ساختمانی و موارد مربوط به آن استفاده نمایید.
نکته مهم دیگر در این زمینه این است که شما در ابتدا باید دانش مربوط به نرم افزار اتوکد الکتریکال را فرا بگیرید. این امر مهم است و از اهمیت بالایی نیز برخوردار می باشد. از طریق نرم افزار اتوکد الکتریکال شما می توانید به طور حرفه ای موارد مربوطه را که در این امر مطرح شد طراحی نمایید.

وظایف اتوکد الکتریکال

از وظایف اتوکد الکتریکال می توانیم به طراحی نقشه های مدار فرمان و قدرت و سینی تابلو برق و همچنین نقشه های PLC اشاره داشته باشیم. طراحی ترمینال های معمولی و چند طبقه و هم چنین نقشه های تک خطی و طراحی های بخش کانکتور نیز از طریق اتوکد الکتریکال انجام می شود.
در اتوکد الکتریکال می توانید پروژه های مربوطه را به صورت اکسل نیز داشته باشید. همچنین طراحی مدارهای الکتریکی در اتوکد الکتریکال به صورت سه بعدی نیز انجام می گیرد که در قسمت های قبلی به آن اشاره داشتیم.
باید بدانید که شما می توانید در حالت سه بعدی اکر ایرادی وجود داشته باشد را به طور کامل برطرف نمایید. یا حتی در کنار بخش های مربوطه می توانید توضیحاتی را که میخواهید ارائه دهید. به طور کلی اتوکد الکتریکال و یا کاربرد اتوکد الکتریکال شامل کتابخانه ای می باشد. این نرم افزار ۶۵ هزار نماد الکتریکی هوشمند را در خودش جای داده است. از این طریق می توانید قطعات و مدارهای مربوطه را طراحی نمایید.
نرم افزار اتوکد الکتریکال می تواند از فرمت DWG پشتیبانی کند. باید به این مورد نیز توجه داشته باشید تا در هنگام خروجی گرفتن از نرم افزار دچار مشکل نشوید. شما در نرم افزار اتوکد الکتریکال می توانید فایل هایی که با فرمت DWG هستند را انتقال دهید. در این نرم افزار از قابلیت درگ اند دراپ نیز می توانید استفاده کنید.
در هنگام گرفتن خروجی نیز باید بدانید که شما می توانید نتایج پروژه ای که در داخل نرم افزار اتوکد الکتریکال انجام داده اید را به صورت پی دی اف دریافت نمایید. ما می توانیم این مورد را به کاربرد اتوکد الکتریکال ارتباط دهیم. برخی افراد فقط به فرمت پی دی اف علاقه دارند و این مورد می تواند به این دسته از افراد کمک کند.
به طورکلی اتوکد الکتریکال یا اتوکد نیز می توند لازم و ملزوم همدیگر از نظر ساختاری باشند.

مهمترین ویژگی های اتوکد الکتریکال

ویژگی های اتوکد الکتریکال

اتوکد الکتریکال ویژگی های زیادی دارد که به کاربرد اتوکد الکتریکال نیز مرتبط است و می توانیم در زیر آنها را بیان کنیم:
شما از طریق اتوکد الکتریکال می توانید مدارهای الکتریکی و نقشه کشی های مربوط به ساختمان و موتورهای گرمایی را به درستی انجام دهید. می توانید از مارک منوهای مربوطه برای کوتاه شدن زمان ویرایش استفاده کنید.
در هنگام اشتراک گذاری نقشه هایی با فرمت DWG به آسانی می توانید روند اشتراک گذاری را به انجام برسانید. می توانید فایل هایی که استفاده می کنید را به صورت دراپ اند درگ مدیریت نمایید.
امکان خروجی فایل های شما ببه صورت پی دی اف نیز امکان پذیر است که در قسمت هیا قبل نیز به آن اشاره داشتیم. همچنین نرم افزار اتوکد الکتریکال می توانید نسبت به سایر نرم افزارهای اتوکد از پشتیبانی بالایی برخوردار باشد. از طریق نرم افزار اتوکد الکتریکال می توانید خطاهای مربوط به مدارها را پیدا کنید و به طور مجازی آنها را برطرف نمایید. همچنین می توانید توضیحات و متن را به پروژه مربوطه اضافه کنید.
البته باید در نظر داشته باشید که می توانید مدارهایی که در نرم افزار اتوکد الکتریکال طراحی کرده اید به صورت سه بعدی آنها را تماشا نمایید.
از طریق نرم افزار اتوکد الکتریکال خواهید توانست که گزارش های مربوط به پروژه را به صورت اتوماتیک تولید کنید. این امر می توانید در تمامی پروژه ها کمک حال شما باشد.

