۰۵۱۳۸۹۴۶۱۱۰
مشهد، چهارراه صیاد شیرازی، بین پیروزی ۶۳ و ۶۵ پلاک ۱۸۷
گردشگری

کویر شهداد

کویر شهداد

یکی از بهترین تفریحاتی که می‌توانید برای خودتان در نظر بگیرید، سفر است. فرقی ندارد این سفر کوتاه‌مدت باشد یا بلندمدت، داخلی باشد یا خارجی. سفر رفتن چند روزی شما را از روزمرگی‌ها و استرس‌ها دور می‌کند؛ به‌قول شاعر بسیار سفر باید تا پخته شود خامی!

یکی از مقاصد منحصربه‌فرد و حیرت‌انگیز برای سفر در اواخر پاییز و زمستان، کویر شهداد است. این کویر زیبا به مساحت ۱۱ کیلومتر در غرب کویر لوت واقع شده است و علاوه ‌بر جاذبه‌های طبیعی، تفریحات منحصربه‌فردی مانند آفرود، موتورسواری و کویرگردی را در هم اختیارتان قرار می‌دهد. اگر هنوز برای رفتن به این سفر هیجان‌انگیز متقاعد نشده‌اید، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید؛ می‌خواهیم برایتان یک تور مجازی به مقصد کویر شهداد کرمان یکی از بهترین کویرهای ایران برگزار کنیم.

آشنایی با کویر شهداد

کویر شهداد با دمای بالای ۷۰ درجه سانتی‌گراد به‌عنوان یکی از گرم‌ترین نقاط جهان شناخته ‌شده است. این کویر در غرب کویر لوت، در ۱۰۰ کیلومتری کرمان و ۴۰ کیلومتری شهر شهداد واقع‌ شده و یکی از مقاصد جذاب بین گردشگران ایرانی و خارجی است.

در کویر شهداد کرمان همه‌چیز برای عاشقان کویرگردی و افرادی که از شلوغی و هیاهوی شهر خسته شده‌اند و نیاز به سکوت و آرامش و هوای پاک دارند مهیاست. البته این آرامش به معنای یک سفر کسل‌کننده و بدون هیجان نیست. اگر شما عاشق هیجان و ماجراجویی هستید، هم می‌توانید در کنار آرامشی که نصیبتان می‌شود از تفریحات هیجان‌انگیزی مانند آفرود، شترسواری، موتورسواری و رصد ستارگان در شب کویر لذت ببرید.

به‌عنوان یک سفر کویری، آنچه خوبان همه دارند کویر شهداد یکجا دارد.

جاذبه های گردشگری کویر شهداد کرمان

کویر شهداد اخیرا به‌عنوان یک مکان گردشگری منحصر‌به‌فرد و به‌دور از محیط شهری، با تمدنی ۶ هزارساله، بسیار موردتوجه گردشگران و ماجراجویان ایرانی و خارجی قرار گرفته است. در ادامه این جاذبه‌های منحصربه‌فرد را به شما معرفی می‌کنیم.
کلوت شهداد، شهری اسرارآمیز در دل بیابان

اجازه دهید ابتدا آس‌ کویر شهداد را رو کنیم! در دل کویر شهداد آسمان‌خراش‌هایی در کنار هم سر از خاک در آورده‌اند که به آن‌ها کلوت می‌گویند. کلوت‌ها پدیده‌های طبیعی هستند که در طی سالیان گذشته در اثر رطوبت و وزش باد به وجود آمده‌اند.

کلوت از ترکیب دو واژه کل و لوت به معنی شهر لوت به وجود آمده است؛ شهری در دل لوت و البته خالی از سکنه که عده‌ای به آن شهر ارواح می‌گویند.

سفر به کلوت شهداد می‌تواند یک تجربه‌ی هیجان‌انگیز برای شما باشد. در این نقطه از کویر، طبیعت با سازه‌های خاکی عظیمی که بنا کرده است، قدرتش را به رخ شما می‌کشد، ارتفاع بلندترین کلوت به ۱۳۸ متر می‌رسد.

رود شور کویر شهداد

رود شور، رودی دائمی در کویر لوت است که از میان کویر شهداد می‌گذرد. این رود از کوه‌های شمال بیرجند سرچشمه می‌گیرد و سپس به کوه نمک سریا و چاله معدن نمک می‌رسد و در تشکیل کلوت‌ها نقش مهمی دارد.

آب این رود به شدت شور است؛ غلظت نمک آب آن به حدی بالاست که در برخی از فصول سال رنگ آب، کاملا سفید و شیری‌رنگ است.

