۰۵۱۳۸۹۴۶۱۱۰
مشهد، چهارراه صیاد شیرازی، بین پیروزی ۶۳ و ۶۵ پلاک ۱۸۷
گردشگری

چگونه یک تور لیدر حرفه ای شویم؟

چگونه یک تور لیدر حرفه ای شویم؟

کسانی که علاقه زیادی به سفر، رفتن به مقاصد گردشگری جدید و بازدید از جاذبه های مختلف دارند شاید به فکر تور لیدر شدن باشند تا بتوانند هم از این راه درآمد داشته باشند و هم همیشه در سفر باشند.

به چه کسی تور لیدر می گویند؟

تور لیدر کسی است که سرپرستی و مدیریت اجرایی برنامه سفر بر عهده است. او تصمیم آخر را می گیرد و کسانی مثل راننده اتوبوس و لیدرهای محلی زیر نظر او کار می کنند. قدرت مدیریت، اطلاعات و تجربه تور لیدر به او این توانایی را می دهد تا همه اعضای گروه او را تایید کنند. چگونه یک تور لیدر حرفه ای شویم؟ این سوالی است که برای رسیدن به جذابیت تعریف تور لیدر لازم داریم.

تور لیدری چه فایده هایی دارد؟

چگونه یک تور لیدر حرفه ای شویم؟ تور لیدر مرتب به سفر می رود و در این راه تجربه ها و مهارت های تازه ای پیدا می کند. بازدید از جاذبه های فرهنگی و طبیعی شهرهای مختلف او را با زیبایی ها و آثار دنیا آشنا می کند. او نه تنها برای سفرهای مختلف از آژانس های مسافرتی حقوق می گیرد بلکه کلیه هزینه های مسافرت مثل هزینه رفت و آمد، هتل و غذای او هم از طرف آژانس پرداخت می شود.
تور لیدر چه وظایفی دارد؟

او باید هماهنگی های لازم را با وسیله نقلیه، هتل، رستوران و … انجام دهد و همه کارهای سفر مثل زمانبندی، انتخاب مسیر و … را مدیریت و برنامه ریزی کند.
تور لیدر چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

ویژگی های اخلاقی: قدرت مدیریت، با ادب، رعایت بهداشت فردی، احساس مسئولیت، ظاهری آراسته، آشنایی کامل با آداب معاشرت، توانایی مدیرت بحران، توجه به خواسته های دیگران و …

ویژگی های تخصصی: تو لیدر باید دو یا چند زبان را بلد باشد، قدرت مدیرت بحران داشته باشد، از مهارت های کافی برای برقراری ارتباط برخوردار باشد و …

ویژگی های علمی: راهنمای تور باید اطلاعات کافی از محل مورد بازدید داشته باشد و دانش کافی در زمینه مذهب، معماری، جامعه‌، عوامل جغرافیایی، سیاست و … داشته باشد.

برای تور لیدر شدن چه دوره هایی را باید گذراند؟

برای کسانی که این سوال برای شان پیش آمده که چگونه یک تور لیدر حرفه ای شویم باید گفت،
بعضی از موسسه های گردشگری زیر نظر سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کلاس های تور لیدری برگزار می کنند تا علاقمندان به این شغل بتوانند مهارت ها و تخصص های لازم را پیدا کنند. اگر در آزمون هایی که در این موسسه ها گرفته می شود و همچنین در آزمون جامع سازمان میراث فرهنگی و مصاحبه شفاهی زیبان قبول شوید در این صورت به شما کارت تور لیدری داده می شود. مدت این کلاس ها ۶ ماه است و دو دسته فرهنگی و طبیعت گردی دارد که به هر مورد علاقه داشته باشید می توانید در آن دوره شرکت کنید.

خصوصیات یک راهنمای خوب

این که چگونه یک تور لیدر حرفه ای شویم و یکی از مهم ترین عامل های موفقیت تورهای گردشگری، تورلیدر یا همان راهنمای تور آن است. یک راهنمای خوب به طور ناخودآگاه هر کسی را ترغیب می کند تا سفر بعدی اش را هم با همان آژانس گردشگری بردارد و به دنبال همان راهنمای تور باشد و یک تورلیدر بد هم می تواند شما را به کلی از سفر با تور دلزده کند. اما یک تور لیدر خوب کیست و چه ویژگی هایی دارد؟ همانطور که می دانید سفر کردن به ۲ روش ممکن است بعضی ها سفر با تور را به دلایل مزایای زیادی که دارد ترجیح می دهند و بعضی از افراد هم ترجیح می دهند تنها سفر کنند. هرکدام از این روش ها هم مزایا و معایب خاص خود را دارد، اما وقتی پای سفرهای خارجی به میان باشد مخصوصا اگر سفر تفریحی باشد، بسیاری از افراد سفر با تور را انتخاب می کنند مخصوصا که در این نوع سفر، با کشوری غریب و زبان و محیطی ناشناخته روبرو می شویم. در ادامه بعضی از خصوصیات یک تور لیدر خوب را به شما معرفی می کنیم:

قوی بودن در برقراری ارتباط

یک راهنمای تور خوب، مهارت های ارتباطی را کاملا بلد است و به خوبی می تواند با افراد مختلف ارتباط برقرار کند. در واقع تورلیدر قرار است تا هربار در مقابل جمعیتی صحبت کند و درباره موارد مختلف در سفر توضیحاتی بدهد؛ بنابراین باید بتواند واضح و قابل فهم این توضیحات را به مسافران ارائه کند. علاوه بر این باید شخصی اجتماعی باشد و بتواند راحت با دیگران ارتباط برقرار کند یعنی در واقع باید بتواند یک پیوند صیممی و دوستانه و گرم بین خود و بقیه ی اعضای گروه و بین اعضای گروه با هم بوجود بیاورد. اجتماعی بودن تقریبا امری ذاتی است اما بعضی مواقع با بعضی تمرین های خاص می توان آن را بدست آورد.

باهوش و حافظه در موارد مختلف

تور لیدر همانطور که از اسم آن مشخص است قرار است که در سفر راهنمای افراد زیادی باشد و مکانهای دیدنی و جاذبه های گردشگری را به آنها نشان و توضیح دهد. بنابراین باید حافظهی خوبی برای درک اطلاعات و به خاطر سپردن آنهاو انتقال به افارد دیگر داشته باشد. یک راهنمای خوب هیچ وقت از روی کاغذ اطلاعات را نمی خواند و به مسافران انتقال دهد. باید طوری جملات را ادا کند که شنونده احساس خستگی نکند و این حس در او بوجود بیاید که انگار دارد تجریبات شخصی راهنما را می شوند.

مهارت بداهه‌ گویی

یک تور لیدر خوب، یک قصه خوان خوب است! می تواند به موقع حرف هایش را بزند و توانایی جمع‌‌ کردن و سرو سامان دادن به گفت و گوهای مختلف را دارد. علاوه بر این، می تواند به سوال هایی که مسافران می پرسند هم در همان لحظه جواب دهد؛ و این به عای بداهه گویی است.

اشتیاق به کار

یک تورلیدر خوب عاشق کارش است و آنقدر ذاتا با اشتیاق رفتار می کند که باعث می شود این شور و شوق به بقیه هم منتقل شود. و به همین دلیل، مسافران با اشتیاق بیشتری به صحبت های فرد راهنما گوش می کنند و راحت می توانند حرف های او را درک کنند.

نوشته شده توسط

آقای مهندس جلال رضایی چاهوکی مدیریت سایت آموزشگاه ادیسون