روز
ساعت
دقیقه
ثانیه

آموزش نصب فلوتر شناور و بررسی نقشه مدار فرمان

آموزش نصب فلوتر شناور ساچمه ای، برقی و مکانیکی

در این مقاله قصد داریم به اموزش نصب فلوتر شناور برای کنترل صحیح سطح سیالات بپردازیم.

فلوتر سوئیچ ها وسیله ای هستند که استفاده از آن در کنترل سطح مایعات تانکرها، چاه ها، مخازن و استخرها و هر جا که لازم باشد تا سطح بالا و پایین منبع کنترل شود بسیار مفید و کاربردی است؛ زیرا در این حالت نیازی به حضور فرد ندارد و عملیات کنترل سطح مایعات به طور اتوماتیک انجام می شود.

به طور معمول این فلوترها یا به صورت پایین قطع کن بر روی پمپ های کفکش نصب می شوند تا زمانی که سطح مایعات به پایین ترین حد رسید، پمپ خاموش شود و آسیبی به دستگاه وارد نشود، یا به صورت بالا قطع کن در تانکرها مورد استفاده قرار می گیرند تا از سرریز شدن آب مخزن جلوگیری کند.

همانطور که در مقاله “فلوتر چیست” اشاره کردیم، سنسورهای سطح یا فلوتر سوئیچ ها در انواع الکترونیکی، مکانیکی و ساچمه ای وجود دارند.

در ادامه روش های نصب فلوتر ساچمه ای، طریقه نصب فلوتر برقی منبع اب و سایر فلوترها را بررسی می کنیم. همراه ادیسون باشید.

نحوه نصب فلوتر ساچمه ای در مخازن

مدار فرمان فلوتر الکترومکانیکی یا ساچمه ای پیچیدگی نداشته و نصب آن به جهت ارزیابی سطح مایع مخازن، آسان است.

شناورهای الکترومکانیکی به صورت یک محفظه پلاستیکی با مقاومت بالا هستند تا آب به محفظه داخلی آن نفوذ نکند و در انتهای آن کابل کنترل می باشد.

در داخل این محفظه پلاستیکی یک گوی ساچمه ای یا فلزی قرار دارد که با توجه به سطح مایع، امکان جابجایی دارد و می تواند زبانه را باز یا بسته کند. همچنین میکروسوئیچی که از یک آهنربا تشکیل شده است در داخل این محفظه جاسازی شده است.

علت نامگذاری این شناور با عنوان فلوتر سوئیچ ساچمه ای نیز به دلیل وجود این گوی می باشد.

با بالا یا پایین رفتن  فلوتر، ساچمه مربوطه حرکت کرده و کنتاکتی که درون فلوتر وجود دارد، قطع و وصل می شود.

کابل کنترل در انتهای این فلوتر ساچمه ای، شامل سه سیم بوده که معمولا قهوه ای به معنای عادی یا کنتاکت باز (nc) هست، آبی به معنای کنتاکت بسته (no) و سیاه (com) که به عنوان سیم مشترک می باشد.

اموزش نصب فلوتر شناور ساچمه ای

 

برای تشخیص بهتر سیم ها می‌توانیم به کاتالوگ فلوتر رجوع کنیم و اگر کاتالوگ در دسترس نبود می توان با مولتی متر، سیم ها را تشخیص داد.

در نحوه نصب فلوتر ساچمه ای از این شناور به دو صورت می توان استفاده کرد یکی اینکه فلوتر را در بالای مخزن قرار دهیم و زمانی که مخزن پر از آب شد، فلوتر بالا آمده و پمپ را خاموش می کند.

روش دیگر برای اموزش نصب فلوتر شناور ساچمه ای این است که فلوتر سوئیچ را در ته چاه یا مخزن قرار دهیم تا هنگامی که چاه یا مخزن خالی شد، پمپ را خاموش کند و از سوختن پمپ جلوگیری کند.

در بعضی از پمپ ها که کاملا پمپ در آب غوطه ور می شود، فلوتر سوئیچ  به پمپ وصل هست که موقع خالی شدن آب، پمپ نیز قطع می شود.

نحوه نصب فلوتر ساچمه ای یا الکترومکانیکی

 

در اموزش نصب فلوتر شناور بهتر است به موارد زیر توجه نمایید:

  • برای جلوگیری از خطرات احتمالی ناشی از اتصالات، توصیه می شود که سیم نول را از فلوتر عبور دهید.
  • فاصله بین شناور تا مخزن بایستی مناسب باشد تا شناور به دیوار برخورد نکند و در حرکت آن مشکل ایجاد نشود.
  • در نحوه نصب فلوتر ساچمه ای، موقعیت نصب باید به گونه ای باشد که فاصله مناسبی با ورودی آب داشته باشد تا از مکش سوئیچ شناور توسط ورودی آب جلوگیری شود.
  • محل نصب و ورودی باید در فاصله مناسبی قرار گیرد تا از القای نادرست ناشی از برخورد آب جلوگیری شود. اگر نمی توان از این امر اجتناب کرد، می توان یک لوله محافظ برای بهبود آن نصب کرد.

