۰۵۱۳۸۹۴۶۱۱۰
مشهد، چهارراه صیاد شیرازی، بین پیروزی ۶۳ و ۶۵ پلاک ۱۸۷
گردشگری

یک تور لیدر خوب چه ویژگی هایی دارد؟

یک تور لیدر خوب چه ویژگی هایی دارد؟

خصوصیات یک راهنمای خوب

یکی از مهم ترین عامل های موفقیت تورهای گردشگری، تورلیدر یا همان راهنمای تور آن است. یک راهنمای خوب به طور ناخودآگاه هر کسی را ترغیب می کند تا سفر بعدی اش را هم با همان آژانس گردشگری بردارد و به دنبال همان راهنمای تور باشد و یک تورلیدر بد هم می تواند شما را به کلی از سفر با تور دلزده کند. اما یک تور لیدر خوب کیست و چه ویژگی هایی دارد؟

همانطور که می دانید سفر کردن به ۲ روش ممکن است بعضی ها سفر با تور را به دلایل مزایای زیادی که دارد ترجیح می دهند و بعضی از افراد هم ترجیح می دهند تنها سفر کنند. هرکدام از این روش ها هم مزایا و معایب خاص خود را دارد، اما وقتی پای سفرهای خارجی به میان باشد مخصوصا اگر سفر تفریحی باشد، بسیاری از افراد سفر با تور را انتخاب می کنند مخصوصا که در این نوع سفر، با کشوری غریب و زبان و محیطی ناشناخته روبرو می شویم. در ادامه بعضی از خصوصیات یک تور لیدر خوب را به شما معرفی می کنیم:

قوی بودن در برقراری ارتباط

یک راهنمای تور خوب، مهارت های ارتباطی را کاملا بلد است و به خوبی می تواند با افراد مختلف ارتباط برقرار کند. در واقع تورلیدر قرار است تا هربار در مقابل جمعیتی صحبت کند و درباره موارد مختلف در سفر توضیحاتی بدهد؛ بنابراین باید بتواند واضح و قابل فهم این توضیحات را به مسافران ارائه کند.
علاوه بر این باید شخصی اجتماعی باشد و بتواند راحت با دیگران ارتباط برقرار کند یعنی در واقع باید بتواند یک پیوند صیممی و دوستانه و گرم بین خود و بقیه ی اعضای گروه و بین اعضای گروه با هم بوجود بیاورد. اجتماعی بودن تقریبا امری ذاتی است اما بعضی مواقع با بعضی تمرین های خاص می توان آن را بدست آورد.

باهوش و حافظه در موارد مختلف

تور لیدر همانطور که از اسم آن مشخص است قرار است که در سفر راهنمای افراد زیادی باشد و مکانهای دیدنی و جاذبه های گردشگری را به آنها نشان و توضیح دهد. بنابراین باید حافظهی خوبی برای درک اطلاعات و به خاطر سپردن آنهاو انتقال به افارد دیگر داشته باشد. یک راهنمای خوب هیچ وقت از روی کاغذ اطلاعات را نمی خواند و به مسافران انتقال دهد. باید طوری جملات را ادا کند که شنونده احساس خستگی نکند و این حس در او بوجود بیاید که انگار دارد تجریبات شخصی راهنما را می شوند.

مهارت بداهه‌ گویی

یک تور لیدر خوب، یک قصه خوان خوب است! می تواند به موقع حرف هایش را بزند و توانایی جمع‌‌ کردن و سرو سامان دادن به گفت و گوهای مختلف را دارد. علاوه بر این، می تواند به سوال هایی که مسافران می پرسند هم در همان لحظه جواب دهد؛ و این به عای بداهه گویی است.

اشتیاق به کار

یک تورلیدر خوب عاشق کارش است و آنقدر ذاتا با اشتیاق رفتار می کند که باعث می شود این شور و شوق به بقیه هم منتقل شود. و به همین دلیل، مسافران با اشتیاق بیشتری به صحبت های فرد راهنما گوش می کنند و راحت می توانند حرف های او را درک کنند.

نوشته شده توسط

آقای مهندس جلال رضایی چاهوکی مدیریت سایت آموزشگاه ادیسون