دریاچه‌ی کلوت شهداد

این دریاچه‌ی نوظهور و جوان در اثر سیلاب فروردین‌ماه ۱۳۹۸ به وجود آمده است. چنین پدیده‌ای در دل شهر خشک و بی‌آب‌وعلف کلوت‌ها، از یک معجزه چیزی کمتر ندارد. شهری در میان آب -و خالی از سکنه- که از نظر بنا‌ شدن آن روی آب، بی‌شباهت به ونیز ایتالیا نیست.

ظهور این دریاچه‌ی جوان، علاوه بر اینکه چشم‌انداز بی‌نظیری به این منطقه بخشیده، شرایط اقلیمی آن را هم دستخوش تغییرات زیادی کرده است. پرندگان مهاجر زیادی پس از به وجود آمدن دریاچه‌ی کویر شهداد، جذب این منطقه شده‌اند و گیاهان جدیدی در مسیر دریاچه رشد کرده‌اند.

نمکزارهای جوشش تخم‌مرغی کویر شهداد

عبور رود شور از دل کویر، غلطت نمک موجود در خاک آن را به‌شدت بالا می‌برد. در قسمتی از کویر شهداد نمکزاری به وسعت ١٠٠ هزار هکتار وجود دارد که سطح آن به شکل جوشش تخم‌مرغی است و در دنیا نظیر ندارد.

نبکا در کویر شهداد

در اثر همکاری باد، رطوبت و یک گونه گیاهی، عارضه‌ای در کویر شهداد به وجود می‌آیدکه به آن نبکا می‌گویند. نبکا یکی از جاذبه‌های دیدنی کویر شهداد است و شکل ظاهری آن مانند گلدان سفالی بزرگی است که گلی در آن کاشته شده است.

زمانی که گیاهی در مسیر وزش باد باشد، ماسه‌هایی که همراه باد می‌آیند پای گیاه جمع می‌شوند و شکلی مانند گلدان، دور آن گیاه تشکیل می‌شود. ارتفاع این نبکاها گاهی تا ۱۰ متر هم می‌رسد.

تفریحات اصلی کویر شهداد کرمان

به دنبال استقبال و توجه زیاد گردشگران و ماجراجویان داخلی و خارجی برای بازدید از کویر شهداد، امکانات تفریحی به این منطقه اضافه شده است. این امکانات تفریحی عبارتند از:

سافاری در کویر شهداد

اگر به کویرگردی با ماشین آفرود علاقه دارید، ما تور سافاری در کویر شهداد را به شما پیشنهاد می‌کنیم. لیدرهای این تور که افراد محلی و کاملا آشنا به محیط کویر هستند، شما را سوار بر ماشین می‌کنند و نقاط مختلف کویر را به شما نشان می‌دهند.

تجربه‌ی گذر از میان شن‌های روان کویر بیابان لوت و تماشای گونه‌های گیاهی و جانوری منطقه، لحظات بسیار خوشی را برای شما رقم خواهد زد. میزان کرایه‌ای که برای سافاری پرداخت می‌کنید، به ماشینی انتخابی شما بستگی دارد.

آفرود در کویر شهداد

سافاری فقط برای گردش در دل کویر و لذت بردن از محیط آن است؛ اما آفرود فرق دارد. آفرود برای سرعت است، برای هیجان، برای رساندن عقربه دور موتور روی آخرین حد، برای بی‌وزنی ناشی از سرعت.

اگر شما هم جزو افرادی هستید که برای چنین هیجان و سرعتی سرتان درد می‌کند، آفرود کلوت شهداد را امتحان کنید. حتی اگر خودتان راننده آفرود نیستید و در این کار مهارتی ندارید، می‌توانید ماشین‌هایی را همراه با راننده اجاره کنید و از این تجربه لذت ببرید.

نکته‌ی مهم:

آفرود با هماهنگی میراث فرهنگی و فقط در مسیرهای مجاز صورت می‌گیرد.

موتورسواری در کویر شهداد

درکویر شهداد علاوه بر ماشین‌های آفرود، امکان موتورسواری با موتورهای چهارچرخ هم وجود دارد. به دلیل چهارچرخ بودن، این موتورها معمولا تعادل خوبی دارند و شما نیازی به مهارت بالای موتورسواری ندارید. کافی‌ست سوار شوید، موتور را روشن کرده و حرکت کنید. قبل از حرکت، رعایت نکات ایمنی و از همه مهم‌تر کلاه ایمنی را فراموش نکنید.