امکانات نرم افزار اتوکد الکتریکال

اتوکد الکتریکال یا اتوکد کاربرد هایی دارند که می توانیم نام کاربرد الکتریکال را به آنها بدهیم. به طور کلی به امکانات نرم افزار اتوکد الکتریکال منتهی می شود.
از امکانات اتوکد الکتریکال می توانیم به ساخت و طراحی انواع مدارهای کنترل الکترونیکی اشاره داشته باشیم. این نرم افزار تمامی اجزای الکتریکی را به صورت فهرست وار در اختیار شما قرار می دهد.

گزارش های این نرم افزار

تمامی گزارش های پروژه همان طور که گفته شد به صورت اتوماتیک تولید می شود و این امر مهم است و از اهمیت بالایی نیز برخوردار می باشد. شما می توانید مدارهای طراحی شده را به صورت سه بعدی مشاهده نمایید. همچنین نرم افزار اتوکد الکتریکال امکاناتی دارد که می تواند به شما کمک کند تا خطاهای مداری را پیدا کنید و نسبت به رفع آن اقداماتی را که می خواهید انجام دهید. شما از طریق نرم افزار اتوکد الکتریکال می توانید خروجی فایل را به فرمت پی دی اف و DWG دریافت نمایید. امکان درگ اند دراپ نیز در این نرم افزار وجود دارد. در کمترین زمان ممکن نیز می توانید تغییراتی را در منوهای نشان گذاری ایجاد کنید.

نتیجه گیری

در این مقاله ما نرم افزار اتوکد الکتریکال را بررسی کردیم و جزییاتش را نیز مورد بررسی قرار دادیم. باید بدانید که این نرم افزار یک نرم افزار پرکاربرد است. شما می توانید از آن در زمینه طراحی های مربوط به صنعت برق و موارد مربوط به آن استفاده کنید. در صورتی که دانشجو باشید و یا در حوزه برق و طراحی های صنعتی فعالیت داشته باشید می توانید از نرم افزار اتوکد الکتریکال استفاده نمایید. همچنین میتوانید گزارش های حاصل از پروژه های طراحی را نیز به صورت اتوماتیک در اختیار داشته باشید.

چرا به اتوکد الکتریکال نیازمندیم؟

ما می توانیم از اتوکد الکتریکال در زمینه طراحی های چند بعدی استفاده کنیم و این امری است که باید به آن توجه داشته باشید. همچنین شما می توانید گزارش های حاصل از طراحی ها را به طور اتوماتیک در اختیار داشته باشید و این امر مهم است و از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.

آیا اتوکد الکتریکال زیرمجموعه برنامه اتوکد است؟

بله به طور کلی کاربرد اتوکد الکتریکال از جهاتی شبیه به برنامه اتوکد است و کاربرد آن در زمینه طراحی مربوط به مدارهای الکتریکی و موارد مربوط به آن می باشد.

برای ثبت نام و شرکت در این دوره ← آموزش اتوکد الکتریکال (آموزش نرم افزار+مدرک فنی و حرفه ای)

نوشته شده توسط

آقای مهندس جلال رضایی چاهوکی مدیریت سایت آموزشگاه ادیسون