۰۵۱۳۸۹۴۶۱۱۰
مشهد، چهارراه صیاد شیرازی، بین پیروزی ۶۳ و ۶۵ پلاک ۱۸۷
گردشگری

تورگاید کیست؟ چه وظایفی بر عهده دارد؟

تورگاید کیست؟ چه وظایفی بر عهده دارد؟

تورگاید کسی است که وظیفه توضیح دادن سایت‌ها و دادن اطلاعات در زمینه سفر برای مسافران را بر عهده دارد. باید مسیر و مقصد را کامل بشناسد. همچنین لازم است که کاملاً در دسترس مسافر باشد اما تورلیدر کسی است که سرپرستی و مسئولیت تور را بر عهده دارد و سفر را مدیریت می‌کند.

طبق تعریف کمیته استاندارد سازی اروپا (CEN) تورگاید شخصی است که بازدیدکنندگان را به زبان مورد نظر خود راهنمایی می‌کند و میراث فرهنگی و طبیعی یک منطقه را تفسیر می‌کند، یک تورگاید به طور معمول فردی است دارای یک صلاحیت خاص است که معمولاً توسط مرجع ذیربط صادر و یا به رسمیت شناخته شده است. اما به زبان خودمانی تورگاید کسی است که وظیفه توضیح دادن سایت‌ها و جاذبه‌های گردشگری و دادن اطلاعات در زمینه سفر برای مسافران را بر عهده دارد. باید مسیر و مقصد بازدید را کامل بشناسد. همچنین لازم است که کاملاً در دسترس مسافر باشد.

تور گاید (راهنمای تور – Tour Guide)، فردی است که در حوزه‌های تاریخ، هنر و معماری شهرهای خاص تخصص دارد و امتحانات دشواری را در این زمینه گذرانده و دانش تخصصی‌اش در مورد ویژگی‌های محل مورد نظر، قبلاً امتحان و بررسی شده است. تور گاید معمولاً، گروهی از توریست‌ها / بازدیدکنندگان را برای دیدن شهر، موزه یا محل خاص گردشگری هدایت می‌کند و هنر و تخصص خود را در مقابل نگاه آن‌ها به نمایش می‌گذارد. در برخی از کشورها، تور گاید باید قبل از امتحان مرتبط با راهنمایان گردشگری، در دانشگاه‌های معتبر و در رشته تاریخ هنر تحصیل کرده باشد تا بتواند این مکان‌ها را به سهولت توصیف کرده و توضیحات لازم و ضروری را ارائه دهد. لازم به ذکر است که تور گاید همواره به سفر می‌رود و در این راه تجربه‌ها و مهارت‌های تازه‌ای پیدا می‌کند. علاوه بر این، بازدید از جاذبه‌های فرهنگی و طبیعی شهرهای مختلف، تور لیدر را با زیبایی‌ها و آثار باستانی و تاریخی دنیا آشنا می‌کند و او می‌تواند همه این تجربیات را به توریست‌ها انتقال دهد.
تور گاید همراه گروه سفر می‌کند و رابط میان مسافران و شرکت برگزارکننده تور است. تور گاید مسافران را به هنگام دشواری‌های شخصی کمک می‌کند و بر انجام درست برنامه و کارها نظارت دارد و حساب و کتاب هزینه را از آغاز تا پایان نگاه می‌دارد.
تور گایدهای تخصصی و حرفه‌ای تور، گذران زندگی خود یا بیشترین بخش از آن را از راه همراهی مسافرین انجام می‌دهند. بیشتر آن‌ها در کشورهای جهانگردپذیر زندگی می‌کنند و در پی سال‌های سال کار، با منطقه‌ای که در آن کار می‌کنند به خوبی آشنا شده‌اند. با اینکه کار تورگایدها موقعیتی بسیار خوب برای سفر و آشنایی با مردمان تازه فراهم می‌آورد، اما مشکلاتی نیز دارد؛ مشکلاتی همچون امکان همسفر بودن با مسافران ناسازگار و دردسر آفرین در تورها، پیش‌آمدن دشواری‌های پیش بینی نشده و باز دارنده در کارهای روزمره و برنامه تور.
تور گایدهای حرفه‌ای معمولا با یک برگزارکننده تور مشخص کار می‌کنند آنان معمولا به چندین زبان سخن می‌گویند و با آداب و رسوم و فرهنگ مناطق مشخص خود آشنا هستند.

راهنمایان تور نقش بسیار مهمی در هدایت و تأمین نیازمندی‌های مادی و معنوی و غنای روحی گردشگران دارند. به طوریکه واقعا برگزاری یک تور را بدون راهنمای آن و تورگاید نمی‌توان متصور شد. راهنمایان گردشگری نقش تعیین کننده‌ای در گردشگری فرهنگی دارند، آن‌ها باید معانی و مفاهیم ناملموس خارجی را به اصطلاحات ملموس و آشنا برای بازدیدکنندگان تبدیل کنند. از طرفی تورها باید بدون ایجاد مزاحمت در زندگی روزمره افراد بومی اجرا شوند، اداره تور و عدم اجازه ایجاد چنین مشکلاتی برعهده تورگاید است. به طور معمول در سفرهای خارج از کشور (out going) در تورها گردشگران به زبان محلی مقصد آشنایی ندارند و این باعث ایجاد فشار و استرس به گردشگران خواهد شد، در اینجا تورگاید نقش کاهش دهنده این استرس و فشار را برعهده دارد.
به علت همسانی و تداخل وظایف، جداسازی و مرزبندی دقیق میان اصطلاحات همراه تور، راهنمای تور و حتی سرپرست دشوار است.
کریستوفر هالووی در دائره المعارف گردشگری در خصوص تورگاید چنین می‌گوید: واژه‌های متعددی برای نامیدن اشخاصی که مسئولیت همراهی و اطلاع‌رسانی به گروه‌های گردشگران را برعهده دارند، به‌کار برده شده است. متعارف‌ترین واژه برای بیان نقش این افراد واژه راهنمای گشت است. واژه‌های دیگری که درباره ایشان بکار برده می‌شود ؛ رهبر تور، سرپرست تور، همراه تور، مدیر تور، راهنمای تور و راهنمای گردشگری هستند.

البته بین تورگاید (راهنمای تور – Tour Guide) و تورلیدر (Tour Leader) و وظایف هر کدام تقاوت وجود دارد. تورگاید کسی است که وظیفه توضیح دادن سایت‌ها و دادن اطلاعات در زمینه سفر برای مسافران را بر عهده دارد. باید مسیر و مقصد را کامل بشناسد. همچنین لازم است که کاملاً در دسترس مسافر باشد اما تورلیدر کسی است که سرپرستی و مسئولیت تور را بر عهده دارد و سفر را مدیریت می‌کند. لازم نیست حتماً در دسترس مسافر بوده و بر مسیر سفر مسلط باشد. اما همان‌طور که گفته شد کارها و وظایف این دو همپوشانی و گاهی شباهت زیادی به هم دارد و از همین جهت است که گاهی مترادف به کار می‌روند. در مواردی ممکن است آژانس هر دو وظیفه را به یک نفر بدهد (دو فرد مجزا یکی به عنوان تور لیدر و دیگری به عنوان راهنمای تور، سفر را مدیریت نکنند) که مسائل این چنینی با توجه به آژانس‌های مختلف و توافق فرد با آنها متفاوت است.

نوشته شده توسط

آقای مهندس جلال رضایی چاهوکی مدیریت سایت آموزشگاه ادیسون