شترسواری در کویر شهداد

یکی دیگر از تجربه‌های منحصربه‌فرد کویر شهداد کرمان، شترسواری است. با کمک راهنما سوار بر شتر شوید و در حوالی کلوت‌ها، در کنار نمکزارها یا درختچه‌های کویر حرکت کنید. چشمانتان را ببندید و نسیم گرم کویر را روی گونه‌هایتان احساس کنید. این شما را یاد فیلم‌های تاریخی نمی‌اندازد؟

پیاده‌روی در کویر شهداد

پیاده‌روی در دل طبیعت می‌تواند بسیار لذت‌بخش باشد. در کویری که تا چشم کار می‌کند انتهایی نمی‌یابد و هدف فقط رفتن است؛ رفتن و لذت بردن از مسیر.

ذهن خود را دغدغه‌ها و استرس‌ها خالی کنید؛ در لحظه حال باشید و روی شن‌های روان کویر قدم بزنید.

اگر به عکاسی علاقه‌مندید، می‌توانید در مسیر پیاده‌روی، عکس‌های حیرت‌انگیزی از منظره کویر ثبت کنید.

نکته‌ی مهم:

فراموش نکنید که این طبیعت زیبا نزد ما امانت است. هنگام پیاده‌روی، مراقب کلوت‌ها باشید و برای حفظ شکل طبیعی آن‌ها از قدم زدن رویشان خودداری کنید.

رصد آسمان کویر شهداد

«در کویر درست آن هنگام که خورشید جای خود را به شب می‌دهد، ضیافت ستاره‌ها در آسمان شب کویر شروع می‌شود».

آسمان کویر جایی است برای به نمایش بی‌کم‌وکاست ضیافت ستارگان در شب. در آسمان کویر همه‌چیز واضح و شفاف است و خبری از ابر و آلودگی نیست.

اینجا جایی است که برق ستارگان شما را مسحور خود می‌کنند؛ درست مانند نمایش فیلم، باکیفیت اصلی روی پرده‌ی سینما!

بهترین زمان سفر به کویر شهداد کرمان

به دلیل دمای هوای بالای کویر شهداد، بهترین زمان برای سفر به آنجا از آذر تا اردیبهشت ماه است. سفر به کویر شهداد به هیچ عنوان در طول تابستان توصیه نمی‌شود. برگزارکنندگان این تور هم در این فصل توری نخواهند داشت.

اقامت و امکانات در شهداد

مدت زمان ماندن در کویر شهداد بسته به هدف افراد از سفر، متفاوت است. برخی فقط یک روز را به سفر کویر شهداد اختصاص می‌دهند و برخی هم ممکن است بخواهند سفرشان چند روزی به طول بینجامد. برای استراحت و اقامت در این سفر شما چند گزینه پیش رو دارید.

کمپینگ در دل کویر شهداد

می‌توانید با استفاده از تجهیزات مناسب، در دل کویر کمپی برپا و شب را در آن سپری کنید.

این روش توصیه نمی‌شود، زیرا حیوانات کویر، شب‌ها از پناهگاه‌های خود بیرون می‌آیند و این ممکن است خطرناک باشد.

استفاده از کمپ‌های چوبی کلوت شهداد

در نزدیکی کلوت‌های شهداد، کمپ‌های چوبی احداث شده‌ است که می‌توانید شب را در آنجا بمانید. کمپ‌های چوبی نسبت به چادر زدن امن‌تر هستند. این کمپ‌ها امکانات رفاهی محدودی دارند؛ اما اگر دوست دارید اقامت در شب کویر را تجربه کنید، گزینه مناسبی هستند.

اقامت در اقامتگاه‌های بومگردی شهداد

در شهر شهداد که در ۴۰ کیلومتری کویر شهداد واقع است اقامتگاه‌هایی وجود دارد که می‌توانید در آن‌ها بمانید. این اقامتگاه‌ها هم به‌صورت سوئیت هستند و هم به‌صورت خانه‌های کپری و اقامتگاه‌های بومگردی.

اقامت در اقامتگاه‌ها یا هتل‌های کرمان

شما می‌توانید از اقامتگاه‌ها یا هتل‌های شهر کرمان که تا کویر شهداد ۱۰۰ کیلومتر فاصله دارند هم استفاده کنید. البته این گزینه زمانی به کار شما می‌آید که بخواهید پس از کویرگردی و برگشت به مقصد خود در بین راه استراحت کنید یا بعد از آن به شهرهای دیگر سفر کنید.