طریقه نصب فلوتر برقی منبع آب برای مخازن

در نقشه نصب فلوتر برقی، الکترودهای این شناور الکتریکی که تعیین کننده حد بالا (الکترود متصل به ترمینال E1)، پایین (الکترود متصل به ترمینال E2) و میانه مخزن هستند، نقش مهمی در ایجاد تغییر وضعیت رله در داخل مایع دارند. برای استفاده از این فلوتر باید مایع داخل مخزن، رسانای الکتریکی داشته باشد.

طریقه نصب فلوتر برقی منبع اب و نقشه مدار

 

اگر بدنه مخزن رسانا نبوده و هدایت الکتریکی نداشته باشد مطابق اموزش نصب فلوتر شناور، نیاز به الکترود سوم است که در کف مخزن نصب می شود. ترمینال مشترک M نیز زمانی که بدنه مخزن از نوع رسانا باشد به بدنه مخزن وصل می شود و وقتی مخزن خالی است، فرمان وارد شدن آب به مخزن توسط پمپ داده می شود.

به هنگام رسیدن آب به الکترود حد بالا، پمپ خاموش می شود تا مایع درون مخزن سرازیر نشود.

همچنین زمانی که آب به الکترود حد پایین می رسد، پمپ روشن شده تا مانع از تخلیه مایع مخزن شود.

حفاظت پمپ در نصب فلوتر برقی در برابر خشک کار کردن

با توجه به نقشه نصب فلوتر برقی در هنگام تخلیه مایع مخزن، دستگاه باید به گونه ای تنظیم شود که کوچکترین آسیبی به پمپ وارد نشود.

برای این کار به دو الکترود برای اتصال به ترمینال های E1 در بالاترین سطح و E2 در پایین ترین سطح نیاز داریم. ترمینال M نیز در صورتی که الکترود سوم موجود نباشد بایستی به لوله آب مخزن متصل شود.

در بخش کنتاکت رله، پایانه های 15 و 16 به صورت سری با بوبین کنتاکتور قرار می گیرند.

با رسیدن آب به الکترود E1 و وصل شدن فاز و نول به A1 و A2، کنترل میزان سطح مایع شروع می شود.

توجه به طول سیم در طریقه نصب فلوتر برقی منبع اب برای اتصال به الکترودها می تواند بر روی بهتر شدن نتیجه کار تاثیر بگذارد. این طول برای الکترود  می تواند 40 سانتی متر هم از کف و هم از زیر سقف مخزن باشد.

نقشه مدار نصب فلوتر برقی

 

در بازار، فلوتر سوئیچ ها با برندهای مختلفی موجود است و جهت استفاده از لوازم الکترونیکی و طریقه نصب فلوتر برقی منبع اب، رعایت کردن دستورالعمل های برند مربوطه الزامی است.

نحوه تنظیم حساسیت فلوتر سوئیچ الکترونیکی برنا

فلوترهای الکترونیکی دارای یک پیچ حساسیت SENSITIVITY هستند که از آن می توان برای محلول هایی مثل آب مقطر که رسانای الکتریکی کمی دارند یا در مواقع زیاد بودن فاصله مخزن تا دستگاه یا بیش از حد بودن طول سیم های الکترود استفاده کرد و میزان حساسیت را با پیچاندن پیچ در جهت ساعتگرد مطابق اموزش نصب فلوتر شناور، بر روی حداکثر تنظیم کرد.

روش نصب فلوتر مکانیکی در مخازن

مزیت این سوئیچ شناور نسبت به ساچمه ای این است که بخش الکتریکی در مدار فرمان فلوتر مکانیکی خارج از مخزن قرار داشته و تنها شناور و اهرم متصل به آن است که با آب در تماس است و به این دلیل خطر برق گرفتگی ندارد.

این شناورها در دو جنس پلاستیکی و فلزی وجود دارند و بسته به نوع مخزن و میزان دمای مایعات می توان یکی از این دو را انتخاب نمود.

روش نصب فلوتر مکانیکی به این صورت است که ابتدا باید در محلی که می خواهید شناور در آنجا قرار داشته باشد، حفره ای در بدنه مخزن ایجاد نمایید.

توجه داشته باشید محلی که برای نصب فلوتر در نظر گرفته اید در مسیر مستقیم جریان آب وجود نداشته باشد چرا که عملکرد این شناور با مشکل روبرو می شود.

به هنگام نصب فلوتر مکانیکی برای استفاده از این سوئیچ شناور، مهم است که سیم کشی سوئیچ شناور را بر اساس موقعیت باز یا بسته سوئیچ تنظیم کنید.

ضروری است بدانید که آیا به یک سوئیچ شناور معمولی باز نیاز دارید یا یک سوئیچ شناور معمولی بسته، زیرا بسیاری از سوئیچ های شناور، هنگام خرید به طور خودکار با یکی یا دیگری عرضه می شوند.

روش نصب فلوتر مکانیکی در مخازن آب

 

در این مقاله سعی شد نکاتی در رابطه با نحوه نصب فلوتر ساچمه ای، نقشه نصب فلوتر برقی و مکانیکی را خدمت شما عزیزان ارائه کنیم.

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نماد اعتماد الکترونیکی وب سایت ادیسون