درصورتی‌که بخواهید مجددا به کویر شهداد برگردید؛ طی مسافت ۲۰۰ کیلومتری از کویر شهداد تا کرمان و مجددا کرمان تا شهداد انتخاب منطقی نیست و اقامتگاه‌های نزدیک‌تر بیشتر توصیه می‌شود.

مسیر دسترسی به کویر شهداد کرمان

برای هر سفری در ابتدا نقشه سفر لازم است. مسیر دسترسی به کویر شهداد کرمان و کلوت‌های شهداد به این صورت است:

ابتدا به‌طرف شهرستان نهبندان حرکت کنید و سپس وارد جاده کرمان-بم شوید. ۳۵ کیلومتر ادامه دهید تا به سیرچ برسید و بعد از آن وارد جاده شهداد شوید. پس از چند کیلومتر در این جاده به دوراهی شهداد – گلباف می‌رسید. وارد مسیری که تابلوی شهداد را نشان می‌دهد شوید تا به منطقه‌ی کویری برسید.

این مسیر تا سیرچ بزرگراه است؛ اما بعد از سیرچ باید در یک جاده کوهستانی یک بانده برانید. در این جاده برای حفظ سلامتی خود و سایر مسافران حتما جانب احتیاط را در رانندگی رعایت کنید.

وسایل لازم برای سفر به کویر شهداد

تا اینجای کار، در رابطه با کویر شهداد کرمان، جاذبه‌های گردشگری و امکانات اقامتی آن اطلاعات کاملی به دست آوردیم، تصاویر شهداد کرمان را دیدیم و نقشه‌ی سفر را هم پیدا کردیم. حال وقت آن است که چمدان یا کوله‌پشتی‌مان را ببندیم.

وسایل زیر جزو وسایل ضروری هستند که باید در سفر به کویر شهداد کرمان با خود همراه داشته باشید.

 •  آب آشامیدنی
 • داروهای عمومی مانند قرص مسکن، قرص ضد حساسیت و…
 • لباس نخی و خنک برای روز
 • لباس گرم برای شب (این مورد را حتما جدی بگیرید، شب‌های کویر برخلاف روزهای آن به‌شدت سرد است.)
 • کلاه آفتاب‌گیر با نقابی که از کل صورت در برابر آفتاب محافظت کند.
 • کفش مناسب پیاده‌روی
 • جعبه‌ی کمک‌های اولیه
 • عینک آفتابی
 • کرم ضد آفتاب
 • دمپایی و صندل
 • لوازم کمپینگ مانند: زیرانداز، چادر مسافرتی، کیسه‌خواب، پتو و لوازم خواب
 • مسواک و خمیردندان

توصیه‌های مهم سفر به کویر شهداد

برای جلوگیری از مشکلات و خطرات احتمالی و تجربه‌ی سفری لذت‌بخش به توصیه‌های زیر دقت کنید.

 •  بهتر است همراه گروه‌های کویرگردی و افرادی که به‌اصطلاح راه‌بلد هستند، به این سفر بروید.
 • لباس و کفش مناسب و لوازم ضروری به همراه داشته باشید.
 • قبل از حرکت، مکان اقامت خود را رزرو کنید.
 • حتما به راهنمایی‌های لیدر تور توجه کنید، بعضی از مناطق کویر شهداد خطرناک هستند و تنها رفتن به آنجا می‌تواند برایتان مشکل ساز شود.
  در نظر داشته باشید که ماهیت سفر به کویر،سفری ماجراجویانه با امکانات مختصر و لذت از زمان حال است؛ اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که به دنبال سفرهای لوکس و اقامت در هتل‌های چند ستاره هستید، این سفر مناسب شما نیست و ممکن است در طول سفر به شما خوش نگذرد.

سخن آخر

کویر شهداد کرمان به‌عنوان یک مقصد گردشگری-تفریحی، انتخاب بسیار مناسبی برای فصل سرد سال است. در سفر به این منطقه، جاذبه‌های طبیعی زیادی ازجمله کلوت‌های شهداد، گونه‌های گیاهی منحصربه‌فرد و آسمان شب کویر را می‌توانید ببینید.

تفریحاتی مانند آفرود، موتورسواری و شترسواری هم می‌توانند این سفر را برای شما هیجان‌انگیزتر کنند.

اگر اهل مسافرت کویر و ماجراجویی هستید حتما این سفر را امتحان کنید چرا که:

در کویر ستاره می‌بارد، شن می‌رقصد و سکوت جاری می‌شود، اینجا نمایش سخاوت خداست که به انسان ارزانی داشته است.

نوشته شده توسط

آقای مهندس جلال رضایی چاهوکی مدیریت سایت آموزشگاه ادیسون